Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Balzerová už není žena v pokušení, ale v pořádném průšvihu. Přesto se jí dohazovačka vyplatila, z finančních potíží ji prý vytáhne magnát

18.03.2015
Balzerová už není žena v pokušení, ale v pořádném průšvihu. Přesto se jí dohazovačka vyplatila, z finančních potíží ji prý vytáhne magnát

Autor: KVIFF

Popisek: Eliška Balzerová

Eliška Balzerová v posledních dnech nefiguruje v médiích jako žena v pokušení, ale spíše jako žena v pořádných trablech. Ocitla se totiž bez peněz. Respektive Divadlo Na Fidlovačce, které má po odchodu dosavadního principála Tomáše Töpfera na krku, je v nepříliš dobré finanční situaci. Zatímco donedávna tvrdila, že Fidlovačku od příštího roku zavře, protože nedostala ani korunu grantů, nyní se proslýchá, že z bryndy ji pomůže samotný ministr financí Andrej Babiš.

Ještě v lednu Balzerová anoncovala, že Fidlovačka končí. „Je tomu tak, bohužel“, potvrdila v rozhovoru pro Český rozhlas a vysvětlila proč. Grantová komise pražského magistrátu totiž rozhodla, že divadlu nedá pro příště ani korunu. Zklamaná  ředitelka také  upozornila, že v tom trápení není sama a  do podobné situace se dostalo více pražských scén. „Oni se rozhodli prostě eliminovat některá divadla,“ dodala  Podle Balzerové není možné soukromá divadla bez dotací provozovat, i když jsou schopna si větší část na svůj provoz vydělat. Její slova však vyvrací například principál neméně populárního Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, který se rovněž musí odejít bez dotací, zatímco podle něj Fidlovačka získala na rok 2015 celých sedm milionů.

Na vině Töpfer?

Balzerová však v mediální kampani zamlčela důvody, proč vlastně divadlo grant nedostalo, i to, že může žádat jiné dotace. Podle členky grantové komise, teatroložky Jany Soprové,  fakt, že Fidlovačka nedostala čtyřletý grant neznamená, že nutně  musí skončit. Může si totiž podat žádost o jednoletý nebo dvouletý grant. Soprová  rovněž Lidovým novinám sdělila svůj názor, že divadlo se dostalo do potíží také tím, že po odchodu  bývalého ředitele Tomáše Töpfera nastal zásadní odliv příjmů od sponzorů a Fidlovačce vznikl desetimilionový dluh. Část sponzorů, ale i populárních herců, kteří na Fidlovačce hráli, si prý  Töpfer dokonce přetáhl do Vinohradského divadla. 

Hluboko pod hranicí?

Soprová navíc v prohlášení grantové komise uvedla, že žádost o čtyřletý grant Divadlo Na Fidlovačce nenaplnilo podmínky pro jeho udělení. „Jelikož si grantová komise uvědomuje váhu tohoto rozhodnutí, byla tato žádost probírána na všech rozhodovacích úrovních. Žádný z pěti přímých hodnotitelů neudělil žádosti dostatečný počet bodů, průměr tak zůstal hluboko pod stanovenou hranicí. Celá divadelní sekce grantové komise, včetně deseti externích hodnotitelů, jednomyslně podpořila výsledek hodnocení. Stejně tak se k hodnocení následně postavila i celá grantová komise,“ konstatuje Soprová společně s dalšími členy komise.

Zahraniční mecenáše nezajímá české divadlo.

Eliška Balzerová sama přiznala, že zatím marně shání soukromé mecenáše. Zatímco dříve umělcům například pomáhaly české banky, dnes je situace jiná. „Jenomže banky už nejsou v našich rukou a zahraničního investora už nezajímá české divadlo,“ postěžovala si.

Avšak poté, což již na záchranu Fidlovačky téměř rezignovala, přišla nečekaná spása přímo od ministra financí. Ten podle deníku Blesk  slíbil, že divadlu pomůže částkou dva miliony korun, které ovšem nepůjdou ze státního rozpočtu, ale přímo z jeho kapsy.

Oblíbené a vytížené herečce se nejspíše vyplatilo, že ministr financí ji zhlédl na  úspěšné premiéře představení Dohazovačka, které se konalo minulý čtvrtek. Principálka v něm hraje titulní roli Dolly Leviové, známé z legendárního muzikálu Hello, Dolly.  

Pomůže i mateřská Praha 4?

Zeptali jsme se a dostali tuto odpověď: „Vzhledem k rozdílu mezi finančními prostředky, kterými disponuje na kulturní účely magistrát hlavního města Prahy a MČ Praha 4, není bohužel v naší moci jako MČ Praha 4 nahradit výpadek poskytované magistrátní dotace. S panem radním mám domluveno jednání a výsledky našeho setkání bych nerad předjímal. V současnosti čerpá divadlo Na Fidlovačce dvouletý magistrátní grant a další dvouleté granty by měly být vypsány nyní na přelomu března a dubna, s odevzdáním v průběhu května a vyhlášením výsledku v říjnu. Snad by toto mohl být případně instrument, jak divadlu pomoci,“ sdělil Michal Hroza, člen rady Prahy 4 za TOP 09.

A dodal: „Možným neudělením grantové podpory divadlu Na Fidlovačce ze strany Magistrátu hlavního města Prahy jsem samozřejmě, stejně jako moji kolegové v radě MČ Praha 4, znepokojen a čeká mě, jak už jsem řekl, jednání s panem Janem Wolfem, který má jako radní tuto věc na magistrátu v gesci. Budeme se jistě společně snažit nalézt způsob, jak uzavření divadla Na Fidlovačce zabránit. Nemohu předjímat rozhodnutí zastupitelstva MČ Praha 4, které rozhoduje o dotační podpoře, ale za sebe a své kolegy z TOP 09 mohu potvrdit, že určitě podpoříme pokračování dotační podpory divadlu Na Fidlovačce. S paní Eliškou Balzerovou jsem se samozřejmě setkal už před časem a jsme spolu v kontaktu. Máme přirozený, společný zájem udržet pestrost možností kulturních zážitků v naší městské části,“ vysvětlil radní.

Ke konkrétním finančním prostředkům ještě řekl: „V rámci grantového řízení bylo v roce 2014 rozděleno na kulturní projekty 2.975.000,- korun a největšími příjemci prostředků bylo divadlo Na Jezerce a divadlo Na Fidlovačce. O této podpoře rozhodovalo minulé zastupitelstvo MČ Praha 4. O podobě letošního rozpočtu MČ Praha 4 by mělo zastupitelstvo městské části rozhodnout v pátek.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace