Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza Zelené údolí: Spekulant Andrš chce za pozemky 67 milionů

09.04.2013
Kauza Zelené údolí: Spekulant Andrš chce za pozemky 67 milionů

Autor: archiv eb

Popisek: Varováním pro kupce domů a bytů je současná kauza Zeleného údolí. Majitelé domů a bytů koupili nemovitosti bez pozemků, na nichž jsou postaveny. Nyní je nový majitel pozemků vydírá hrozbou bourání.

Obyvatelům Zeleného údolí, kterým advokát Vlastislav Andrš vyhrožuje zbouráním jejich domů, dal zapravdu znalecký posudek. Odhadl tržní hodnotu pozemků, o něž se strany přou, na zhruba polovinu ze 67 milionů korun, které za ně Andrš požaduje.

„Posudek pouze potvrdil naše dřívější odhady hodnoty pozemků. Vlastislav Andrš své požadavky založil na naprosto neadekvátní a nadhodnocené ceně,“ uvádí Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která obyvatele Zeleného údolí zastupuje.

Znalecký posudek si advokátní kancelář, zastupující obyvatele Zeleného údolí, nechala vypracovat od firmy American Appraisal, která před časem zpracovala pro kriminalisty posudek na cenu letounů CASA a jejíž závěry přispěly k obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09).

Cena byla dohodnuta

Majitelé 364 bytů a rodinných domů, které byly na sporných pozemcích postaveny, operují s cenou, kterou dohodli před lety za budoucí odkup pozemků s developerem. Ta by se v součtu měla pohybovat kolem 40 miliónů. Znalci odhadli celkovou tržní hodnotu pozemků, vlastněných GV Reality doktora Andrše, na zhruba 37,5 miliónu včetně pozemků, na nichž nestojí budovy. Částka, která by se měla týkat obyvatel Zeleného údolí, by se tedy měla podle posudku pohybovat kolem 30 miliónů.

Zatímco Andrš podal žalobu na zbourání domů, právní zástupci jejich vlastníků se naopak snaží docílit rozhodnutí o zřízení věcného břemene ve prospěch svých klientů. V takovém případě by podle znalců opravdu splakal nad výdělkem, protože by dostal „pouze“ šest miliónů.

Dřívějším prodejem pozemků firmě GV Reality se již začala zabývat pražská hospodářská kriminálka. Řeší, zda představenstvo Lidového bytového družstva Praha 4 neprodalo Andršovi pozemky příliš levně a nepoškodilo tím řadové družstevníky. Ten je totiž loni koupil „jenom“ za 18,5 miliónu korun.

Smlouva na 90 let

Obyvatelé doplácejí na chyby již zaniklé společnosti IPB Real, která podcenila situaci s problematickým vlastnictvím, a v dobré víře koupili v době realitního boomu v domech na státních pozemcích. „Když jsme byty kupovali, pozemky byly státní a byla uzavřena smlouva o věcném břemeni na jejich užívání na 90 let v náš prospěch. Nečekali jsme, že po deseti letech od dokončení výstavby někdo přijde a řekne si o takové peníze,“ vysvětluje situaci zástupkyně inciativy vlastníků Jaroslava Forejtová.

Před loňskými Vánoci najednou všem přišel dopis, v němž jim právník Vlastislav Andrš oznámil, že získal pozemky pod jejich byty a jejich dosavadní podnájemní smlouvy na pozemky jsou kvůli vypovězení jiných smluv neplatné. Vyzval je, ať mu za pozemky do tří dnů zaplatí tučnou částku, jinak se bude před soudem dožadovat odstranění domů.

Mazaná spekulace?

O pozemky v Zeleném údolí Andrš podle některých smluv usiloval od roku 2001, a tak chyb developera využil. Loni na podzim je koupil od Lidového bytového družstva Praha 4 za 18,5 miliónu korun, aby za ně obratem požadoval od vlastníků bytů a domů v součtu 110 miliónů korun. Po první vlně odporu vlastníků sumu snížil téměř na 70 miliónů.

Když rozhořčení lidé jeho požadavky odmítli, Andrš prostřednictvím firmy GV Reality, kterou přes jinou firmu vlastní a současně ji zastupuje jako advokát, podal žalobu, v níž se domáhá demolice. Domy v Zeleném údolí jsou podle něj z hlediska zákona „neoprávněnými stavbami“ a je problém pouze tamních vlastníků bytů, že podepsali s IPB Real špatné smlouvy.

„Od počátku jsme se několikrát pokoušeli s panem Andršem domluvit, bohužel neúspěšně. Výsledkem je, že podal první žaloby a vlastníci jsou postupně obesíláni soudem. Nyní s napětím očekáváme výsledek a bojíme se, aby soud nenařídil zboření našich domů,“ říká Forejtová. Navíc Andrš začal podle advokátní kanceláře, zastupující majitele bytů, podnikat účelové právní kroky, aby postavení obyvatel ještě víc zhoršil.

Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace