Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza Zelené údolí: Spekulant Andrš chce za pozemky 67 milionů

09.04.2013
Kauza Zelené údolí: Spekulant Andrš chce za pozemky 67 milionů

Autor: archiv eb

Popisek: Varováním pro kupce domů a bytů je současná kauza Zeleného údolí. Majitelé domů a bytů koupili nemovitosti bez pozemků, na nichž jsou postaveny. Nyní je nový majitel pozemků vydírá hrozbou bourání.

Obyvatelům Zeleného údolí, kterým advokát Vlastislav Andrš vyhrožuje zbouráním jejich domů, dal zapravdu znalecký posudek. Odhadl tržní hodnotu pozemků, o něž se strany přou, na zhruba polovinu ze 67 milionů korun, které za ně Andrš požaduje.

„Posudek pouze potvrdil naše dřívější odhady hodnoty pozemků. Vlastislav Andrš své požadavky založil na naprosto neadekvátní a nadhodnocené ceně,“ uvádí Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která obyvatele Zeleného údolí zastupuje.

Znalecký posudek si advokátní kancelář, zastupující obyvatele Zeleného údolí, nechala vypracovat od firmy American Appraisal, která před časem zpracovala pro kriminalisty posudek na cenu letounů CASA a jejíž závěry přispěly k obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09).

Cena byla dohodnuta

Majitelé 364 bytů a rodinných domů, které byly na sporných pozemcích postaveny, operují s cenou, kterou dohodli před lety za budoucí odkup pozemků s developerem. Ta by se v součtu měla pohybovat kolem 40 miliónů. Znalci odhadli celkovou tržní hodnotu pozemků, vlastněných GV Reality doktora Andrše, na zhruba 37,5 miliónu včetně pozemků, na nichž nestojí budovy. Částka, která by se měla týkat obyvatel Zeleného údolí, by se tedy měla podle posudku pohybovat kolem 30 miliónů.

Zatímco Andrš podal žalobu na zbourání domů, právní zástupci jejich vlastníků se naopak snaží docílit rozhodnutí o zřízení věcného břemene ve prospěch svých klientů. V takovém případě by podle znalců opravdu splakal nad výdělkem, protože by dostal „pouze“ šest miliónů.

Dřívějším prodejem pozemků firmě GV Reality se již začala zabývat pražská hospodářská kriminálka. Řeší, zda představenstvo Lidového bytového družstva Praha 4 neprodalo Andršovi pozemky příliš levně a nepoškodilo tím řadové družstevníky. Ten je totiž loni koupil „jenom“ za 18,5 miliónu korun.

Smlouva na 90 let

Obyvatelé doplácejí na chyby již zaniklé společnosti IPB Real, která podcenila situaci s problematickým vlastnictvím, a v dobré víře koupili v době realitního boomu v domech na státních pozemcích. „Když jsme byty kupovali, pozemky byly státní a byla uzavřena smlouva o věcném břemeni na jejich užívání na 90 let v náš prospěch. Nečekali jsme, že po deseti letech od dokončení výstavby někdo přijde a řekne si o takové peníze,“ vysvětluje situaci zástupkyně inciativy vlastníků Jaroslava Forejtová.

Před loňskými Vánoci najednou všem přišel dopis, v němž jim právník Vlastislav Andrš oznámil, že získal pozemky pod jejich byty a jejich dosavadní podnájemní smlouvy na pozemky jsou kvůli vypovězení jiných smluv neplatné. Vyzval je, ať mu za pozemky do tří dnů zaplatí tučnou částku, jinak se bude před soudem dožadovat odstranění domů.

Mazaná spekulace?

O pozemky v Zeleném údolí Andrš podle některých smluv usiloval od roku 2001, a tak chyb developera využil. Loni na podzim je koupil od Lidového bytového družstva Praha 4 za 18,5 miliónu korun, aby za ně obratem požadoval od vlastníků bytů a domů v součtu 110 miliónů korun. Po první vlně odporu vlastníků sumu snížil téměř na 70 miliónů.

Když rozhořčení lidé jeho požadavky odmítli, Andrš prostřednictvím firmy GV Reality, kterou přes jinou firmu vlastní a současně ji zastupuje jako advokát, podal žalobu, v níž se domáhá demolice. Domy v Zeleném údolí jsou podle něj z hlediska zákona „neoprávněnými stavbami“ a je problém pouze tamních vlastníků bytů, že podepsali s IPB Real špatné smlouvy.

„Od počátku jsme se několikrát pokoušeli s panem Andršem domluvit, bohužel neúspěšně. Výsledkem je, že podal první žaloby a vlastníci jsou postupně obesíláni soudem. Nyní s napětím očekáváme výsledek a bojíme se, aby soud nenařídil zboření našich domů,“ říká Forejtová. Navíc Andrš začal podle advokátní kanceláře, zastupující majitele bytů, podnikat účelové právní kroky, aby postavení obyvatel ještě víc zhoršil.

Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace