Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Polomrtvý moderátor ze sjezdu ČSSD... Strašná nuda. Oživení přinesl jen Ficův příměr, Tejcův ostrý útok a Sobotkovo divadlo pro voliče

16.03.2015
Polomrtvý moderátor ze sjezdu ČSSD... Strašná nuda. Oživení přinesl jen Ficův příměr, Tejcův ostrý útok a Sobotkovo divadlo pro voliče

Foto: ČSSD

Popisek: Na sjezdu ČSSD Jeroným Tejc zariskoval a z plných plic řekl, co si myslí

Víkendový sjezd ČSSD byl podle šéfa strany Bohuslava Sobotky sjezdem historickým. Ale zdaleka ne každý má stejný názor. Známý rozhlasový komentátor se ve vysílání například netajil tím, že je to strašná nuda. Jeho kolegové zase kritizovali divadlo, které sociální demokraté předváděli před kamerami na úkor ANO. Neustále se naváželi do koaličního partnera, ale to, že je Babišovo hnutí ve vládě jen díky ČSSD, přehlíželi, jakoby se jich to vůbec netýkalo.

Když v sobotu odpoledne ohlásila moderátorka Radiožurnálu, že o sjezdu ČSSD bude v následujícím vstupu živě referovat  komentátor Petr Nováček, on sám se ironicky představil jako polomrtvý zpravodaj a posteskl si, že je na sjezdu strašná nuda. Učinil tak v narážce na zdlouhavé projednávání nových stanov strany. Stejná ironie zazněla i v odpovědi na otázku, zda díky těmto stanovám bude napříště strana demokratičtější: „To nikdo neví,“ odpověděl stručně Nováček.

Tejcův ostrý útok

Ne všechno, co se dělo na sjezdu, však bylo nudné. Například projev slovenského premiéra Roberta Fica převálcoval vystoupení lídra Sobotky, mimo jiné vzbudil poprask i jeho peprný příměr o jelenovi, střeleném do p.... Poměrně napínavé chvíle také nabízela volba prvního místopředsedy strany. Zatímco Sobotka, který byl opět zvolen předsedou ČSSD několik chvil předtím, podporoval svého favorita Milana Chovance, Jeroným Tejc se pokusil jeho reálné šance na vítězství zvrátit a docela se mu to podařilo. Chovanec byl totiž překvapivě zvolen až v druhém kole.

Narozdíl od vykalkulovaného a vůči Sobotkovi až trapně servilního projevu Milana Chovance Tejc zariskoval a z plných plic řekl, co si myslí. Mezi řádky zaútočil na své protikandidáty, především na Chovance. Uvedl například, že není vydíratelný způsobem zisku svého vysokoškolského diplomu (narážka na kontroverzní Chovancova studia), že není prázdnou nádobou, která nikomu nevadí, nebo že není dlužníkem „píár“ agentur.

Nevolte přitakávače

Zděšení v první řadě, kde seděli Sobotka se Zaorálkem, vyvolalo zajímavé Tejcovo alibi. Prozradil, že iniciátorem návrhu z léta 2013, kdy se tajně hlasovalo, zda má být Sobotka kandidátem na premiéra, nebyl on ani Michal Hašek, ale Lubomír Zaorálek. Přátele a přítelkyně z ČSSD nakonec vyzval, aby nevolili slabé přitakávače, ale silné osobnosti, a dodal: „Pokud se předseda do budoucna obklopí jen těmi, kteří mu lichotí, pak to nebude jeho výhoda.“

Jde jenom o divadlo?

V záplavě většinou nudných projevů budily pozornost také neustálé útoky některých členů ČSSD na hlavního koaličního partnera, Babišovo hnutí ANO. Bohuslav Sobotka například silácky prohlásil: „Nás si nelze koupit, z nás se nedá nikdy udělat divize jakékoliv podnikatelské skupiny.“ K samotnému Babišovi potom uvedl, že nyní v jedné osobě koncentruje politickou, ekonomickou i mediální moc v rozsahu, jaký nemá v naší zemi po roce 1989 obdoby. „Dostává se tak díky tomu do permanentního rizika střetu zájmů,“ řekl doslova Sobotka.

Sobotkova kritika vůči Babišovi ale vyvolává podiv u veřejnosti i politologů. Profesor Václav Bělohradský například upozorňuje na slabé místo těchto antibabišovských postojů. Jestliže se vrcholným představitelům ČSSD zdá, že Andrej Babiš je hlavním ohrožením demokracie, nabízí se otázka, proč mu tedy nevypoví koaliční smlouvu. Zamýšlí se také, zda ČSSD myslí útoky vůči ANO vážně, nebo je to jen divadlo před voliči. To, že jde pouze o divadlo, si ostatně myslí i sám Andrej Babiš.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
ČSSD,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace