Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve zprávě Sobotka označil Zemana za škůdce, v projevu mu pak poděkoval za zásluhy. Co se dělo, jedlo a pilo na sjezdu ČSSD?

15.03.2015
Ve zprávě Sobotka označil Zemana za škůdce, v projevu mu pak poděkoval za zásluhy. Co se dělo, jedlo a pilo na sjezdu ČSSD?

Foto: cssd.cz

Popisek: 38. sjezdu ČSSD, který se konal v pátek a sobotu v pražském Kongresovém centru, se zúčastnilo zhruba 1500 lidí, tedy nejvíc v historii strany

Nad výsledky voleb vedení ČSSD na jejím sjezdu se v sobotní MF Dnes zamýšlí její komentátor Miroslav Korecký. Upozorňuje, že tak velké podpory při volbě předsedy strany, jaké dosáhl včera Bohuslav Sobotka, tedy 85 procent, nedosáhl ani jednou během svých čtyř předsednických voleb Miloš Zeman, i když právě on přivedl stranu do vládních salonů.

Výraznou podporu Sobotky vnímá Korecký jako ústup haškovského křídla. Nicméně ‘hnutí odporu‘ prý doutná v rovině krajů, kde si nemalý vliv uchoval jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Právě zde by tedy v budoucnu mohla vyrůst silná opozice proti předsedovi,“ domnívá se komentátor.

Silného Haška se strana zalekla?

Podle něj je otázkou, zda tato opozice už na sjezdu nevystrčila drápky, když se v dobrodružství proměnila alespoň volba prvního místopředsedy strany. Možná se ale jen sama strana lekla, aby jí silný předseda nepřerostl přes hlavu. Možná ale drama s dobrým výsledkem Sobotkovi až tak vadit nemuselo, protože srazilo Chovancovi hřebínek a varovalo ho, aby si snad po sérii úspěchů nezačal myslet na funkci předsedy.

Korecký si všímá i toho, že sám Sobotka se na sjezdu snažil situaci mezi oběma křídly ČSSD nehrotit. Na rozdíl od své písemné zprávy, která možná úmyslně unikla do médií, se ve svých dvou sjezdových projevech ke starým bitvám nevracel. „Nedráždil dokonce ani Zemana, kterého v písemné zprávě označil za škůdce ČSSD: Na sjezdu mu dokonce za zásluhy o partaj poděkoval,“ poukázal komentátor na Sobotkovo kličkování.

Sjezd na vlastní kůži

Redaktoři ParlamentníchListů.cz byli přítomni na 38. sjezdu ČSSD. Přináší vám některé zajímavosti mimo sál. Novináři dostali stravenky na pátek na oběd a dvě večeře a na oběd v sobotu, k dispozici zdarma byly voda, káva a limonády. Pro delegáty i ostatní byl k dispozici bufet. Třetinku Plzně si mohli dopřát za 35 korun, dvojku bílého či červeného vína za 50 korun a láhev ‘sedmička‘ stála 190 korun.

Bufet a kuřárna

Půllitr nealka, včetně Coca Coly či Fanty, stály kolem třiceti korun, panáky tvrdého alkoholu od padesáti do šedesáti korun. Delegáti i hosté se mohli posilnit rumem, fernetem, becherovkou, vodkou, ginem, baileys, whisky ballantinkou, karibskými rumy Captain Morgan či Bacardi. K snědku byly salámové, šunkové či hermelínové chlebíčky za 25 korun, zákusek za 35 korun.

Za rybníkem Krajáčem byla k dispozici i místnost pro kuřáky, kde by se mlha z cigaretového dýmu dala krájet. Během úvodního projevu – zprávy předsedy Bohuslava Sobotky – zde spolu debatovali u kávy a cigarety poslanci Vítězslav Jandák a bývalý odborářský předák Jaroslav Zavadil. Po chvíli se k nim přidal i senátor Hassan Mezian. Později tam diskutovali i s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou. Jandák ostatně v kuřárně úřadoval poměrně velmi často, podobně jako senátor Jaroslav Kubera na kongresech ODS.

To je nějaká dieta?

Při projevu Aleny Gajdůškové se jednací sál vyprázdnil a zaplnily se kuloáry, bufet a kuřárna. V bufetu se tvořila fronta na chlebíčky. Při pozdravu od slovenského premiéra Roberta Fica se část lidí přesunula zpět do sálu. Fico svou poznámkou, že „čas letí jako jelen do prdele střelen“, sklidil potlesk delegátů.

Pokud máme srovnání například s kongresy ODS, tak sjezd ČSSD působil mnohem ‘chudším‘ dojmem. Problémem bylo, že na chodbách nebyly obrazovky, na nichž by delegáti v kuloárech mohli sledovat projevy v sále. Aspoň měli větší klid na soukromou debatu v bufetu a kuřárně. Také oběd byl poměrně skromný. Porce, odvážená na lékárnických vahách. „To je nějaká dieta?“ zaslechli jsme poznámku jednoho delegáta, když se podíval do obsahu svého talíře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tagy
ČSSD,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace