Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víte, kolik bere farář? Staří lidé nemají na jídlo, ale církev jen hromadí mamon! V Máte slovo Michaely Jílkové bylo zase pořádné dusno

16.03.2015
Víte, kolik bere farář? Staří lidé nemají na jídlo, ale církev jen hromadí mamon! V Máte slovo Michaely Jílkové bylo zase pořádné dusno

Foto: youtube.com

Popisek: Moderátorka Michaela Jílková v přímém přenosu diskusního pořadu České televize Máte slovo

Bitva o církevní restituce. Tak vypadalo čtvrteční „Máte slovo“ moderátorky Michaely Jílkové, v němž se z publika ozývaly hlasy, že staří lidé nemají na jídlo a v pečovatelských domech ani na pleny, protože v 90. letech byl rozkraden státní majetek, ale církve to nezajímá, jen hromadí majetek. Přitom by prý z finančních náhrad neměly dostat ani korunu. A víte, kolik je plat faráře? ptal se v reakci duchovní. Patnáct tisíc.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), poslanec ČSSD a místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Jaroslav Foldyna, starosta města Jiříkov Michal Maják, ředitel odboru řízení restitucí Státního pozemkového úřadu Václav Kohlíček, diecézní ekonom Arcibiskupství pražského Karel Štícha, věřící muž Josef Knopf a podnikatel Miroslav Timura diskutovali ve čtvrtečním pořadu České televize moderátorky Michaely Jílkové „Máte slovo“ o problematice církevních restitucí. A bylo se na co dívat.

Prozatím byla vydána jen čtvrtina požadovaného majetku. Církve stojí o tisíce hektarů půdy a téměř dva tisíce nemovitostí. Herman přesto zdůrazňoval, že schválením církevních restitucí stát ušetří. Timura se ale domnívá, že výše náhrad byla velmi přehnaná. „Myslím, že částka je to nemravná,“ zdůraznil. Za férové by považoval nulové finanční náhrady a nemovitosti vyjmenované ve výčtovém zákoně.

Zákon je v mnohém nedokonalý

Štícha kontroval, že se církvím vrací to, co jim bylo dříve odcizeno. A navýšení o inflaci znamená, že církve dostanou to, co mají v průběhu času, nikoli najednou. „Dovolím si nesouhlasit, církvím chybí pokora,“ udeřil znovu Timura, podle něhož církve dostaly diamantový padák, který ale nedostali ostatní restituenti.

Od pána z publika, který zastupoval Církev československou husitskou, zaznělo, že se církev vzdala 135 miliard na patronátních právech. V tu chvíli do debaty vstoupil Foldyna, který připomněl, že na počátku 90. let se restituentům vracel majetek v podstatně nižších finančních relacích. „Ale my jako církve nemůžeme za to, že nároky církví byly vypočítávány až dvacet pět let po revoluci. Foldyna ovšem přidal další argument. „Ale ten zákon je v mnohém nedokonalý, chybí nám výčtový zákon, my vlastně dodnes nevíme, co církvím vracíme,“ poznamenal k tomu Foldyna.

Starosta Maják mu v tom dal za pravdu, neboť není řečeno, jak to bude s objekty, v nichž jsou dnes například školy. Na to dal odpověď Štícha. „Zákon jasně říká, že po obcích a po krajích církve nemohou nic žádat,“ poznamenal církevní ekonom s tím, že církve mohou žádat o majetek, který jim byl v patřičné době odňat, ale jestliže na něm v průběhu let vyrostla budova, pak tuto budovu církev nárokovat nemůže. Mohla by dostat jen ten majetek, který zůstal v původním stavu.

Jenže znovu udeřil Foldyna tvrzením, že si v zákonu stát sám pro sebe stanovil šibeniční lhůty, za což prý odpovídá exministr financí Miroslav Kalousek a další členové TOP 09. „Ten zákon zde máme a je třeba ho respektovat i přes jeho nedokonalosti,“ poznamenal k tomu ministr Herman.

Církev po nás chce nehorázný nájem, udeřil ředitel domova důchodců

Zvýšeným hlasem do vysílání vstoupil ředitel domova důchodců, který funguje pětačtyřicet let a nikdy nebyl v takovém ohrožení, jako je dnes. „Jeden řeholní řád po nás požaduje nájemné dva miliony a čtyři sta tisíc korun,“ rozpálil se ředitel. Věřící pan Knopf si posteskl nad tím, že se tu mluví o řádu, jehož zástupci nejsou přítomni ve studiu. Jílková ale okamžitě reagovala: „Přijde vám normální, že se požaduje tak vysoké nájemné po zařízení, které nemá třeba ani hygienické potřeby pro klienty?“

Štícha se přesto snažil mírnit vášně. „Jestliže někdo získá zpátky budovu, která není v úplně dobrém stavu, tak chce získat dostatek prostředků na to, aby se objekt dostal zpátky do dobrého stavu,“ podotkl diecézní ekonom. Ministr Herman k tomu dodal, že to je nešťastný případ, o kterém nemá bližší informace a je ho třeba řešit, ale je to ojedinělá věc, vedle níž existuje řada příkladů dobré spolupráce. V tom mu dala Jílková za pravdu a ministr přislíbil, že se o tuto konkrétní kauzu bude zajímat.

Senioři nemají na jídlo a církve to nezajímá

Z řad diváků ale zazněla další ostrá výtka, kterou vznesla dáma. „Církev by měla být morální autorita, tady něco hlásá a chová se hrůzně. Tady jsou důchodci, kteří přemýšlejí, jestli si koupí jídlo nebo léky, a vedle toho jsou církve, kterým je jedno, že jejich zákon byl schválen díky kriminálníkovi,“ rozčílila se paní, která podle vlastních slov pracuje také v zařízení pro seniory, a oni mají nárok jen na dvě pleny denně, protože navíc nejsou peníze. Tento stav paní považuje za nehorázný.

Činovník z Církve československé husitské dámě poděkoval za práci, kterou odvádí, je prý velmi záslužná. „Průměrný plat faráře v plzeňské diecézi je necelých patnáct tisíc korun,“ prozradil. A církve se snaží navrácený majetek investovat tak, aby za třicet let neskončily na dlažbě, protože tehdy už je stát podporovat nebude. Diváky také prosil, aby se napříště nenechali zmanipulovat nesmyslnými sliby u voleb a demagogickými tezemi. Církve totiž skutečně pomáhají. „Dneska se neřeší, jak budou žít staří lidé, protože státní kasa je po 90. letech vykradená,“ rozčílila se znovu žena, pečující o seniory.

Svůj názor vyslovil i Karol Hrádela, advokát zastupující kritiky restitucí, který spekuloval, že skrze církevní restituce mohou státu utíkat obrovské majetky. Kohlíček a Herman ujišťovali, že kontrola vydávaných majetků probíhá v nejvyšší možné míře.

Před kamerou zazněl také hlas staršího muže, který si postěžoval, že církve sice pečují o starší lidi, ale najdou se i případy, kdy si za to nechávají platit nemalé peníze, a za pozornost stojí, že starší občané převádějí na církve své majetky. Diecézní ekonom Štícha oponoval, že může uvést řadu příkladů pomoci církví občanům, jen je nenosí v hlavě, nicméně lze dohledat výčet.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace