Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brněnský právník hovoří o revolučním návrhu, jak zlikvidovat v ČT „kotel kamarádíčků“, kteří si v Praze přehazují velké peníze. A 6 miliard za „nastavení mikrofonu“…

06.03.2015
Brněnský právník hovoří o revolučním návrhu, jak zlikvidovat v ČT „kotel kamarádíčků“, kteří si v Praze přehazují velké peníze. A 6 miliard za „nastavení mikrofonu“…

Autor: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Advokát a politik Zdeněk Koudelka se aktuálně angažoval i v několika sporech o platnost komunálních voleb v Brně, připravoval například podání k Ústavnímu soudu kvůli volbám v městské části Brno-sever. Sám se účastní jako zastupitel politického života a současně je rektorem Vysoké školy Karla Engliše. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil i k působení veřejnoprávních médií. Financování ČT považuje za velký problém i poslanec z opačného konce politického spektra, bývalý novinář Martin Komárek z ANO, který o tom hovořil v internetové televizi DVTV.

Zdeněk Koudelka pomáhal senátorovi  Janu Velebovi při vypracování návrhu na změnu v oblasti televizních a rozhlasových poplatků... „Návrh považuji za velice reálný, není totiž postaven na tom, že by rušil poplatky, ale dává lidem alternativu tak, aby neposílali peníze do pražského centra, ale dali je třeba regionálnímu studiu nebo jiné kulturní instituci. Televize bude muset poplatníky opravdu naštvat, protože poplatek jiné kulturní instituci místo televizního bude navýšen o 20 %. Jestli se televize bojí, že jí poplatníci utečou, je to její problém,“ sdělil Koudelka.

A pokračoval: „Nevidím přitom jen problém ve zpravodajství a jeho sporné objektivitě, ale i v tom, jak jsou v televizi velké peníze přerozdělovány. Televize připomíná doby komunismu, kdy se říkalo, že fabriky patří všem, ale vlastně nepatřily nikomu. Tady se říká, že je televize veřejnoprávní a jakoby patřila všem poplatníkům, fakticky z ní ale žijí ti, kdo rozdávají peníze na různé projekty. V této oblasti jsou neprůhledné osobní vazby. Je to velké soustředění peněz pouze v Praze v okruhu malé skupinky lidí, kteří se fakticky České televize zmocnili. Návrh Jana Veleby dává alternativu, aby si člověk mohl říci: Už do toho neprůhledného kotle kamarádíčků nechci dát ani korunu a radši podpořím třeba městské divadlo, kam chodím.“

„Preferuji decentralizaci. Pokud se tvorba programu i zpravodajství rozdělí i do nepražských studií v Brně a Ostravě, vznikne také vícenázorová platforma. Dnes je Česká televize subjekt, který se tváří, že je celostátní, ale ve skutečnosti je převážně pražský a pak jeho názory nejsou v regionech přijímány,“ zakončuje téma Zdeněk Koudelka.

Komárek mluvil o dění v ČT s bývalým redaktorem, padla slova o lidech, co jen nastavují mikrofon

Podle poslance ANO Martina Komárka to není tak zlé, zpravodajství České televize je vcelku vyvážené, ale zejména v případě zahraničního zpravodajství jde ve srovnání s německou ZDF nebo britskou BBC méně do hloubky. To vyplývá z rozhovoru, který poskytl internetové televizi DVTV předseda sněmovního volebního výboru právě Komárek.

Moderátor Martin Veselovský nejprve připomněl některé Komárkovy výroky z poslední doby ohledně České televize. „Vždycky jsme kladli důraz na to, aby vztah mezi Radou ČT a generálním ředitelem byl asertivnější,“ nebo „zpravodajství ČT je plytké“ nebo „chceme zkvalitnit výstupy veřejnoprávních médií a kromě toho i ČT“.

Komárek na to reagoval tím, že první a třetí větu přiznává, nicméně že prý nikdy neřekl, že by zpravodajství ČT bylo plytké. Přiznal, že generální ředitel ČT je velmi silná osobnost ze světa byznysu, ale že by Rada ČT měla být vůči němu asertivnější. „A zákon ani neumožňuje, aby rada byla plnohodnotným partnerem tak silné osobnosti. Čili, já prosím slušně radu, její jednotlivé členy, aby byli asertivnější. V zájmu všech koncesionářů, televizních diváků,“ uvedl Komárek.

Posteskl si také, že Rada ČT se odpovídá sněmovně ze zákona poměrně složitě. „Ona jí předkládá dvě zprávy. Jedna zpráva je o činnosti ČT, druhá o hospodaření. Jistě chápete, že když se jakákoliv firemní zpráva předkládá, tak oddělit hospodaření a výsledky činnosti je naprosto šílené. Ale tak to stanoví bohužel náš nechytrý zákon. Rada už se mnou souhlasila v tom, že ty zprávy by se měly sloučit v jednu.“

Starosta něco špatně podepíše a má na krku policii. A v ČT se dávají zakázky za stamiliony

Podle Komárka je jedna zpráva kontrolovatelnější. Současnou situaci pak ilustroval na příkladu: „Starosta na vesnici dá veřejnou zakázku za deset tisíc, podepíše něco špatně, a už má lidově řečeno na krku policisty. A možná půjde i do vězení. V ČT se dávají zakázky za desetimiliony, dokonce za stamiliony externím produkcím, a žádná taková kontrola neexistuje. Protože rada není ze zákona něco jako představenstvo nebo správní rada. Ona v podstatě do toho nevidí. Ona může kontrolovat jenom to, co jí generální ředitel dá,“ upozornil s tím, že nevznáší žádná podezření, i když jich prý má na stole desítky. Nebude o nich prý mluvit, protože to nejsou důkazy, ale jen podezření.

Na otázku, jaké je zpravodajství ČT, o jehož kvalitě se na posledním jednání Rady ČT hodně diskutovalo, odmítl Komárek odpovědět. „Protože jsem ve funkci, ve které jsem, tak to, co řeknu, bývá vykládáno různě, a ne vždy rozumně. Tak to radši neříkám, řeknu to své ženě, co si myslím o zpravodajství, veřejně to neřeknu.“ Dále uvedl, že Rada ČT se spokojila se současným stavem, ale on by byl ohledně kvality vysílání veřejnoprávní televize náročnější .

ČT by měla mít méně lidí, co jenom nastavují mikrofony politikům, ale více odborných diskusí

Veselovský poukázal na to, že Komárek se již dříve veřejně vyjádřil v tom smyslu, že ČT by měla zkvalitnit výstupy zpravodajství. Komárek připomněl, že ČT má od koncesionářů více než šest miliard korun. „Já bych od televize tohoto typu čekal, že bude, když už mluvíme o zpravodajství, daleko méně populistická. Že bude mít daleko méně lidí, co jenom nastavují mikrofon a dávají do střižny holé věty politiků. Ale že bude mít daleko širší background. Více odborných diskusí, které nám ukážou, jak to ve světě opravdu běží.“

Veselovský poukázal na to, že ve výroční zprávě ČT jsou citovány statistiky firmy Media Tenor, podle níž je 97 % zpravodajských příspěvků ČT vyvážených. Komárek na to reagoval, že na zjištění, že je ČT „vcelku vyvážená, na to nepotřebujete analýzu, na to stačí selský rozum“.

Protože prý má ale ČT dostatek peněz, tak by měla poskytovat pohled na svět takový, jako poskytuje BBC nebo ZDF. „Podle mě, a mohu se mýlit, je ten pohled na svět hlubší,“ uvedl na adresu obou západních televizních stanic s tím, že neříká, že je lepší nebo horší, nebo že to je Mercedes oproti Trabantu, ale že ČT má v tomto rezervy, zejména ohledně zahraničního zpravodajství.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace