Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš zaútočil na sjezdu ANO na minulou vládu i koaliční partnery: Tento stát řídili kmotři přes premiérovu milenku. A partnerství bez podrazů...

01.03.2015
Babiš zaútočil na sjezdu ANO na minulou vládu i koaliční partnery: Tento stát řídili kmotři přes premiérovu milenku. A partnerství bez podrazů...

Autor: ČT

Popisek: Na celostátním sněmu hnutí ANO se Andrej Babiš distancoval od předchozí politické reprezentace. Shovívavý ale nebyl ani k té současné a postěžoval si na koaliční partnery.

Víkendový sněm hnutí ANO rozhodně nepatřil k nudným stranickým sjezdům. Andrej Babiš využil všechny možnosti k dalšímu zviditelnění sebe i celého hnutí. Zatímco na sněm pozval významné zahraniční hosty a diplomaty, koaliční partnery a členy jiných domácích politických stran nikoli. Ti naopak od Babiše schytali pořádnou kritiku.

Na pozadí velkého modrého loga ANO, v modrém obleku, Andrej Babiš osobně přivítal v angličtině významné zahraniční hosty. Mezi nimi i renomovaného filosofa Václava Bělohradského a ocenil, že měl odvahu na sněm přijít. V následujícím projevu pak připomněl, na jakém základě ANO vzniklo, a pochlubil se, že během krátkého doby své existence dosáhlo fenomenálního úspěchu. Kromě toho, že se stalo členem vlády, má řadu poslanců a senátorů, v zemi působí také jeho devět primátorů a osmapadesát starostů měst a obcí.

Měli jsme být razantnější

Babiš se výrazně distancoval od předchozí politické reprezentace: „Stát řídili kmotři přes milenku premiéra,“ řekl doslova. Shovívavý ale nebyl ani k té současné a postěžoval si na koaliční partnery. Podle něj se s nimi ve vládě nesedí vždy pohodlně. V této souvislosti zalitoval, že při vyjednávání s koaličními partnery nebyl razantnější a dopustil, aby ČSSD, která ve volbách uspěla přibližně stejně jako ANO, měla ve vládě osm členů, zatímco ANO pouze šest.

„Věřili jsme, že koalice je partnerství bez podrazů, ale není tomu tak,“ dodal Babiš. Stěžoval si také, že je ČSSD příliš rozhazovačná a jejím cílem je zvyšovat daně, zatímco ANO prosazuje pravý opak. „Naším cílem není daně zvyšovat, ale důsledně vybírat,“ zdůraznil.

Obrovská změna

Jakkoliv byl Andrej Babiš velmi kritický, jeho projev byl jen pouhým odvarem toho, co předvedl následující suverénní řečník, předseda evropské liberální frakce ALDE, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt. Také on velmi otevřeně kritizoval předchozí českou politickou reprezentaci. Podle něj postavila Českou republiku mimo hlavní proud evropské politiky a Václav Klaus se choval, jako by ČR vůbec nebyla součástí Evropské unie. Proto také Verhofstadt ocenil, že členové ANO jsou velmi aktivní v Evropském parlamentu. Díky Pavlu Teličkovi a Věře Jourové je Česko nyní přímo propojeno s centrem Evropské komise a je aktivním hráčem na evropském poli. Podle něj je to obrovská změna.

Verhofstadt pogratuloval Babišovi k obrovským úspěchům, tykal mu a během projevu jej několikrát oslovil křestním jménem. Na rozdíl od něj se ale věnoval i zahraniční politice a situaci na Ukrajině. „Musíme zastavit Putina a ruskou byrokracii,“ řekl doslova a zdůraznil význam sankcí proti Rusku. Připomněl také vraždu ruského opozičního politika Borise Němcova, významného člena evropské liberální rodiny Alde.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace