Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeští pacienti jsou předmětem velkého kšeftu. Kontroverzní IZIP nabízí své služby přímo Babišovi. I s „konstruktivním“ návrhem, jak obejít zákon

15.02.2015
Čeští pacienti jsou předmětem velkého kšeftu. Kontroverzní IZIP nabízí své služby přímo Babišovi. I s „konstruktivním“ návrhem, jak obejít zákon

Foto: ČT

Popisek: Společnost IZIP nabízí ministerstvu financí své služby. Pokud si ‘plácne‘ s Andrejem Babišem, VZP by na tom mohla hodně tratit.

Zdravotnický deník získal překvapivý dokument, který vypracovali představitelé firmy IZIP. Vznikl 12. ledna letošního roku a byl uložen pod názvem „Materiál IZIP – oblast možné spolupráce MF a IZIP“. K jednání došlo podle informací Zdravotnického deníku bez vědomí správní rady VZP. Plánované řešení VZP by se tak mohlo významně prodražit.

Podle informací Zdravotnického deníku došlo bez vědomí správní rady VZP k jednání mezi IZIP a lidmi z ministerstva financí, přestože se pojišťovna snaží dosáhnout co nejvýhodnějších podmínek definitivního ukončení obchodního vztahu s touto firmou, ať již prodejem svého podílu, nebo nákupem podílu firmy. V dokumentu ale IZIP plánuje velkolepý návrat a podíl na centralizaci všech ekonomických i medicínských dat českého zdravotnictví. Pokud je jí nasloucháno z ministerstva financí, pak cena podniku opět roste.

Citlivé informace milionů lidí má v rukou soukromá firma

„Dokument byl vytvořen na základě diskuse nad ekonomickými daty z nemocničního prostředí, které aktuálně analyzuje ministerstvo financí,“ píše se v úvodu materiálu. Tato slova potvrzují, že již došlo k přímým jednáním mezi ministerstvem a firmou IZIP. Uvádí se v něm, že záměrem ministerstev spravedlnosti a financí je vybudování centrálního úložiště zdravotnických dat, tedy shromáždit na jednom místě všechna ekonomická a medicínská data. Je logické, že firma IZIP by u toho ráda byla a poskytla databázi pro shromažďování a údržbu dat, zobrazovací a analytické nástroje.

V současnosti může IZIP nabídnout všechna ekonomická data pojištěnců VZP od roku 2007, kteří jsou zároveň účastníky systému IZIP. Zaregistrovaných má aktuálně 2 555 963 lidí. Podle Zdravotnického deníku systém obsahuje 36,5 milionu zápisů klinických a více než 150 milionů ekonomických informací a je prý „ihned připraven k dalšímu využití“. Znamená to, že citlivá zdravotnická data pacientů má v rukou soukromá firma a může je kdykoliv a komukoliv snadno zpřístupnit. V tom ji ale samozřejmě omezují platné zákony.

IZIP navrhuje Babišovi, jak zákon obejít

Společno st IZIP počítá s tím, že je záměrem ministerstva financí v první fázi získat a centralizovat tzv. produkční data od pojišťoven. Samozřejmě prý v rámci respektování zákona na ochranu osobních údajů. Podle něj by si v případě jejich využití pro jiný účel, než který byl původně stanoven, musela vyžádat souhlas všech, jejichž osobní data se budou transferovat. V opačném případě by musela být data anonymizována.

„Pokud by však v ČR vzniklo centralizované úložiště zdravotních dat, bylo by možné připravit legislativní nástroje, které by takové zpracování umožnily i bez souhlasu jednotlivců,“ naznačuje firma, jak dodržování práv pacientů obejít. „…technické a programové nástroje IZIP umožňují přechod na celospolečenskou ‘národní‘ databázi pro uchovávání zdravotních záznamů a zdravotních profilů občanů ČR. Tento přechod je v současné době limitován pouze legislativně, přičemž tuto bariéru lze překonat, zejména s ohledem na připravované Nařízení o ochraně údajů,“ píše IZIP v závěru svého dokumentu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace