Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeští pacienti jsou předmětem velkého kšeftu. Kontroverzní IZIP nabízí své služby přímo Babišovi. I s „konstruktivním“ návrhem, jak obejít zákon

15.02.2015
Čeští pacienti jsou předmětem velkého kšeftu. Kontroverzní IZIP nabízí své služby přímo Babišovi. I s „konstruktivním“ návrhem, jak obejít zákon

Foto: ČT

Popisek: Společnost IZIP nabízí ministerstvu financí své služby. Pokud si ‘plácne‘ s Andrejem Babišem, VZP by na tom mohla hodně tratit.

Zdravotnický deník získal překvapivý dokument, který vypracovali představitelé firmy IZIP. Vznikl 12. ledna letošního roku a byl uložen pod názvem „Materiál IZIP – oblast možné spolupráce MF a IZIP“. K jednání došlo podle informací Zdravotnického deníku bez vědomí správní rady VZP. Plánované řešení VZP by se tak mohlo významně prodražit.

Podle informací Zdravotnického deníku došlo bez vědomí správní rady VZP k jednání mezi IZIP a lidmi z ministerstva financí, přestože se pojišťovna snaží dosáhnout co nejvýhodnějších podmínek definitivního ukončení obchodního vztahu s touto firmou, ať již prodejem svého podílu, nebo nákupem podílu firmy. V dokumentu ale IZIP plánuje velkolepý návrat a podíl na centralizaci všech ekonomických i medicínských dat českého zdravotnictví. Pokud je jí nasloucháno z ministerstva financí, pak cena podniku opět roste.

Citlivé informace milionů lidí má v rukou soukromá firma

„Dokument byl vytvořen na základě diskuse nad ekonomickými daty z nemocničního prostředí, které aktuálně analyzuje ministerstvo financí,“ píše se v úvodu materiálu. Tato slova potvrzují, že již došlo k přímým jednáním mezi ministerstvem a firmou IZIP. Uvádí se v něm, že záměrem ministerstev spravedlnosti a financí je vybudování centrálního úložiště zdravotnických dat, tedy shromáždit na jednom místě všechna ekonomická a medicínská data. Je logické, že firma IZIP by u toho ráda byla a poskytla databázi pro shromažďování a údržbu dat, zobrazovací a analytické nástroje.

V současnosti může IZIP nabídnout všechna ekonomická data pojištěnců VZP od roku 2007, kteří jsou zároveň účastníky systému IZIP. Zaregistrovaných má aktuálně 2 555 963 lidí. Podle Zdravotnického deníku systém obsahuje 36,5 milionu zápisů klinických a více než 150 milionů ekonomických informací a je prý „ihned připraven k dalšímu využití“. Znamená to, že citlivá zdravotnická data pacientů má v rukou soukromá firma a může je kdykoliv a komukoliv snadno zpřístupnit. V tom ji ale samozřejmě omezují platné zákony.

IZIP navrhuje Babišovi, jak zákon obejít

Společno st IZIP počítá s tím, že je záměrem ministerstva financí v první fázi získat a centralizovat tzv. produkční data od pojišťoven. Samozřejmě prý v rámci respektování zákona na ochranu osobních údajů. Podle něj by si v případě jejich využití pro jiný účel, než který byl původně stanoven, musela vyžádat souhlas všech, jejichž osobní data se budou transferovat. V opačném případě by musela být data anonymizována.

„Pokud by však v ČR vzniklo centralizované úložiště zdravotních dat, bylo by možné připravit legislativní nástroje, které by takové zpracování umožnily i bez souhlasu jednotlivců,“ naznačuje firma, jak dodržování práv pacientů obejít. „…technické a programové nástroje IZIP umožňují přechod na celospolečenskou ‘národní‘ databázi pro uchovávání zdravotních záznamů a zdravotních profilů občanů ČR. Tento přechod je v současné době limitován pouze legislativně, přičemž tuto bariéru lze překonat, zejména s ohledem na připravované Nařízení o ochraně údajů,“ píše IZIP v závěru svého dokumentu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská