Policie prověřuje podezřelý prodej pozemků pod domy tisícovky lidí
02.04.2013
Autor: Profimedia.cz
Popisek: Policie zvažuje zahájení trestního stíhání kvůli podivným okolnostem prodeje pozemků v Zeleném údolí.
Více než 300 domácností se obává zboření domů v Zeleném údolí, pod kterými jim chybou developera nepatří pozemky. Nyní padla trestní oznámení a Policie ČR zvažuje zahájení trestního stíhání kvůli podivným okolnostem prodeje pozemků.
Na základě trestního oznámení Alexandra Barabanova, vlastníka jednoho z ohrožených domů, zahájili policisté úkony v trestním řízení a prověřují, zda vedení Lidového bytového družstva Praha 4 (LBD) nespáchalo trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku a pozemky, které odkoupil Vlastislav Andrš, neprodalo za příliš nízkou cenu.
Vlastislav Andrš, kterému majitelé ohrožených domů nemohou přijít na jméno, sice pozemky pod domy odkoupil v loňském roce, ale spor se táhne už od roku 2001, ve kterém si jejich odkup pojistil zřízením smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Tuto smlouvu vedení družstva s panem Andršem uzavřelo bez vědomí členů družstva, kteří se o všem dozvěděli až po celých šesti letech!
„Postup policie potvrzuje, že se nejedná o standardní investici do nemovitostí. To, že se družstevníci dozvěděli o existenci smlouvy až šest let po jejím podepsání, je velmi podivné. Byla porušena pravidla hospodaření a mezi vlastníky se dokonce objevují spekulace, zda smlouva nebyla antedatována,“ říká Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která zastupuje obyvatele v Zeleném údolí.
Andrš tlačí vlastníky domů do drahého odkupu
Společnost Vlastislava Andrše GV Reality nyní tlačí na vlastníky domů, aby od něj pozemky draze odkoupili. Svou drzost dovedl až tak daleko, že na vlastníky domů podal žaloby na odstranění staveb. Andrš tak zneužívá dřívějšího neprofesionálního postupu již neexistujícího developera IPB Real, který navzdory opakovaným slibům pozemky na obyvatele nepřevedl.
Loňského roku také Vlastislav Andrš účelově zřídil zástavní právo k pozemkům a smlouvu o věcném břemeni, vše ve prospěch sobě spřízněných společností. Obyvatelé tím tak přicházejí o možnost se domáhat toho, aby soud přikázal pozemky do jejich vlastnictví.
Pan Andrš v roce 2012 pozemky odkoupil za 18,5 milionů korun a obratem začal od obyvatel požadovat v součtu 110 milionů korun. Po první vlně odporu snížil sumu na stále přehnanou částku téměř 70 milionů korun. Situace je o to více absurdní, že Vlastislav Andrš v minulosti Lidovému bytovému družstvu Praha 4 podle obyvatel Zeleného údolí poskytoval právní služby.
Lidové bytové družstvo Praha 4 je nyní podezřelé policií, že cena 18,5 milionu korun za prodej pozemků byla příliš nízká. Proto nyní prověřuje, zda představenstvo družstva porušilo povinnost spravovat cizí majetek a způsobilo tím škodu jejich členům.
"Před těmi 12 lety se to kupovalo v tehdejších cenách. Ano, teď se to zdá málo, ale je třeba si uvědomit, že v té době to byly nezastavěné pozemky," tvrdí jednatel GV Reality Vlastislav Andrš.
Z historie pozemků
Část pozemků, o které ve sporu běží, v roce 1989 vlastnil stát a zbytek patřil Lidovému bytovému družstvu Praha 4. To ale o majetek přišlo ještě před revolucí vyvlastněním. „K vyvlastnění pozemků státem došlo za účelem plánovaného rozšíření dnešního IKEM. Konkrétně pro uskutečnění stavby, která je úkolem státního rozvoje národního hospodářství," upřesnila mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.
O deset let později s IKEM uzavřela nájemní smlouvu společnost IPB Real a na přelomu milénia začala stavět a prodávat. Kupující byli ujištěni, že pozemky pod svými domy získají do svého vlastnictví. Dosud se tak ale nestalo
O žalobách na odstranění staveb jednotlivých vlastníků bude rozhodovat soud, první ústní jednání je nařízeno na 11. dubna 2013.
Ivana Vaňkátová