Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policie prověřuje podezřelý prodej pozemků pod domy tisícovky lidí

02.04.2013
Policie prověřuje podezřelý prodej pozemků pod domy tisícovky lidí

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Policie zvažuje zahájení trestního stíhání kvůli podivným okolnostem prodeje pozemků v Zeleném údolí.

Více než 300 domácností se obává zboření domů v Zeleném údolí, pod kterými jim chybou developera nepatří pozemky. Nyní padla trestní oznámení a Policie ČR zvažuje zahájení trestního stíhání kvůli podivným okolnostem prodeje pozemků.

Na základě trestního oznámení Alexandra Barabanova, vlastníka jednoho z ohrožených domů, zahájili policisté úkony v trestním řízení a prověřují, zda vedení Lidového bytového družstva Praha 4 (LBD) nespáchalo trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku a pozemky, které odkoupil Vlastislav Andrš, neprodalo za příliš nízkou cenu.

Vlastislav Andrš, kterému majitelé ohrožených domů nemohou přijít na jméno, sice pozemky pod domy odkoupil v loňském roce, ale spor se táhne už od roku 2001, ve kterém si jejich odkup pojistil zřízením smlouvy o smlouvě budoucí kupní. Tuto smlouvu vedení družstva s panem Andršem uzavřelo bez vědomí členů družstva, kteří se o všem dozvěděli až po celých šesti letech! 

„Postup policie potvrzuje, že se nejedná o standardní investici do nemovitostí. To, že se družstevníci dozvěděli o existenci smlouvy až šest let po jejím podepsání, je velmi podivné. Byla porušena pravidla hospodaření a mezi vlastníky se dokonce objevují spekulace, zda smlouva nebyla antedatována,“ říká Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která zastupuje obyvatele v Zeleném údolí. 

Andrš tlačí vlastníky domů do drahého odkupu

Společnost Vlastislava Andrše GV Reality nyní tlačí na vlastníky domů, aby od něj pozemky draze odkoupili. Svou drzost dovedl až tak daleko, že na vlastníky domů podal žaloby na odstranění staveb. Andrš tak zneužívá dřívějšího neprofesionálního postupu již neexistujícího developera IPB Real, který navzdory opakovaným slibům pozemky na obyvatele nepřevedl. 

Loňského roku také Vlastislav Andrš účelově zřídil zástavní právo k pozemkům a smlouvu o věcném břemeni, vše ve prospěch sobě spřízněných společností. Obyvatelé tím tak přicházejí o možnost se domáhat toho, aby soud přikázal pozemky do jejich vlastnictví. 

Pan Andrš v roce 2012 pozemky odkoupil za 18,5 milionů korun a obratem začal od obyvatel požadovat v součtu 110 milionů korun. Po první vlně odporu snížil sumu na stále přehnanou částku téměř 70 milionů korun. Situace je o to více absurdní, že Vlastislav Andrš v minulosti Lidovému bytovému družstvu Praha 4 podle obyvatel Zeleného údolí poskytoval právní služby. 

Lidové bytové družstvo Praha 4 je nyní podezřelé policií, že cena 18,5 milionu korun za prodej pozemků byla příliš nízká. Proto nyní prověřuje, zda představenstvo družstva porušilo povinnost spravovat cizí majetek a způsobilo tím škodu jejich členům.

 "Před těmi 12 lety se to kupovalo v tehdejších cenách. Ano, teď se to zdá málo, ale je třeba si uvědomit, že v té době to byly nezastavěné pozemky," tvrdí jednatel GV Reality Vlastislav Andrš. 

Z historie pozemků

Část pozemků, o které ve sporu běží, v roce 1989 vlastnil stát a zbytek patřil Lidovému bytovému družstvu Praha 4. To ale o majetek přišlo ještě před revolucí vyvlastněním. „K vyvlastnění pozemků státem došlo za účelem plánovaného rozšíření dnešního IKEM. Konkrétně pro uskutečnění stavby, která je úkolem státního rozvoje národního hospodářství," upřesnila mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová. 

O deset let později s IKEM uzavřela nájemní smlouvu společnost IPB Real a na přelomu milénia začala stavět a prodávat. Kupující byli ujištěni, že pozemky pod svými domy získají do svého vlastnictví. Dosud se tak ale nestalo

O žalobách na odstranění staveb jednotlivých vlastníků bude rozhodovat soud, první ústní jednání je nařízeno na 11. dubna 2013.

Ivana Vaňkátová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace