Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Do hajzlu. Tos musel být pěkně nasranej. Seru ti na fotky. Ses posral, ne?“ Vulgární Reportérka na ČT boduje. Získá sexistické prasátečko?

06.02.2015
„Do hajzlu. Tos musel být pěkně nasranej. Seru ti na fotky. Ses posral, ne?“ Vulgární Reportérka na ČT boduje. Získá sexistické prasátečko?

Foto: ČT

Popisek: Seriál Reportérka: V hlavních rolích Tereza Voříšková a Jiří Bartoška

To, co v poslední době servíruje Česká televize svým divákům, je již na pováženou. Podstatnou část nejsledovanějšího času tvoří kriminální seriály, plné vražd a vulgarit. V době, kdy mnohé děti ještě s napětím sledují obrazovku, je atakují scény, v nichž se sprostými slovy rozhodně nešetří. Navíc v nich hlavní hrdina, stárnoucí macho v podání Jiřího Bartošky, nepokrytě podporuje kouření.

Na ukázku několik dialogů z nejnovějšího seriálu ČT Reportérka: „Hajzle blbej, příště tě zadupu do země. Kurva, já vím, jaká je hovorová čeština... Ty sráči mi zase nedali vízum..  A nedali ti ho proč? Protože jsou to sráči... Proto ten jeho přihřátej  právník brečel jako děvka. Jestli to nechápeš, tak jdi do prdele, nebo do bulváru. Co si to ta kráva, ty vole, zasraná, co si to dovoluje?  Ale ani křehká  reportérka Hedvika  se  často neovládá: „Do hajzlu. Tos musel být pěkně nasranej. Seru ti na fotky. Ses posral, ne? Hajzle hnusnej!“

Kritérium sledovanosti, nebo kvality?

Zatímco nejvyšší možná sledovanost a čtenost je u privátních médií nezbytným předpokladem pro to, aby mohla vůbec existovat,  úkolem těch veřejnoprávních je něco zcela jiného. Přesto, že etický kodex České televize výslovně uvádí, že kritérium sledovanosti pořadů nepovyšuje nad jejich maximální možnou kvalitu, management i tvůrci ČT  to stále více ignorují.  V poslední  době upřednostňují  pořady,  které jsou především divácky úspěšné, i když je jejich kvalita sporná. A tak  veřejnoprávní kanál nyní poráží ve sledovanosti  privátní stanice kriminálními seriály, plnými  vulgarit a obscénností. Bulvární tisk to nadšeně komentuje palcovými titulky „Poslední Barťákova role, v níž hulí jednu za druhou, vyhrála nad Primou!“ Důvod k radosti to ale není, jen vulgární  seriál jedné televize porazil vykalkulovanou romantickou telenovelu jiné.

Jediné, co vadí?

Samostatnou kapitolu tvoří skrytá reklama na alkohol a cigarety. To se ovšem netýká pouze České televize, ale prakticky všech stanic, snad kromě Déčka. Hlavní hrdina Reportérky, v podání charismatického Jiřího Bartošky, jak je u něj zvykem, nepřetržitě kouří, a aby toho nebylo málo, ještě na podporu kouření vtipkuje a vysmívá se zákonům, zakazujícím tuto drogu: „My jsme si demokraticky odhlasovali, že zákon, který vadí všem, je špatný.  Jediný, co mi na tom vadí, je absolutní zákaz kouření. Ten slavný reportér byl silný kuřák a díky jeho závěti je jediný místo v Americe, kde se dá svobodně kouřit,“ glosuje průběžně během děje.

To nejhorší a ještě trapnější

„Reportérka patří k tomu nejhoršímu, co  u nás v roce 2014 vzniklo a zvládli ho udělat ještě trapnější, než je v českých seriálech zvykem,“ konstatuje Táňa Zabloudilová na webu Českého rozhlasu. A  pořádně si rýpla i do toho, že hlavním sympaťákem je stárnoucí macho v podání Jiřího Bartošky, patrně alter ego autora scénáře Josefa Klímy. Podle ní však postava, kterou ztvárňuje Bartoška, svým chováním budí dojem, že autor  scénáře ve skutečné redakci nikdy nepracoval. Střety mezi novináři, prošedivělými poctivci, kteří chtějí dělat dobrou práci, a ziskuchtivými manažery, prý evokují seriál Dallas. Navíc je toho názoru, že Klíma by měl za způsob, jakým ve svých seriálech ztvárňuje ženy, dostat cenu, nazvanou sexistické prasátečko.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová