Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herci jsou za vodou? Tahle fáma už dávno odezněla, říká Gustav Bubník. Aby se uživili, má většina z nich ještě další job a čeká na svou šanci

02.02.2015
Herci jsou za vodou? Tahle fáma už dávno odezněla, říká Gustav Bubník. Aby se uživili, má většina z nich ještě další job a čeká na svou šanci

Autor: Parlamentní listy

Popisek: Býval dětská hvězda Gustav Bubník stanul před rokem po téměř dvaceti letech opět na jevišti. Jeho domovskou scénou se mu stalo malé nuselské Divadlo Bez Hranic, kde je i principálem.

ROZHOVOR Herci se v průběhu svého života setkávají s různými rolemi – mnohé dávají poté divákovi šanci nahlédnout do života nejednoho slavného politika, státníka. Někdy tak naznačují, jak se pod hlavičkou moci napříč staletími osudy, příběhy a pády opakují. A že se jednání někdy i jen románových vlivných osobností nemusí vůbec lišit od těch současných. I proto si ParlamentníListy.cz popovídaly s hercem Gustavem Bubníkem, který ztvárnil roli římského císaře Caliguly. Hovořilo se však pochopitelně nejen o divadle.

Pane Bubníku, vy v současné době hrajete v Divadle Bez hranic Caligulu. Jak se vám tahle postava hraje? Musel jste si o ní hodně nastudovat? Nebo jste to ponechal na scénáři a scenáristovi samotném?

Postava Caliguly patří nejen v dějinách, ale i v rámci divadelní literatury k mimořádným osobnostem. O této roli se říká, že je to ‘role rolí‘, tak jako například Hamlet nebo Lear. Samozřejmě že jsem si musel dopředu něco načíst, ale samotný text je tak silný a inspirující, že herce v podstatě sám vede. Navíc český překlad paní Šabatkové patří podle mého názoru k vrcholům českého překladatelského umění.

Císař Caligula byl zpočátku vládcem poměrně uznávaným – pak u něj nastal zlom, zřejmě v důsledku nějaké duševní choroby, a stal se tyranem. Než došel svého tragického konce, nadělal hodně zla. Nepůsobí na vás ten jeho osud tak trochu stále aktuálně, když určitě vnímáte, co se kolem nás ve světě děje nyní?

Caligula je jedním z typických příkladů známého rčení ‘jak chutná moc‘. Pokud je tento moment ještě podpořen psychickou labilitou a tendencí k absolutistickému chování a jednání, je o to nebezpečnější. Pokud vyznění představení rezonuje pro diváky s některými případy současnosti, aniž by bylo nutné hru aktualizovat moderním pojetím, opět to dokazuje kvalitu a sílu Camusova textu.

Jste herec, občan a také člověk, vycházející z euroatlantické civilizace – pokud se zeptám tedy nejdřív na to, zda jako občan Evropy (a ČR) necítíte nějaké obavy v důsledku vývoje událostí – jaká by byla vaše odpověď?

Přestože jsem byl proti vstupu ČR do Evropské unie, cítím se být samozřejmě součástí euroatlantické civilizace. To, co se děje kolem, samozřejmě sleduji a současná situace na Ukrajině a nebezpečí islámského terorismu mne kvůli blízkosti, ve které se vše odehrává, nenechává klidným ani lhostejným.

Jako herec lidi bavíte, setkáváte se s nimi, když přicházejí za zábavou, a tudíž zřejmě i dobře naloženi. Přesto, dostaly se třeba i do divadelního zákulisí rozepře Čechů – ať už ohledně postoje k islámu (a strachu z něj), tak třeba kvůli volbě prezidenta a sympatiím či antipatiím ke zvolenému Miloši Zemanovi?

Já osobně jsem nějaké rozepře zaznamenal spíš v úrovni mediální v období prezidentské volby, respektive v rámci některých jednotlivých vyjádření. Do divadla, alespoň toho, kde v současné době hraji, tyto věci netaháme. Respektujeme, že každý má svůj občanský názor a postoj, a spolupracujeme na věcech, na kterých chceme spolupracovat. Je to vždy svobodná volba a tak by to mělo být i nadále.

Jak se v posledních letech žije vůbec u nás hercům – pokud to zobecníme? Přece jen stále hodně lidí se domnívá, že jsou všichni ‘za vodou‘. To ale tak úplně pravda asi není, co?

Fáma, že jsou u nás herci za vodou, už podle mne dávno odezněla. Ano, je tady několik kolegů, kteří díky svému umění a divácké oblibě pocit ‘být za vodou‘ zažívají a budiž jim to přáno. Je to ale pouze špička ledovce, který je z 95 procent ukryt pod hladinou. Uvědomíte-li si, kolik herců hraje v mimopražských divadlech, kolik mladých herců ročně produkují státní a soukromé umělecké školy, tak samozřejmě není možné, aby se všichni uplatnili a vydělávali miliony. Tím, že jsem určitý čas učil na jedné z uměleckých škol a dodnes se vídám nebo spolupracuji s bývalými studenty, tak mám přehled o tom, že většina z nich má nějaké ‘normální‘ zaměstnání a vedle toho se pečlivě připravují na každou sebemenší příležitost, která by je posunula do plnohodnotného hereckého života. Tak to prostě je a nezbývá než všem držet palce.

Ukázka zneužívání absolutistické moci, zvrácenosti...

Drama Caligula zpracovala divadelní agentura Globus, která má na svém kontě řadu výjimečných her a projektů. Diváky a milovníky tohoto žánru jistě nadchne zpracování příběhu o kontroverzním římském císaři, kterého ztvárnil v hlavní roli právě Gustav Bubník. Do dávných římských dob vtahuje na prknech Divadla Bez hranic, kde agentura s tímto představením hostuje.

Drama Caligula je považováno za jedno z nejslavnějších děl francouzského spisovatele a publicisty Alberta Camuse. Příběh mocného císaře zavede diváky do prostředí dávného Říma, kdy se všichni museli podrobit vrtochům svých panovníků. Seznámí se v něm s pohnutým osudem Caliguly, který bývá často označován za kontroverzního až šíleného vládce. Jak se ukáže, zvrácenost Caliguly přitom nespočívá jen v jeho hlavě, ale dokazuje ji i svými činy, promyšlenými intrikami, sexuální zvráceností i ochotou potřísnit své ruce krví. Celá hra se nese v duchu zneužívání císařské, resp. absolutistické moci, velkých lidských osudů a především všudypřítomné otázky smyslu lidského života, jeho kvality a hodnoty.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace