Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šaría by se v Česku dobře uplatnila, na newyorská dvojčata útočila CIA… Hlava českých muslimů šokovala v ČT, neuvěříte, co ten pán vypustil z úst

10.01.2015
Šaría by se v Česku dobře uplatnila, na newyorská dvojčata útočila CIA… Hlava českých muslimů šokovala v ČT, neuvěříte, co ten pán vypustil z úst

Foto: ČT

Popisek: Ředitel Muslimské unie v ČR Muhamed Abbas

O postoji muslimů ke středečnímu útoku na redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo nebo o tom, proč by měli muslimové v Evropě mít možnost uplatňovat právo šaría, diskutovali lámanou češtinou ve čtvrtečním Hyde parku ředitel Muslimské unie v ČR Muhamed Abbas a perfektní češtinou moderátor pořadu Bohumil Klepetko.

V úvodu pořadu odpovídal Abbas na výzvu diváka, aby se ‘rázně distancoval‘ od útočníků a aby na ně ‘seslal Alláhův trest‘. Abbas odpověděl v tom smyslu, že učenci z islámského světa útok na redakci odsoudili. Poukázal ale na to, že v Evropě žije 25 milionů muslimů. Řada z nich si myslí, že Evropa s muslimy válčí, a navíc je ještě uráží. Abbas tak naznačil, jakým směrem se možná ubíralo uvažování pachatelů středečního masakru ve zmíněné pařížské redakci.

Mluvilo se i o takíji, což je způsob, který někteří muslimští učenci schvalují a který dovoluje klamat bezvěrce v zájmu šíření muslimské víry. Ve snaze zmírnit dojem z násilného rozšiřování islámu Abbas uvedl, že kdysi slavný zpěvák Cat Stevens přestoupil na islám jen díky tomu, že si přečetl korán.

Popravy západních rukojmí prý byly možná fingované

Ohledně Islámského státu tvrdil, že jeho ozbrojenci dosud nezabili jediného amerického vojáka. Když moderátor poukázal na řadu poprav nejen občanů USA, ale i dalších západních států, Abbas tyto popravy zpochybnil. Naznačil, že mohly být jen fingované, protože jednoho z těch, kteří měli být údajně popraveni, prý jistý novinář viděl živého i v době, kdy už měl být po smrti.

Zpochybnil také většinou západních médií prezentovaný obraz Islámského státu. Poukázal na informace, podle nichž má být Abú Bakr al-Bagdádí, což je vůdce Islámského státu, agentem USA. Podle Abbase totiž Islámský stát v současnosti způsobuje problémy muslimským státům a vraždí muslimy.

Šaría by prý prospěla i v Evropě

Ohledně Evropy Abbas uvedl, že by bylo dobré, aby se muslimové, zde žijící, mohli řídit islámským právem šaría. Popřel, že by muslimové chtěli uplatňovat šaríu i na většinové obyvatelstvo.

Na námitku, že by se muslimové při příchodu do cizích zemí měli přizpůsobit tamním zvyklostem, odpověděl, že i křesťané mají například v Saúdské Arábii kostely. Poukázal i na to, že na Facebooku našel profil dvou Češek, které se v Saúdské Arábii koupaly v dvoudílných plavkách.

Po Hyde Parku vypuklo zděšení

Týdeník Echo24.cz Abbásovo vystoupení bezprostředně po skončení pořadu nazval PR katastrofou islámu. Na Abbasova slova reagoval na svém twitterovém účtu i šéf ODS Petr Fiala. Podle něj stojí Abbasovy názory rozhodně za pozornost. „Pokud je myslel vážně, je to vážné,“ obává se.

Nebyl jediný. Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) zase vyjádřil podivení nad tím, co vše může vysílat veřejnoprávní televize. „Pozdní večer a já se nestačím divit ‚tvorbě‘ ČT24. Nějaká podivná blondýna prezentuje terorismus jako umělecký čin prostřednictvím nějakých podivných karikatur,” posteskl si s tím, že ČT dělá umělecký zážitek ‚ze zavrženíhodného zvěrstva, kde byla povražděna spousta nevinných lidí‘. „Je čas udělat pořádek s podobnou tolerancí vůči světovému terorismu a jeho zlehčování v našich veřejnoprávních médiích,” dodal senátor.

Europoslanec volá po tvrdých trestech

V den tragického masakru v Paříži poskytl rozhovor Parlamentním listům europoslanec Tomáš Zdechovský, kterého přístup ředitele Muslimské unie v ČT k problematice radikálních islamistů také šokoval. „Tak jako za extremistu považuji Tomio Okamuru, tak na druhé straně považuji za extremistu i předsedu zdejší muslimské obce, který dokáže říci, že kamenování není nic proti naší civilizaci a že to schvaluje. Tak to v žádném případě. Za takovéto výroky budou tito lidé trestně odpovědní. Evropa dříve nebo později přestane být k tomuto tolerantní. Když chce někdo u nás žít, musí respektovat naši civilizaci. Není nic horšího, než tímto způsobem začít vystupovat proti evropské demokratické křesťanské civilizaci. Pachatelé musí být vypátráni a tvrdě potrestáni,“ vyzývá představitele naší zákonnosti europoslanec.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL