Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární televizní Silvestry. Skvělá, ale smutná podívaná. Téměř nikdo je nepřežil...

01.01.2015
Legendární televizní Silvestry. Skvělá, ale smutná podívaná. Téměř nikdo je nepřežil...

Autor: ČT

Popisek: Legendy Vladimír Menšík a Miroslav Horníček v roce 1977 zábavné show Silvestr na přání aneb Čí jsou Hory Kavčí. Silvestrovské zábavné pořady bývaly opravdu velkolepou plejádou hvězd a humoru a diváci se na ně velmi rádi dívají stále dokola i po desetiletích.

Česká televize letos opakuje legendární televizní silvestrovské estrády, které se dosud nikomu nepodařilo překonat. Na otázku, jak je to vlastně možné, nejlépe odpoví fakt, kdo je před lety realizoval. Skutečná elita tehdejší televizní tvorby: scenárista Jaroslav Dietl, režisér Ján Roháč a kameraman Jiří Lebeda.

Navíc do nich vedení Československé televize investovalo obrovské částky, šlo o desítky milionů korun. Těžší ale bylo dát najednou dohromady v podstatě celou tehdejší uměleckou scénu. A je téměř neuvěřitelné, jaký prostor dostali v tak masově sledované televizní show lidé, kteří rozhodně nebyli miláčky přísných cenzorů.

Přitom se legendární Silvestry s Vladimírem Menšíkem natáčely v době vrcholící normalizace 70. let. Je sice zřejmé, že se neobešly bez povinné úlitby mocným, ale tvůrci zřejmě počítali s tím, že ve finále, kdy přišla na řadu, už bude stejně většina televizních diváků namol. Jak taková úlitba vypadala, názorně ukazuje televizní Silvestr z roku 1978. Zatímco celé tři hodiny národ vkusně bavili Vladimír Menšík, Jiří Sovák, Miroslav Horníček či Zdeněk Podskalský, závěrečné minuty patřily velmi nepodařenému vystoupení Karla Gotta. Jeho hity, splácané s vojenskou dechovkou, završila novoroční gratulace v budovatelském duchu.

Mezi řádky

Jak už to v Čechách chodí, autoři silvestrovských estrád se snažili na tehdejší mocné vyzrát. Traduje se, že ke koncepci hlediště (v němž publikum tvořily slavné tváře té doby, od umělců přes televizní moderátory až po sportovce) Jaroslava Dietla inspirovalo shromáždění umělců k podpisu tzv. Anticharty, které se konalo rok předtím. Chtěl představit elitu národa za podstatně příznivějších okolností. Nakonec se mu podařilo dát dohromady na tři sta umělců včetně tzv. národních a zasloužilých.

Stejně tak existují zajímavé verze, kdo měl televizní estrády uvádět. Miloš Kopecký byl již tehdy velmi nemocný, což bylo patrné na první pohled, oblíbený Miroslav Horníček byl zase považován za příliš intelektuálního. Jiří Sovák to rovnou odmítl s tím, že nebude dělat národního šaška. Ve hře ještě bylo jméno angažovaného umělce Zdeňka Buchvaldka, kterého ale zase nechtěl akceptovat režisér Roháč. A tak nakonec roli hlavního moderátora získal národem milovaný Vladimír Menšík. Bohužel v té době také již velmi vážně nemocný. Jeho astma vyžadovalo neustálou přítomnost lékaře a sanitky. Natáčení přitom bylo velmi náročné, se zkouškami se začalo už v létě. Všichni kolem trnuli, zda Menšík vydrží až do konce.

Smutná přehlídka

Kromě slavných scének a senzačních hudebních čísel, která za desítky let nezestárla, jsou kultovní televizní Silvestry smutnou přehlídkou umělců, kteří nás poté dříve či později opustili. Patří k nim téměř všechny velké herecké osobnosti – Jiřina Šejbalová, Ladislav Pešek, František Filipovský, Vladimír Menšík, Miloš Kopecký, Jiří Sovák, Ilja Prachař, Vlastimil Brodský, Otakar Brousek, Josef Bláha, Jiří Vala, Helena Růžičková, Stella Zázvorková, zpěváci Ljuba Hermannová, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, legendární dirigenti Karel Vlach, Jaroslav Votruba, Václav Zahradník, oblíbení televizní moderátoři Štěpánka Haničincová, Přemek Podlaha a řada dalších. A v neposlední řadě bohužel také hlavní autoři Silvestrů – Jaroslav Dietl a Ján Roháč. Mnozí odešli až příliš brzy, a tak v této exkluzívní sestavě vznikly pouhé tři silvestrovské večery. Od té doby se je nikomu nepodařilo překonat. Naopak. Jak tristní zábavu dnes nabízejí televizní Silvestry, dokumentuje například TV Barrandov.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
média,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace