Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skandální kauza ČT s „vystřiženým“ Zemanem: Žádné hlídací psy demokracie nemáme, jen pevné obojky, silné řetězy a dobře střežené boudy

20.12.2014
Skandální kauza ČT s „vystřiženým“ Zemanem: Žádné hlídací psy demokracie nemáme, jen pevné obojky, silné řetězy a dobře střežené boudy

Autor: aTeo

Popisek: Události v ČT pohledem grafika aTeo

Ondřej Höppner, autor „kontrarevolučního magazínu“ Protiproud Petra Hájka se v článku Podivná „omluva“ vrací ke kauze České televize, která vystřihla jméno Zdeňka Bakaly z projevu (prezident Miloš Zeman ho uvedl jako odstrašující příklad podnikatele – hned vedle Viktora Koženého). Konstatuje, že generální ředitel České televize se omluvil. Ale…

„Omlouvám se divákům České televize za naše pochybení," uvedl, jak píše Höppner, generální ředitel ČT Petr Dvořák. Tím však ono „postavit se čelem“ končí. Přichází spíše jakýsi poloprofil z pohledu zezadu, zahalený šerosvitem editorského studia, po jehož stropě se míhají stíny paragrafů. Omluva tedy sice nakonec přišla, ale její medializace byla taková, že si jí všiml jen málokdo, takže – jako by skoro nebyla. Šlo spíše jen o jakýsi náznak pro přátele pátracích her, něco jako geocaching.

Zdivočelý editor?

A Höppner pokračuje: „Za vystřižení jména Zdeněk Bakala z projevu (prezident Miloš Zeman ho uvedl jako odstrašující příklad podnikatele – hned vedle Viktora Koženého) podle vedení televize nese odpovědnost editor, který měl službu. Prý bude přeřazen na funkci „s nižším rozsahem rozhodovacích pravomocí“ a má mu být snížen plat.

V České televizi, byť sebezatuhlejší a sebezatuchlejší, to rozhodně nefunguje tak, že může editor šmikat projev prezidenta, jak ho napadne – zvláště v tak citlivé záležitosti jako je jméno vlivného miliardáře. Buď editor tento razantní ideologický zásah provedl bez vědomí nadřízených – a pak je to špatně, nebo s jejich vědomím, a pak je to ještě horší.

Jméno odpovědného editora nebylo zveřejněno, což může mít dva důvody: 1) Česká televize ho chrání před veřejnou ostudou, 2) Česká televize chrání sebe samu, protože kdyby dostal padáka, mohl by mluvit.

Cenzura? Prý ani omylem

Česká televize důrazně odmítla výraz „cenzura“. Celou skandální kazu hrne směrem přetíženého pracovníka, který v šeru střižny omylem střihl vedle. My tvrdíme, že šlo o cenzuru v tom nejryzejším slova smyslu a že je tato kauza jen špičkou ledovce, či spíše jakýmsi hrbolkem na hlavě chobotnice vztahů a zájmů, vykukujícím nad hladinu proti slunci zapadajícímu za ponurým horizontem Kavčích hor.

Jistě, na Českou televizi bývá ze strany politiků často vyvíjen nátlak: ať přímý (o kterém se někdy veřejnost dozví) nebo nepřímý (o kterém se nedozví takřka nikdo). Uvnitř televize jsou zájmové skupiny, ve kterých určitě nejde jen o to, zda Losnu nebo Mažňáka. Členové těchto skupin o sobě často ani vzájemně nevědí – někdo se tváří, že by raději Losnu, ale přitom už se dávno dohodl s Mažňákem a naopak. Vzniká zájmový a vztahový propletec bující na chodbách, patrech, kancelářích a kuřárnách - s úzkým hrdlem právě v Událostech, hlavní zpravodajské relaci ČT.

Investigativní žurnalistika? Nedejte se vysmát

Česká televize je, byla a vždy bude při pravena být pro-prezidentská, ale nikdy nebyla (a troufáme si tvrdit, že v dohledné době ani nebude) pro-zemanovská. V tomto ohledu dochází ke „střihu" již při výběru témat a následně i ve volbě úhlu pohledu. Dodejme, že k této deformaci dochází samozřejmě nejen v případě prezidenta,“ končí odstavec autor.

A v samotném závěru článku dodává jakési shrnutí: „Média jsou hlídacími psy demokracie“ – tato věta se sice vžila, ale žádný smysl nedává. Motorem kontrolního mechanismu jsou investigativní reportáže, které sice mohou pohnout společností, ale jejich  sledovanost není velká. Jde většinou o složité kauzy, vyžadující měsíce investigativní práce – a tu komerční televize nevykonávají (pouze ji předstírají), protože potřebují co nejvíc muziky za co nejméně peněz. Veřejnoprávní televize ji rovněž „jakoby“ vykonává, ale také jen stínově, protože - ač má naopak peněz jako želez - zase nechce mít problémy. Ve skutečnosti tak ta naše podivná demokracie žádné mainstreamové hlídací psy nemá. Pouze pevné obojky, silné řetězy a dobře střežené boudy.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace