Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zmatky a nepochopení kolem Metropolitního územního plánu

29.03.2013
Zmatky a nepochopení kolem Metropolitního územního plánu

Foto: Praha 4

Popisek: Metropolitní územní plán

Náměstek primátora zodpovědný za územní plánování Tomáš Hudeček (TOP 09) už delší dobu pracuje na zcela novém takzvaném Metropolitním územním plánu, který by měl nastavit novou koncepci města.

Prvním krokem, který za tímto účelem musí učinit, je schválení návrhu zadání Metropolitního územního plánu. Už v této první a dá se říci formální fázi ale naráží na nepochopení a možná i trochu zlomyslnosti. 

Hudeček se totiž rozhodl, že ačkoli to není ze zákona zcela nutné, umožní jednotlivým městským částem, aby se k návrhu zadání nového územního plánu do 15 dní vyjádřily. 

Není v tom nic konkrétního 

„Návrh zadání územního plánu je 80 stránkový dokument, který je z naprosté většiny tvořen citacemi ze stavebního zákona. Není tam jediná mapa, je to pouze text a ten text se jakýmsi způsobem snaží říct, jak bude územní plán tvořen. Jedná se pouze o dohodu o metodě, která je možná zajímavá pro velmi poučeného odborníka, ale naprostá většina občanů i zastupitelů městských částí v životě neviděla žádné zadání územního plánu a nic jim neřekne,“ uvedl Hudeček. 

Část zastupitelů na některých městských částech ale povahu tohoto dokumentu přesně nepochopila. Při mimořádně svolaných jednáních svých zastupitelstev se obávali, že mají 15 dnů na to, aby připomínkovali dokument, který nadobro určí konkrétní řešení územního plánu v jejich obci. V zásadě se jedná o jednoduché nedorozumění, které by se dalo vysvětlit několika větami. Ovšem kupříkladu vedení radnice Prahy 13 v čele s Davidem Vodrážkou (ODS) se rozhodlo, že nastalých zmatků využije ve svůj prospěch. 

Celé je to útok na Hudečka 

Lépe řečeno v neprospěch náměstka Hudečka z TOP 09. David Vodrážka přišel na mimořádné jednání svých zastupitelů zjevně nerad a už v úvodu předeslal, že se po celou dobu jednání nebude k ničemu vyjadřovat. Nechal tak své kolegy, kteří v této záležitosti neměli tak dobré informace jako on, aby se v mírné panice asi dvě hodiny dohadovali o tom, co vlastně dnes připomínkují a jaké to bude mít pro Prahu 13 důsledky. 

Jeho cílem přitom podle místního zastupitele za TOP 09 Vojtěcha Šeferny bylo uškodit právě obrazu náměstka Hudečka. „Stalo se to, čeho jsme se obávali. V ODS jsou evidentně různé kliky, které toho celého chtějí využít jako útok na pana Hudečka, k čemuž jsme jim svoláním mimořádného zastupitelstva trošku nahráli, ale to samozřejmě náš zájem nebyl.“ 

Návrhy zastupitelů neprošly 

Když se opoziční zastupitelé Prahy 13 konečně dobrali k tomu, že zadání Metropolitního územního plánu není dokumentem hovořícím o konkrétních řešeních, ale je pouze obecnou sadou pravidel, podle kterých se územní plán bude tvořit, pokusili se k této koncepci prosadit některé své připomínky. K tomu ale neměli dostatek hlasů. 

„Starosta Vodrážka svým vystupováním popřel, že je občanský demokrat. Odmítnout zastupitelům a místní veřejnosti možnost spolurozhodovat o budoucím rozvoji jejich městské části jde proti zásadám demokratické politické kultury. Přitom návrh zadání Metropolitního plánu,

který byl předložen městským částem k vyjádření, potřebuje doplnit o konkrétní úkoly, které by měl územní plán řešit. Na Praze 13 je to například požadavek na nezastavování dalších zelených ploch či zpřesnění regulace pro zahušťování stávající zástavby,“ řekla k tomu Zuzana Drhová, zastupitelka za Stranu zelených. 

„Tady byla příležitost od začátku nastavit koncepční práci s celým územím. Můžeme si v politické rovině určit pravidla a můžeme si k tomu pozvat občany, aby řekli, co chtějí. Jenomže to znamená, že by se tak mohlo zabránit takové té jednoduché spolupráci mezi některými politiky a investory,“ vyjádřil se další ze zastupitelů Prahy 13. 

Sám starosta Vodrážka přímo po jednání nic komentovat nechtěl. Po svém tiskovém mluvčím pouze vzkázal, že na to nemá čas. 

Martin Tyburec

Vložil: redaktor KL1