Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dramatické životy českých pohádkových princezen: Mstil se jim snad krutý osud za jejich krásu a popularitu? Tajnosti slavných

08.12.2014
Dramatické životy českých pohádkových princezen: Mstil se jim snad krutý osud za jejich krásu a popularitu? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Král Já První s dcerami Maruškou, Zpěvankou a Drahomírou. Ani s jedním z herců, kteří vytvořili královskou rodinu v nesmrtelné pohádce Byl jednou jeden král, se osud nemazlil

Mezi představitelkami neslavnějších princezen není téměř jediná, které by osud nenadělil těžkou životní zkoušku nebo vážnou nemoc. Jako by měly být potrestány za svou krásu, popularitu a půvab.

Prokletím princezen je doslova pronásledována jedna z nejslavnějších českých pohádek Byl jednou jeden král, v níž si dcery krále Já První, v podání nezapomenutelného Jana Wericha, zahrály osudem pronásledované herečky Irena Kačírková, Stella Májová a Milena Dvorská. A svůj pohár hořkosti si ke konci života musel vypít do dna i jejich pohádkový otec.

Maruška s nejkrásnějšíma očima

Okouzlující Milena Dvorská ho stejně jako její 'královský otec' vypila až do poslední kapky. První manželství s Bulharem Orfeiem Cokovem jí nevyšlo, protože v jeho zemi žít nedokázala. Utekla zpátky domů ještě před porodem dcery. Její Lucie však přišla na svět v době, kdy matky měly nárok pouze na čtvrt roku mateřské, a tak jí jako samoživitelce nezbylo nic jiného než ji nechat u rodičů v Přerově a odjet do Prahy za prací.

Milena Dvorská jako princezna Maruška

Milena Dvorská - princezna Maruška

Hereččina životní tragédie odstartovala, když se devatenáctiletá Lucie seznámila s Janem Dvorským, který se prohlásil za proroka a odvedl ji z domova. Na Hořovicku založil náboženskou sektu, a přestože se herečka snažila navázat se svou dcerou kontakt, vše bylo marné. Poté co byl na ni a jejího partnera vydán zatykač, protože neposílali děti do školy, opustili republiku a odstěhovali se neznámo kam. Milena Dvorská zemřela náhle v 71 letech, poté co svou dceru neviděla celých osmnáct let.

Dobrosrdečná Zpěvanka

Skvělá herečka a pěvkyně, vlastním jménem Stella Weingärtnerová, prožila velkou životní tragédii již ve čtyřiadvaceti letech, když její snoubenec, pozounista Jan Čížek, zemřel na tuberkulózu. Za 2. světové války se nevyhnula totálnímu nasazení, v 50. letech pak z filmového plátna téměř zmizela kvůli svým politickým postojům, deklarovaným na přelomu 40. a 50. let. U jednoho výslechu StB naplno řekla, co si o komunismu myslí. „Bylo to na doživotí, co všechno jsem na něj vychrlila,“ prozradila po létech v jednom rozhovoru. Nakonec při ní stála štěstěna a případ byl odložen.

Stella Májová - princezna Zpěvanka

Stella Májová - princezna Zpěvanka

Zůstala po celý život sama, teprve v seniorském věku se sblížila s Jaroslavem Mrázem, kterého znala již od mládí a který pobýval dlouhá léta v zahraničí. V 70 letech se za něj provdala a odešla do USA. Pozdní partnerské štěstí jí však dlouho nevydrželo – po pouhých čtyřech letech její manžel zemřel a paní Stella se rozhodla v Americe zůstat. Svou velkou životní lásku přežila o jedenáct let, zemřela v 86 letech v Kalifornii.

Sebevědomá Drahomíra

Krásná a vzdělaná Irena Kačírková, která uměla mimo jiní i tři jazyky, se vdala pouze jednou. Tři roky po narození dcery se však její manželství se scenáristou J. A. Novotným rozpadlo. Pak měla noblesní herečka před svatbou ještě dvakrát, mimo jiné i s legendárním hudebníkem a komikem Jiřím Šlitrem. Opravdovou lásku, po níž celý život toužila, však nenašla.

Irena Kačírková - princezna Drahomíra

Irena Kačírková - princezna Drahomíra

Prodělala několik infarktů, v roce 1981 podstoupila operaci žaludku a až německý lékař jí oznámil, že má rakovinu. Poslední měsíce prožila paní Kačírková ve velikých bolestech, které jí způsobovaly metastázy, jež začaly prorůstat i do kostí. Přesto si ani v posledních dnech v nemocnici neodpustila cigarety. Zemřela v 60 letech.

Pyšná Krasomila

Díky pohádce Pyšná princezna se zrodila nová láska a vzápětí i skandál jako hrom. V 50. letech platila krásná a oduševnělá Alena Vránová za jednu z největších ženských hvězd československé kinematografie. Její kariéru ale již tenkrát negativně poznamenal sňatek s tehdy ještě silně prokomunisticky orientovaným Pavlem Kohoutem, který se nedokázal smířit s novým vztahem herečky, jež se právě při natáčení Pyšné princezny sblížila se svým pozdějším manželem Vladimírem Rážem. Nevěra přerostla v medializovaný skandál a stala se mimo jiné podkladem pro Kohoutovu divadelní hru Dobrá píseň, o zbloudilé manželce a jejím lehkovážném svůdci, kterou uváděly přední domácí scény.

Alena Vránová - princezna Krasomila

Alena Vránová - princezna Krasomila

„Dostala jsem takovou nakládačku, že jsem se z toho vlastně nikdy nevzpamatovala. Pak už jsem kolem sebe jen budovala hradby a zamykala zámky a to stojí hodně, někdy i herecké příležitosti,“ vzpomíná paní Vránová. Počátkem 60. let se k ní filmoví tvůrci otočili zády a s nástupem normalizace začalo ubývat i divadelních rolí. Až v posledních letech se karta obrátila a konečně si na ni znovu vzpomněla i televize.

Se zlatou hvězdou na čele

Bylo jí čtyřiadvacet, když se Marie Kyselková zúčastnila konkurzu na jednu z princezen do pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele. Původně měla hrát rudovlasou Ladu Miriam Hynková, ta však onemocněla. Byla to její třetí a také poslední filmová role. Byla mladá a připadala si nezkušená, takže jí v hlavě utkvěly spíš trapné než veselé příhody. „Když jsem přicházela v myším kožíšku k zámku, kde stál vysoký a hubený pan Pištěk, měla jsem před ním velkou trému. Měla jsem se ho zeptat, zda by pro mě v zámku nebyla nějaká práce, a byla jsem z něj tak nervózní, že jsem tu větu řekla správně až snad podvacáté,“ vzpomínala na natáčení.

Marie Kyselková - princezna Lada

Marie Kyselková - princezna Lada

Bývalá manekýnka a druhá manželka herce Petra Haničince bojuje se závažnými zdravotními problémy již delší dobu. Před lety se podrobila těžké operaci páteře, při níž jí byly implantovány do těla ‘šrouby‘. Jenže posunuté ploténky začaly tlačit na zakončení nervů, vedoucí do dolních končetin, takže paní Marie trpí při každém kroku nesnesitelnými bolestmi. Přesto se nehodlá smířit s představou, že by měla skončit na invalidním vozíku, a bojuje o každý krok. „Mně už nepomůže vůbec nic, jenom hrob,“ posteskla si před pár dny, když již poněkolikáté skončila na kapačkách v pražské nemocnici Na Františku.

Nejslavnější Popelka

Ve dvaceti letech byla Libuše Šafránková pozvána na konkurz na hlavní roli ve Vorlíčkově připravované pohádce Tři oříšky pro Popelku a málem ho nestihla. Dorazila jako poslední a zbyly na ni jediné šaty, do kterých se prý nejspíš nikdo jiný nevešel. „Později na plese v Moritzburgu jsem si všimla, že v nich tančila jedna baletka,“ prozradila. Během natáčení na ni pak čekala ještě další past, rozdíl mezi českými cvičenými filmovými koňmi a temperamentními německými, kteří fičeli jako blesk.

Libuše Šafránková - nejslavnější Popelka

Libuše Šafránková - nejslavnější Popelka

Před dvěma týdny se herečka podrobila v pražské motolské nemocnici těžké operaci plic, při níž jí byla odstraněna část tohoto životně důležitého orgánu současně s novotvarem, který jí působil již delší dobu dýchací potíže. Vzápětí začala média opatrně spekulovat o jejím dalším osudu. Teď už je prý konečně jasno – nádor údajně nebyl zhoubný. Přesto národem zbožňovanou Libušku čeká ještě řádka krušných chvil. Bude muset absolvovat dlouhou a náročnou rehabilitaci, která ji znovu naučí správné technice dýchání. Je však odhodlána vrátit se co nejrychleji do běžného života.

Divoká Káča si zahrávala se samotným čertem

Představitelka divoké Káči z ladovské pohádky Hrátky s čertem působila v 50. letech jako konferenciérka a hlasatelka v Československé televizi, později přešla k dabingu a mimo jiné propůjčila hlas i Nastěnce v kultovní ruské pohádce Mrazík. V době normalizace byla postižena uměleckými omezeními i zákazy vystupování. K obrovské tragédii, s níž se vypořádávala jen obtížně, však došlo mnohem dřív. Její manžel, herec a zpěvák Josef Zíma, cestou z představení usnul v roce 1959 za volantem a narazil do stromu. Zpěvačka Judita Čeřovská a Alena Pánková se těžce zranily, režisér Jiří Jungwirth později v nemocnici zemřel. Byl za to odsouzen ke třem letům podmíněně, zákazu řízení a povinnosti uhradit škody a léčebné výdaje. Tři roky mu byly sráženy dvě třetiny z platu a tragédie zabrzdila jeho kariéru.

Eva Klepáčová a Josef Bek - Káča a Martin Kabát

Eva Klepáčová a Josef Bek - Káča a Martin Kabát

Evu Klepáčovou tragédie tak psychicky zničila, že se pokusila o sebevraždu. Měla pocit, že pro čerstvou rodinu život navždy skončil, a tak se rozhodla skočit z okna jejich bytu na pražských Vinohradech, s několikaměsíční dcerou Zuzankou v náručí. Miminko jí na poslední chvíli stihla maminka vytrhnout z náruče, Evu však už zastavit nedokázala. Naštěstí hereččin pád přibrzdily tramvajové dráty, přesto utrpěla velmi vážné zranění. Po celý život pak trpěla maniodepresivní psychózou, k níž se ke stáru ještě přidalo těžké astma a nepohyblivost, která byla důsledkem zranění po pádu z okna. Nakonec se nad ní osud přece jen slitoval – zemřela ve spánku, doma, v 79 letech.

Křehká Pampeliška

Princezna Pampeliška byla jako hebounké chmýří ve větru a její představitelka Klára Jerneková jakoby jí o oka vypadla. Bydlela v krásném bytě na vltavském nábřeží, plném starožitností a vzácných obrazů, měla peníze na kontě, ale šťastná nebyla. Zpočátku ji osud naladil pěknými a četnými rolemi i žhavým partnerským vztahem. Jenže manžel Josef Čáp ji opustil kvůli pěvkyni Gabriele Beňačkové a zhrzená Klára sáhla po skleničce. To byl začátek konce.

Klára Jerneková - princezna Pampeliška

Klára Jerneková - princezna Pampeliška

Kdysi jedna z nejobsazovanějších hereček trávila dny v nejbližší hospodě, ve společnosti štamgastů. Tahali z ní peníze, ale bylo jí to jedno. Alespoň s někým mohla promluvit, když na ni kolegové zapomněli. Pila, i když brala léky na štítnou žlázu, takže občas trpěla halucinacemi. Na chvíli ji vzpamatovalo natáčení seriálu Hotel Helbich, ale po něm vjela do starých kolejí. Když ji sousedé neviděli tři dny, zavolali policii. Klára ležela na parketách a nejevila známky života. Zemřela v 58 letech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace