Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

JXD chválí ČT, že vystřihla ze Zemanova projevu Bakalu, Erik Best zmiňuje zákulisní spolky a jmenuje muže v pozadí. „Mladí fanatici bez vedení,“ upozorňuje ředitel TV

04.12.2014
JXD chválí ČT, že vystřihla ze Zemanova projevu Bakalu, Erik Best zmiňuje zákulisní spolky a jmenuje muže v pozadí. „Mladí fanatici bez vedení,“ upozorňuje ředitel TV

Foto: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Česká televize sklidila za vystřižení hanlivé zmínky o miliardáři Zdeňku Bakalovi z projevu prezidenta Miloše Zemana ostrou kritiku. Redaktor týdeníku Reflex a jeho internetové mutace Jiří X. Doležal zastává opačný názor. Tvrdí, že ČT zcenzurovala Zemana po právu. Ke kauze se vyjádřil snad už úplně každý, nás zaujaly reakce ze samotných médií. Jsou výrazně protichůdné, osoba Miloše Zemana vykazuje zjevný talent na ostré rozdělování lidí ve všech oborech…

„Na konferenci o podnikání pan prezident s noblesou a šarmem sobě vlastním vyjádřil názor, že v cestě našeho národa stojí občas nějaké balvany. Třeba Viktor Kožený nebo Zdeněk Bakala. Česká televize urážku Zdeňka Bakaly pochopitelně vystřihla. Kožený je odsouzený zločinec, Bakala jeden ze standardních podnikatelů. Nelze mezi ně dávat rovnítko,“ myslí si Doležal.

Veřejnoprávní televizi k tomu totiž podle něj zavazuje náš právní řád. „Česká televize nesmí vysílat sprosté a nepodložené útoky na lidi, aniž by jim dala možnost se k útoku vyjádřit. Nesmí tyhle pomluvy vysílat, ani když je vypustí z huby pan prezident,“ tvrdí redaktor Reflexu.

Novináři, kteří křičí, jaká je to cenzura a nepřípustná ochrana pana Bakaly, jsou tudíž úplně mimo. „A to, že se Česká televize nebojí proškrtat prezidenta, pokud je sprostej, je vítězstvím média veřejné služby nad servilitou k vrchnosti reprezentované Milošem K. Zemanem," má Doležal jasno.

Stejná PR agentura zastupuje Bohuslava Sobotku, Zdeňka Bakalu a Českou televizi

I americký novinář a politický analytik, žijící v Česku, Erik Best rozebírá cenzuru prezidenta Zemana v ČT. Ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz se Erik Best pozastavil u aktuální kauzy, kdy vyšlo najevo, že Česká televize de facto zcenzurovala projev prezidenta Miloše Zemana a z jeho proslovu vystřihla negativní zmínku o Zdeňku Bakalovi. Videoreportáž byla navíc sestříhaná tak, že kdo neviděl původní a celý Zemanův projev, nic by nepoznal. Šlo o záměr, nebo náhodu? A mohou za tím stát teoretické vazby vedení ČT na miliardáře Bakalu a jeho zájmy?

„Jednou věcí je, že Bakala teď prodává vše, co se dá prodat, a z tohoto hlediska si nemyslím, že by v tom byl nějaký velký obchodní zájem. Spíš možná omezit poškozování jeho reputace. Pokud vím (a jestli se to nezměnilo), tak stejná PR agentura zastupuje Bohuslava Sobotku, Zdeňka Bakalu a Českou televizi. Jde o agenturu Bison & Rose. Jestli to celé má nějaký hlubší význam, to si nemyslím. Spíše to poukazuje na personální propojení. Když byla snaha o puč proti Sobotkovi, pan Sobotka a jeho štáb odpovídal určitým způsobem. Když byl puč v České televizi, jazyk byl velmi podobný, protože na tom pracovala stejná agentura. Jestli tato chyba s projevem Zemana trošku poukazuje na to propojení, může to být užitečné pro veřejnost, protože bychom měli vědět, kdo vytváří obraz ČT, Sobotky i Bakaly a jestli mají společné zájmy, či zda to jsou stejní lidé a pomáhají si. Samozřejmě je do toho zapojený Radek Pokorný, který je s tou agenturou propojený,“ soudí analytik Best.

Ohledně prezidenta republiky, na základě vašeho sledování, řekl by Erik Best, že si Miloš Zeman mediální salvy zaslouží, nebo to zjevně překračuje určitou hranici? „To je složitá otázka. Souhlasil bych s těmi, kteří jsou proti tomu, aby prezident tak mluvil v rádiu. Chápu ale, že reakce je o to tvrdší, že podporovatelé Schwarzenberga čekají na každou příležitost. Podle mě Zemanovi vždycky záleželo na tom, aby byl mezi lidmi populární, což všichni politici takto nemají. Myslím, že třeba Václavu Klausovi bylo skoro jedno, kolik lidí ho nemá rádo. V době, kdy před časem klesly Zemanovi preference, jsem říkal, že si to uvědomí, bude se chovat jinak a popularita mu vzroste. To se stalo. Teď bude ale těžší to získat zpátky, což dal najevo v pátek Hynek Kmoníček,“ soudí americký novinář.

Zpravodajství ČT prý ovládli mladí fanatici, vedení jen přihlíží

Ostrá kritika se snesla na Českou televizi kvůli projevu Miloše Zemana. Z jeho proslovu totiž redakce vymazala jméno miliardáře Zdeňka Bakaly, kterého prezident zmínil spolu s Viktorem Koženým jako jednu z překážek při vývoji země. Nakonec smazala ze svých internetových stránek celý díl Událostí, takže již není k dispozici. Podle bývalého ředitele Slovenské televize Radima Hrehy se ČT začíná podobat situaci ve státě dánském a není schopna nastavit ve zpravodajství rovnováhu. Zbavila se také všech zaměstnanců, kteří by měli opačný názor.

V původním vyjádření Miloše Zemana zaznělo: „Jdeme (Česká republika) po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další,“ uvedl doslova na konferenci 25 let svobodného podnikání, kterou v pražském Obecním domě 13. listopadu pořádala Hospodářská komora České republiky. Tentýž den o akci informovala Česká televize v hlavní zpravodajské relaci v této úpravě: „Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený (následuje archivní záběr Viktora Koženého), tu mnozí další.“ O změně jako první informovala facebooková stránka Zpravodajství bez cenzury.

Proti takovému kroku se ohradil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na Facebook napsal: „Česká televize by měla jednoznačně vysvětlit divákům zásah do projevu prezidenta republiky. Bohužel se zdá, že se dvacet pět let od listopadu 1989 nad Kavčími horami vznáší duch ústředního ředitele Československé televize Zelenky.“

Česká televize celou věc uvádí jako editorské pochybení. „Nelze mluvit o cenzuře. Domnívám se ale, že v tomto konkrétním případě evidentně došlo k editorskému pochybení, o objektivní posouzení ale požádám Editoriální panel České televize,“ uvedl generální ředitel Petr Dvořák. Už ve čtvrtek večer se na Facebooku ČT24 objevila informace, která měla „krácení příspěvku“ vysvětlit. Zveřejnil ji správce stránky a jako důvod uvedl jednak krácení příspěvků a zároveň skutečnost, že Viktor Kožený je již odsouzeným pachatelem, ale neměli k dispozici vyjádření právě Zdeňka Bakaly.

Hreha: Zpravodajství ovládli novodobí svazáci

Vymazání jeho jména považuje za závažné také bývalý ředitel Slovenské televize a někdejší šéf ČTK Radim Hreha. „Přiznám se, že žasnu. Znám osobně jak generálního ředitele, tak Zdeňka Šámala, ředitele zpravodajství. Co všechno se poslední dobou v České televizi děje, ukazuje, že buď jsou oba v područí mladých fanatiků, kteří mají obavy, aby nebyli nařčeni z cenzury, tudíž nechávají všemu volný průběh, nebo nedokáží tomu fanatismu udělat přítrž. Protože je evidentní, že zpravodajství ovládli novodobí svazáci. Možná chtějí oba dožít ve funkci bez problémů, tak to vidím,“ řekl ParlamentnímListům.cz Hreha.

Vysvětlení televize o pochybení editorů navíc nepovažuje za dostačující. „Připadá mi to jako farizejství. Jde o úplně naivní výmluvu. Někdy bych řekl, že až pomlouvají a nemají stanovisko dotčeného, i když je kolikrát k dispozici. Koneckonců to znám i z vlastní zkušenosti. V žádném případě se nejedná o omyl a znovu se vrátím k počátku. Celé zpravodajství evidentně dospělo do mimořádné homogenní situace, kde není jiný názor, jen fanatismus, který se valí z obrazovek,“ vysvětlil Radim Hreha. Dodal, že postupně vytěsnili osobnosti, jež se opovážily negativně vyjádřit na interních poradách. Dnes jde o skupinu s jednolitým názorem od rána do večera, možná včetně snů.

Za současnou situaci kritizuje vedení. „Evidentně není schopno vyvodit důsledky a znovu nastavit v televizi rovnováhu. Osobně si myslím, že by se poslanci měli konečně začít zabývat spojením televize a rozhlasu, které jede na jedné vlně. Co se valí ze zpravodajství České televize, valí se i ze zpráv Českého rozhlasu. Je třeba transformovat a vytvořit personální podmínky v redakci tak, aby zde působili profesionálové s různorodými pohledy na věc. Zatím to vypadá, jako by všichni vystudovali v Moskvě nebo ve Washingtonu. Pokud zde rovnováha není a začne jakási trvalá shoda, je to podezřelé a nezdravé jako ve státě dánském, který Česká televize připomíná.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace