Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cenzura v České televizi: Zpravodajci sestříhali projev prezidenta Zemana a strhla se obrovská mela

30.11.2014
Cenzura v České televizi: Zpravodajci sestříhali projev prezidenta Zemana a strhla se obrovská mela

Foto: ČT

Popisek: Zpravodajství České televize si svévolně "střihlo" do projevu prezidenta republiky. Šlo o výjimečné selhání jednotlivce, nebo nám pravdu upravují jako na běžícím pásu?

Veřejnoprávní televizi ovládla cenzura. Z projevu prezidenta Zemana, který pronesl na konferenci pořádané Hospodářskou komorou ČR, vystřihla Česká televize negativní poznámku o uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi. Rozpoutal se skandál a internetem už letí petice za odvolání generálního ředitele.

Zpravodajci veřejnoprávní České televize, které platí všichni občané ze svých koncesionářských poplatků, začali rozhodovat, co smíme slyšet a co nikoli. Z reportáže o projevu prezidenta Miloše Zemana, který pronesl 13. listopadu na konferenci k 25. výročí svobodného podnikání v České republice, vystřihli negativní zmínku o podnikateli Zdeňku Bakalovi. Konferenci pořádala Hospodářská komora ČR. Poté co se zvedla vlna odporu proti takové manipulaci s informacemi, smazala ČT ze svých internetových stránek celý díl Událostí, takže již není k dispozici.

Do Bakaly se nesmí strefit ani prezident?

Zatímco v projevu prezident přirovnal miliardáře Zdeňka Bakalu současně s Viktorem Koženým ke „zbytečným kamenům”, které jsou na cestě stoupající k prosperitě země, v hlavní zpravodajské relaci byla zmínka o Bakalovi vystřižena a jmenován byl pouze Kožený. Na konferenci vystoupil kromě Zemana například i bývalý prezident Václav Klaus. Zemanovu zmínku o Bakalovi na konferenci zaznamenaly a citovaly Novinky.cz.

Uhlobarova Bakalu kritizuje Miloš Zeman dlouhodobě. Důvodem je zejména osud 45 000 bytů OKD, které Bakalova společnost slíbila prodat nájemníkům, což se však nestalo. „Bakala se zavázal, že byty prodá, ve smlouvě, kterou uzavřel s vládou této země. Místo toho pouze slyšíme, že pan Bakala je gauner, což je názor, se kterým mohu souhlasit. Ale to jej k trestní odpovědnosti nepovede,“ uvedl například při listopadové návštěvě Moravskoslezského kraje.

Diváci žádají Dvořákovu hlavu

Kvůli poslednímu „průšvihu“ ČT vznikla nová petice, která požaduje za prokazatelnou cenzuru projevu prezidenta republiky okamžité odstoupení jejího generálního ředitele Petra Dvořáka. „Cenzura ve státoprávní televizi je zcela skandální počin, pro který neexistuje omluva a který v nás, televizních divácích a plátcích daní, z nichž žijete, vyvolal zděšení,“ uvádějí autoři.

„My, televizní diváci, máme oprávněné obavy, že nešlo o jediný případ cenzury. K cílenému ovlivňování veřejného mínění skrze cenzory může docházet denně,“ píšou autoři dále a vzhledem k tomu, že cenzura je podle nich zcela neslučitelná s demokracií, která je základním principem této společnosti, žádají od Petra Dvořáka okamžitou rezignaci.

Proti svévolnému zásahu do prezidentova projevu se ohradil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Česká televize by měla jednoznačně vysvětlit divákům zásah do projevu prezidenta republiky. Bohužel se zdá, že se dvacet pět let od listopadu 1989 nad Kavčími horami vznáší duch ústředního ředitele Československé televize Zelenky,“ napsal na Facebooku.

ČT ovládli novodobí svazáci

Vymazání jeho jména považuje za závažné také bývalý ředitel Slovenské televize a někdejší šéf ČTK Radim Hreha. „Přiznám se, že žasnu. Znám osobně jak generálního ředitele, tak Zdeňka Šámala, ředitele zpravodajství. Co všechno se poslední dobou v České televizi děje, ukazuje, že buď jsou oba v područí mladých fanatiků, kteří mají obavy, aby nebyli nařčeni z cenzury, tudíž nechávají všemu volný průběh, nebo nedokážou tomu fanatismu udělat přítrž. Protože je evidentní, že zpravodajství ovládli novodobí svazáci. Možná chtějí oba dožít ve funkci bez problémů, tak to vidím,“ řekl ParlamentnímListům.cz Hreha, který vysvětlení televize o pochybení editorů navíc nepovažuje za dostačující. „Připadá mi to jako farizejství. Jde o úplně naivní výmluvu. Někdy bych řekl, že až pomlouvají a nemají stanovisko dotčeného, i když je kolikrát k dispozici. Koneckonců to znám i z vlastní zkušenosti. V žádném případě se nejedná o omyl a znovu se vrátím k počátku. Celé zpravodajství evidentně dospělo do mimořádné homogenní situace, kde není jiný názor, jen fanatismus, který se valí z obrazovek,“ vysvětlil Radim Hreha. Dodal, že postupně vytěsnili osobnosti, jež se opovážily negativně vyjádřit na interních poradách. Dnes jde o skupinu s jednolitým názorem od rána do večera, možná včetně snů.

Management neumí udělat pořádek

Za současnou situaci kritizuje Hreha vedení. „Evidentně není schopno vyvodit důsledky a znovu nastavit v televizi rovnováhu. Osobně si myslím, že by se poslanci měli konečně začít zabývat spojením televize a rozhlasu, které jede na jedné vlně. Co se valí ze zpravodajství České televize, valí se i ze zpráv Českého rozhlasu. Je třeba transformovat a vytvořit personální podmínky v redakci tak, aby zde působili profesionálové s různorodými pohledy na věc. Zatím to vypadá, jako by všichni vystudovali v Moskvě nebo ve Washingtonu. Pokud zde rovnováha není a začne jakási trvalá shoda, je to podezřelé a nezdravé jako ve státě dánském, který Česká televize připomíná.“

„Dívám se na to tak, že Česká televize už nemá žádný strop,“ napsal pro ParlamentníListy.cz známý pravicový bloger Radek Velička, který se obává, že zaměstnancům na Kavčích horách vůbec nedochází, jak o nich lidé smýšlejí. „Prostě si v ČT myslí, že většina občanů je retardovaných. Ale protizemanovská kampaň se zatím vždy obrátila proti svým strůjcům,“ varuje. „Jediné, čeho dosáhnou, bude to, že se za Zemana postaví i jeho nepodporovatelé, protože zjistí, že jsou na stejné lodi jako prezident,“ odhaduje Velička.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace