Cenzura v České televizi: Zpravodajci sestříhali projev prezidenta Zemana a strhla se obrovská mela
30.11.2014
Autor: ČT
Popisek: Zpravodajství České televize si svévolně "střihlo" do projevu prezidenta republiky. Šlo o výjimečné selhání jednotlivce, nebo nám pravdu upravují jako na běžícím pásu?
Veřejnoprávní televizi ovládla cenzura. Z projevu prezidenta Zemana, který pronesl na konferenci pořádané Hospodářskou komorou ČR, vystřihla Česká televize negativní poznámku o uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi. Rozpoutal se skandál a internetem už letí petice za odvolání generálního ředitele.
Zpravodajci veřejnoprávní České televize, které platí všichni občané ze svých koncesionářských poplatků, začali rozhodovat, co smíme slyšet a co nikoli. Z reportáže o projevu prezidenta Miloše Zemana, který pronesl 13. listopadu na konferenci k 25. výročí svobodného podnikání v České republice, vystřihli negativní zmínku o podnikateli Zdeňku Bakalovi. Konferenci pořádala Hospodářská komora ČR. Poté co se zvedla vlna odporu proti takové manipulaci s informacemi, smazala ČT ze svých internetových stránek celý díl Událostí, takže již není k dispozici.
Do Bakaly se nesmí strefit ani prezident?
Zatímco v projevu prezident přirovnal miliardáře Zdeňka Bakalu současně s Viktorem Koženým ke „zbytečným kamenům”, které jsou na cestě stoupající k prosperitě země, v hlavní zpravodajské relaci byla zmínka o Bakalovi vystřižena a jmenován byl pouze Kožený. Na konferenci vystoupil kromě Zemana například i bývalý prezident Václav Klaus. Zemanovu zmínku o Bakalovi na konferenci zaznamenaly a citovaly Novinky.cz.
Uhlobarova Bakalu kritizuje Miloš Zeman dlouhodobě. Důvodem je zejména osud 45 000 bytů OKD, které Bakalova společnost slíbila prodat nájemníkům, což se však nestalo. „Bakala se zavázal, že byty prodá, ve smlouvě, kterou uzavřel s vládou této země. Místo toho pouze slyšíme, že pan Bakala je gauner, což je názor, se kterým mohu souhlasit. Ale to jej k trestní odpovědnosti nepovede,“ uvedl například při listopadové návštěvě Moravskoslezského kraje.
Diváci žádají Dvořákovu hlavu
Kvůli poslednímu „průšvihu“ ČT vznikla nová petice, která požaduje za prokazatelnou cenzuru projevu prezidenta republiky okamžité odstoupení jejího generálního ředitele Petra Dvořáka. „Cenzura ve státoprávní televizi je zcela skandální počin, pro který neexistuje omluva a který v nás, televizních divácích a plátcích daní, z nichž žijete, vyvolal zděšení,“ uvádějí autoři.
„My, televizní diváci, máme oprávněné obavy, že nešlo o jediný případ cenzury. K cílenému ovlivňování veřejného mínění skrze cenzory může docházet denně,“ píšou autoři dále a vzhledem k tomu, že cenzura je podle nich zcela neslučitelná s demokracií, která je základním principem této společnosti, žádají od Petra Dvořáka okamžitou rezignaci.
Proti svévolnému zásahu do prezidentova projevu se ohradil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Česká televize by měla jednoznačně vysvětlit divákům zásah do projevu prezidenta republiky. Bohužel se zdá, že se dvacet pět let od listopadu 1989 nad Kavčími horami vznáší duch ústředního ředitele Československé televize Zelenky,“ napsal na Facebooku.
ČT ovládli novodobí svazáci
Vymazání jeho jména považuje za závažné také bývalý ředitel Slovenské televize a někdejší šéf ČTK Radim Hreha. „Přiznám se, že žasnu. Znám osobně jak generálního ředitele, tak Zdeňka Šámala, ředitele zpravodajství. Co všechno se poslední dobou v České televizi děje, ukazuje, že buď jsou oba v područí mladých fanatiků, kteří mají obavy, aby nebyli nařčeni z cenzury, tudíž nechávají všemu volný průběh, nebo nedokážou tomu fanatismu udělat přítrž. Protože je evidentní, že zpravodajství ovládli novodobí svazáci. Možná chtějí oba dožít ve funkci bez problémů, tak to vidím,“ řekl ParlamentnímListům.cz Hreha, který vysvětlení televize o pochybení editorů navíc nepovažuje za dostačující. „Připadá mi to jako farizejství. Jde o úplně naivní výmluvu. Někdy bych řekl, že až pomlouvají a nemají stanovisko dotčeného, i když je kolikrát k dispozici. Koneckonců to znám i z vlastní zkušenosti. V žádném případě se nejedná o omyl a znovu se vrátím k počátku. Celé zpravodajství evidentně dospělo do mimořádné homogenní situace, kde není jiný názor, jen fanatismus, který se valí z obrazovek,“ vysvětlil Radim Hreha. Dodal, že postupně vytěsnili osobnosti, jež se opovážily negativně vyjádřit na interních poradách. Dnes jde o skupinu s jednolitým názorem od rána do večera, možná včetně snů.
Management neumí udělat pořádek
Za současnou situaci kritizuje Hreha vedení. „Evidentně není schopno vyvodit důsledky a znovu nastavit v televizi rovnováhu. Osobně si myslím, že by se poslanci měli konečně začít zabývat spojením televize a rozhlasu, které jede na jedné vlně. Co se valí ze zpravodajství České televize, valí se i ze zpráv Českého rozhlasu. Je třeba transformovat a vytvořit personální podmínky v redakci tak, aby zde působili profesionálové s různorodými pohledy na věc. Zatím to vypadá, jako by všichni vystudovali v Moskvě nebo ve Washingtonu. Pokud zde rovnováha není a začne jakási trvalá shoda, je to podezřelé a nezdravé jako ve státě dánském, který Česká televize připomíná.“
„Dívám se na to tak, že Česká televize už nemá žádný strop,“ napsal pro ParlamentníListy.cz známý pravicový bloger Radek Velička, který se obává, že zaměstnancům na Kavčích horách vůbec nedochází, jak o nich lidé smýšlejí. „Prostě si v ČT myslí, že většina občanů je retardovaných. Ale protizemanovská kampaň se zatím vždy obrátila proti svým strůjcům,“ varuje. „Jediné, čeho dosáhnou, bude to, že se za Zemana postaví i jeho nepodporovatelé, protože zjistí, že jsou na stejné lodi jako prezident,“ odhaduje Velička.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská