Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šátky to začíná a řezáním hlav končí! V ČT se strhla mela, všichni se bojí islamizace. Žena má emoce, muž nemá menstruaci, dozvěděli jsme se

25.11.2014
Šátky to začíná a řezáním hlav končí! V ČT se strhla mela, všichni se bojí islamizace. Žena má emoce, muž nemá menstruaci, dozvěděli jsme se

Autor: ČT

Popisek: Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Emocemi nabitou debatu sledovali diváci čtvrtečního pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou na téma sporu o islámské šátky. Mediálního analytika Jiřího Bystřického zaujal moment, kdy zazněla konkrétní reakce o aktuálním stanovisku české politické reprezentace v souvislosti s přijímáním uprchlíků a pozastavil se nad argumentací v souvislosti s poloviční výpovědní hodnotou muslimských žen před soudem. Bystřický také fakticky v širším kontextu upozornil: „Debata vznikla kvůli vizuální čitelnosti v občanské společnosti.“

Šátky to začíná a řezáním hlav končí? Islamizace společnosti se obávají dvě třetiny Čechů. Diskusi na toto téma podpořil také spor mezi ředitelkou zdravotnické školy v Praze, která dvěma dívkám zakázala nosit tzv. hidžáb (dívky nakonec ukončily studium - pozn. red.) a tím rozpoutala vlnu nevole. Například ombudsmanka Anna Šabatová se totiž kromě jiných odborníků obává, že škola dívky diskriminovala. „Je šátek neškodným náboženským symbolem nebo znakem nebezpečné politiky a podřadného postavení žen, jak tvrdí kritici?“ tuto otázku položila moderátorka Michaela Jílková v úvodu čtvrtečního pořadu Máte slovo, který vysílala Česká televize. Do studia přišli diskutovat Pavel Kováčik, poslanec KSČM, Jaroslav Doubrava, senátor, Severočeši.cz, Václav Janoušek z Institutu mezikulturních studií, Muhamed Abbas, ředitel Muslimské unie, Ivan Odilo Štampach, religionista, teolog, filosof, Beatrice Radosa, která nejdřív konvertovala k islámu, ale pak náboženství opustila. 

Žena je více emocionálně založená. „Muž nemá menstruaci,“ zhodnotil Abbas

Co vlastně vyjadřuje náboženský symbol – šátek tzv. hidžáb? Mediálního analytika Jiřího Bystřického zaujala v pořadu Máte slovo situace, kdy exmuslimka Beatrice Radosa nadhodila tento argument: „Muslimská žena má poloviční výpovědní hodnotu před soudem,“ konstatovala Radosa, podle které právě šátky deklarují podřízenou pozici. „Viděl jsem moravské, české kroje,“ reagoval ředitel Muslimské unie Abbas, ale přerušilo ho halasné publikum. „Přijde vám v pořádku, že žena u soudu je méně hodnotný svědek než muž?“ ptala Jílková směrem k Muhamedu Abbasovi. „Ta věc má souvislosti, abychom to pochopili, potřebovali bychom více času,“ vysvětloval Abbas. „Rozdíly mezi fungováním mozku, to je vědecká věc. Žena porodí, vychová dítě a proto je zařízena trochu jinak než muž. Její výpověď není méně hodnotná,“ reagoval Abbas s tím, že žena může mít období, kdy není její psychika vyrovnaná. „Muž nemá menstruaci,“ upřesnil Abbas.

Z publika pak zaznělo ještě dovysvětlení, že žena je více emocionálně založená. Analytik a politolog Bystřicky v této souvislosti zhodnotil: „Vůbec nechápu v českém prostředí, co je tohle za téma? Intelektuální úroveň debaty byla slabá, za což samozřejmě nemohla moderátorka Jílková, protože ta svou úlohu zvládla dobře. Radusa byla první, kdo řekl o polovičním hlasovacím právu u soudu. Byla jediná, kdo otevíral témata.“ V tomto kontextu pak padla řada vyjádření islamistických žen z publika o tom, že se diskriminované necítí.

Česká republika nepřijme 35 tisíc utečenců

Analytik také okomentoval vystoupení senátora Doubravy, který mimo jiné řekl: „Šátky odporují školním předpisům, které nepřipouštějí pokrývky hlavy, takže tam šátky nemají co dělat,“ uvedl v diskusi senátor Doubrava. Následovala ale reakce, zda díky tomu nejsou porušována lidská práva. „Pan senátor sice mluvil málo, ale tohle řekl správně, protože člověka, pokud je zahalený, nemusíte dobře poznat,“ reagoval Bystřický s tím, že občanská společnost je založená na tom, že existuje vizuální rovnoprávnost. Svou roli v diskusi podle Bystřického splnil také poslanec Kováčik, když reagoval na dotaz z publika: „Víte o tom, že Lisabonská smlouva nám přikazuje, že budeme muset přijmout 35 tisíc utečenců?“ „Poslanec Kováčik řekl jasně, že minulý týden projednávali to, že pomohou jinou formou, ale přijímat nikoho nebudou. Zaplať Pán Bůh, zazněla alespoň konkrétní informace,“ uvedl Bystřický.  

Analytik: Srovnávání kulturně-civilizačních rozdílů je také otázka sociologická

Analytik reagoval také na výběr diskutujících. „Bylo by lepší, kdyby se debaty místo pana Štampacha účastnil například pan Halík. Štampach, při vší úctě k němu, působil tak, že mu uniká téma problému,“ uvedl Bystřický s tím, že přínosem by mohla být i účast šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury. Srovnávání kulturně–civilizačních rozdílů je podle Bystřického také otázka sociologická a antropologická, protože každá země má svůj vývoj a existuje určitá diferenciace. Podle Bystřického debata klouzala po povrchu a dávala jen sekundární příklady.

Analytik: Debata vznikla kvůli vizuální čitelnosti

Bystřický pak znovu upozornil na to, že například ve Francii zakázali nosit šátky na úřadech a ve školách z toho důvodu, že když předložily zahalené ženy občanský průkaz, nebyly řádně identifikovatelné. „Debata vznikla kvůli vizuální čitelnosti v občanské společnosti. To je jedno z témat, které se tam mělo více řešit,“ podotkl Bystřický. Aktéři, kteří měli hájit čistotu islamismu, se sice distancovali od Islámského státu, ale podle Bystřického mohli podložit své stanovisko dokladováním vlastní iniciativy, kterou vyvíjejí pro očištění jejich jména. A je otázka, kam až má sahat tolerance? Z publika zazněl argument, že svobodu nemůžeme hájit diktaturou. Během debaty se názory zastánců šátků a multikulturalismu spíše ztrácely. Je dobré si připomenout, že zatímco u nás je spor tohoto typu novinkou, ostatní evropské státy řeší otázku zakrývání vlasů nebo obličeje na veřejných místech už několik let. Asi nejvášnivější debata se vede ve Francii, kde žije největší muslimská komunita v západní Evropě. Islámská nadace v Brně odhaduje počet muslimů v Česku na 20 až 30 tisíc.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .          

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace