Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chudáci doktoři, od farmaceutických firem dostávají až statisíce a brečí nad 30 kačkami, jejichž ztráta je prý zruinuje

03.11.2014
Chudáci doktoři, od farmaceutických firem dostávají až statisíce a brečí nad 30 kačkami, jejichž ztráta je prý zruinuje

Autor: Ilustrační foto 100a.eu

Popisek: Lékaři testují léky pro farmaceutické firmy za úplatu, někteří si tak přivydělávají i statisíce. Navíc záleží pouze na nich, zda pacientům vůbec řeknou, že se stávají pokusnými králíky

Již vyšly najevo desítky případů, kdy si farmaceutické firmy „kupovaly“ lékaře, aby přednostně předepisovali jejich léky. Někteří si tak přivydělali až statisíce. Od začátku příštího roku proto farmaceutické firmy začnou samy zveřejňovat, kolik platí konkrétním lékařům za přednášky, konzultace či účast na konferencích.

Téměř milionovou pokutu udělil podle zprávy České televize Státní ústav pro kontrolu léčiv firmě Teva Pharmaceuticals CR za údajně příliš vysoké odměny pro lékaře za předepisování jejího léku v rámci testů. Firma hájí odměny jako kompenzaci administrativní zátěže lékařů při vypisování dotazníků, spojených s testy. Za jeden dotazník dostávali lékaři podle České televize 1200 korun, někteří si tak prý přivydělali až statisíce.

Pacienti pokusnými králíky?

V praxi to znamená, že farmaceutická firma testuje prostřednictvím ošetřujících lékařů své produkty na pacientech, kteří jí tak dávají k dispozici svůj organismus, aniž by o tom měli ponětí. Test je v režii lékaře, který pro firmu vyplní dotazník o účinnosti medikamentu a jeho případných vedlejších účincích a dostane za to zaplaceno.

Testu firmy Teva se podle České televize zúčastnilo více než 5000 pacientů „v režii“ zhruba 40 lékařů. Výše jejich odměn se pohybovala od 5000 do 362 000 korun. „Jednalo se o ambulantní specialisty, kteří se podílejí na léčbě středně silné a silné bolesti, například neurology,“ řekl televizi ředitel lékového ústavu Zdeněk Blahuta. Podle ČT však stát neprokázal, že by lékaři předepisovali léky zbytečně nebo pacienty jinak poškodili.

Prý jen běžná studie

Podle firmy šlo o běžnou studii, která měla zjistit případné nežádoucí účinky léku. Peníze údajně nedostávali lékaři za to, že lék předepíšou pacientovi, ale za práci s vyplňováním potřebných dotazníků. „Čas strávený touto aktivitou byl zcela adekvátně honorován,“ řekla televizi mluvčí firmy Teva Pharmaceuticals CR Rita Gabrielová.

Společnost sice pokutu 950 tisíc korun zaplatila, firma však se sankcí nesouhlasí a bude se podle vyjádření Gabrielové bránit. Seznam odměněných lékařů chce podle ČT státní ústav předat České lékařské komoře, která bude zjišťovat, jestli se prohřešili proti lékařské etice.

Konference jako luxusní dovolená

Kritika odměňování lékařů farmaceutickými firmami již natolik nabrala na intenzitě, že se samotné firmy rozhodly předejít zásahu ministerstva zdravotnictví. Od začátku příštího roku začnou samy zveřejňovat, kolik platí konkrétním lékařům za přednášky, konzultace či účasti na konferencích. Na speciálním webu transparentnispoluprace.cz budou uvedeny jména lékařů i částky, na které si díky firmám přišli. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu tím vychází vstříc etickému kodexu Evropské federaci farmaceutických společností a asociací (EFPIA).

Jde o zásadní průlom v boji proti farmaceutické korupci. Vyšly totiž najevo již desítky případů, kdy si firmy tímto způsobem lékaře v podstatě „kupovaly“, aby přednostně předepisovali jejich léky. Například podle serveru E15.cz nabídla v lednu 2008 kanadská farmaceutická společnost Apotex skupině urologů výjezdní zasedání do Keni, spojené se safari. Náklady na každého měly přijít na více než 60 000 korun. Poté co o případu informovala média, Apotex výjezdní zasedání zrušil a nakonec se konalo na Vysočině. Po sérii skandálů začaly farmaceutické firmy alespoň zveřejňovat, kam lékaře vozí. Ukázalo se, že kongresů a přednášek se uskuteční ročně kolem dvou , ty nejvíce exotické se konají v Dubaji, Honolulu či New Yorku.

Lékařům novinka nevoní

„Do projektu se přihlásilo všech třicet firem, které jsou členy našeho sdružení, a také firmy, které členy nejsou. Nyní se zaměřujeme na to, abychom o novince informovali lékaře, brzy bude následovat kampaň pro širokou veřejnost,“ řekl serveru E15.cz mluvčí asociace Michal Kaderka. Webový portál bude obsahovat dvě části, veřejně dostupnou a interní. Hledajícímu se zobrazí vždy pouze jeden zdravotnický odborník nebo zařízení, viditelná bude celková roční částka za konkrétní spolupráci a název společnosti, která ji uhradila. Z osobních údajů bude databáze obsahovat pouze jméno a pracoviště lékaře.

Proti novince už ale někteří lékaři bouří. Podle předsedy České internistické společnosti Richarda Češky budou informace zkreslující, protože nikdo neuvidí, kolik času lékař věnoval například přípravě přednášky či cestování. Obává se proto závisti a účelových interpretací. „Když si uvědomím, že nesmíte uveřejnit ani to, že vám pan AB ukradl auto, protože to zveřejnění je větší zločin než ona krádež, je mi divně,“ napsal na serveru Tribune.cz. Asociace však dodává, že součástí webu budou i osvětové texty o časové náročnosti přednášek a že zákon o ochraně osobních dat neporuší.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace