Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát ve státě spící na vavřínech, za 9 miliard kvalita nula. Manipulace s divákem, dramatická chyba! Nad Českou televizí běsní politik i expert

24.09.2014
Stát ve státě spící na vavřínech, za 9 miliard kvalita nula. Manipulace s divákem, dramatická chyba! Nad Českou televizí běsní politik i expert

Autor: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Poslanec ANO a bývalý novinář Martin Komárek odpovídal v rozhovoru i na otázky ohledně časté kritiky směrem k České televizi. Domnívá se, že je nehospodárná a nevyužívá svůj potencionál. Zkrátka, vůbec ji nešetřil. A není sám, mediálního kritika doslova rozběsnila…

„Já jsem neřekl, že zpravodajství České televize ohledně dění na Ukrajině není objektivní a vyvážené. Chtěl jsem, aby mi ředitelé České televize i Českého rozhlasu vysvětlili, jak ho dělají, protože spousta lidí si stěžuje, že není vyvážené. Nejsem pro to, abych vlastními názory řešil televizní tvorbu, nýbrž jako politik řeším stížnosti lidí. Ředitelé mi to vysvětlit nechtěli, takže upořádáme seminář za účasti veřejnosti, kde by mělo k vysvětlení dojít. Část diváků si stěžuje, že je zpravodajství nepřehledné, část, že je prokyjevské a menší část dokonce promoskevské. Když to srovnám se světovými médii, těžko psát, když z obou stran pouští těžkou propagandu, doufám, že seminář to vysvětlí,“ sdělil k ČT na počátku rozhovoru Komárek.

A pokračoval: „Českou televizní tvorbu mohu hodnotit z pohledu Komárka, protože jsem pracoval pětadvacet let v médiích. Českou televizi znám a spolupracoval jsem s ní, dělal jsem moderátora a psal jsem pro ni satirický seriál. Hlavní problém, který uznával i ředitel Dvořák, když nastupoval, je letitý. Tedy, že Česká televize je nehospodárná, nevyužívá zcela toho, co by mohla dokázat a přitom od nás, koncesionářů, dostává obrovský balík peněz. My za těch zhruba devět miliard korun zasloužíme lepší kvalitu, televize by se obešla s menším počtem pracovníků, třeba lépe placených a kvalitnějších. Kvalita zpravodajství by mohla být vyšší, Česká televize spí na vavřínech a je v podstatě státem ve státě, který si tvoří vlastní normy. Podpořil bych více finanční kontroly. Generální ředitel je jediný šéf, který nad sebou nemá představenstvo, protože Rada pro rozhlasové vysílání nemá možnosti a ani se nesmí ptát, jaké jsou reálné částky. Z výroční zprávy se do našeho příchodu nikdo moc nedozvěděl. Takže ne proto, že bychom neměli ČT rádi, my jsme strážci peněz koncesionářů, tyto peníze vydávají občané ze své kapsy a pro některé důchodce to není zrovna malá částka. Je třeba si to uvědomovat a nechovat se jako komerční televize, ale úzkostlivě dbát, jestli naplňuje své poslání,“ zakončil Komárek.

To je útok na zájem veřejnosti znát všechna fakta, tvrdí mediální expert

Především informování českých médií o dění na Ukrajině a na Krymu si ve svém pravidelném hodnocení vzal na paškál Petr Žantovský. Tvrdě kritizuje především manipulační techniku České televize, kterou považuje za útok na zájem veřejnosti znát všechna fakta. V souvislosti s blížícími se komunálními volbami se pozastavuje nad sebevražednými hesly ODS a TOP 09.

V uplynulém týdnu se Petr Žantovský pozorně rozhlížel, co se v našich médiích na téma Ukrajina a Rusko děje a neděje, píše a nepíše a narazil na několik zajímavých věcí. „Například pan ministr obrany Ukrajiny Valerij Heletej oznámil – a odvysílaly to v pondělí v České televizi Události – že západní země dodávají Ukrajině zbraně. Česká televize v tomto okamžiku jeho vyjádření ukončila,“ podivil se pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský na úvod svého pravidelného hodnocení.

Divák České televize si tak z tohoto velice radikálního sdělení, které rozhodně na klidu nepřidá, odnesl dojem, že západní státy dodávají Ukrajině zbraně zjevně na obranu proti agresivnímu Rusku. „Když se ovšem člověk podíval na celý záznam Heletejova vyjádření, které bylo k dispozici minimálně na internetu, tak zjistil, že pan ministr dodal hned poté, že ovšem v žádném případě neřekne, které státy to jsou, co údajně dodávají zbraně,“ uvádí Petr Žantovský i další část vystoupení ukrajinského ministra obrany.

Neodvysílanou větou se vážně posunul význam celého sdělení

„To je typická manipulační technika, kterou užívají některá česká média – a je mi moc líto, že jsou to i veřejnoprávní média – kdy vyjmou z nějakého sdělení jenom jeho část, která se hodí do krámu, a druhou část neřeknou, nesdělí, zamlčí, ustřihnou. Tímhle způsobem bychom mohli v podstatě z každé věty udělat větu úplně jinou a z každého tvrzení pak tvrzení úplně opačné. A to je tedy velmi burcující,“ kritizuje mediální odborník to, jak veřejnoprávní televize naložila s dost zásadním vyjádřením ukrajinského politika.

Kdyby totiž Česká televize odvysílala i druhou část, tak by musel následovat dotaz, proč to ukrajinský ministr obrany nechce sdělit. „Jestli se zavázal těm státům k mlčení, nebo jestli to náhodou není celé výmysl, jestli ty státy vůbec existují jinde než ve fantazii pana Heleteje. Protože ta v České televizi neodvysílaná věta velice vážně posouvá význam celého sdělení, a to na pokraji světové války není legrace. Tomu nelze jen přihlížet a říkat: ´To je jen novinářské pochybení, to jsou pouze hloupí novináři.´ Ne, tohle už je útok na zájem veřejnosti znát všechna fakta a já to vidím jako velice dramatickou chybu,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Při zpravodajství České televize zíral analytik s otevřenou pusou

Zaujalo ho i to, jak v České televizi komentovali volby na Krymu, v nichž zvítězila ruská vládní strana Jednotné Rusko. „Nebylo to žádné překvapení, Putin a Putinovy struktury získávají na ruskojazyčných územích, ať už je to Ruská federace nebo teď Krym, vždy vysoké procento. To je dáno tím, že Putin je velmi oblíbený politik, říká věci, které Rusové chtějí slyšet, a umí to s nimi. Má za sebou úspěchy, například proti období Borise Jelcina je rozdíl mezi tehdejším a dnešním Ruskem patrný i tomu, kdo je opravdu velký rusofob,“ míní mediální analytik.

Česká televize informaci, že Putinova strana dostala na Krymu sedmdesát procent hlasů, doprovodila větou „To samo (ten procentuální výsledek) je důkazem nedemokratičnosti těchto voleb“. „Přiznám se, že jsem už dlouho nezíral na obrazovku s tak otevřenou pusou. Protože to už snad není ani propaganda, to už neumím nějak nazvat. Pochopitelně nenásledoval dotaz moderátora na reportéra, který tu větu vyslovil, v čem je to důkaz nedemokratičnosti voleb na Krymu,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Novináři žvaní nesmysly a neumějí zdůvodňovat, proč říkají to, co říkají

„Znamená to snad, že Putin tam vyslal prezidentskou gardu, která stála u volebních místností, za každým voličem byl člověk s kalašnikovem a říkal: ´Buď tam strčíš Putina, nebo půjdeš na Sibiř?' Nebo jak to je? Nedemokratické volby jsou volby nesvobodné. Takže buď byly volby na Krymu svobodné, nebo nesvobodné. Ale je třeba to dokázat,“ říká mediální odborník s tím, že otázku, v čem tkví nedemokratičnost voleb na Krymu, položil známému rusofobovi a příteli evropskounijně-ukrajinských zájmů, novináři Luboši Palatovi, když se společně zúčastnili středečního vysílání v Českém rozhlase.

Dostalo se mu odpovědi, že při volbách na Krymu nebyli mezinárodní pozorovatelé. „Ale v tom případě všechny naše volby od roku 1992 byly nedemokratické, protože si neuvědomuji, že bychom měli ve volebních místnostech nějaké mezinárodní pozorovatele, že by tady strašily nějaké mezinárodní neziskové organizace a přepočítávaly hlasovací lístky. Takže kde je ta demokratičnost a vazba na tu mezinárodní pozorovatelskou misi? Já si prostě myslím, že naši novináři žvaní nesmysly a neumějí zdůvodňovat, proč říkají to, co říkají. A výsledkem jsou potom tyhle bizarnosti,“ poukazuje Petr Žantovský.

Česká média při referování o dění na Ukrajině neuvádějí všechny informace

Když se ho při zmíněné rozhlasové debatě redaktor zeptal, proč podle něj česká média nezvládají dobře informování o dění na Ukrajině, vysvětlil to tím, že nedávají všechny informace. „Já přece neříkám, že jedna strana konfliktu jsou padouši a druzí hrdinové, že to je jako v Limonádovém Joe nebo ve westernu. Tak to nikdy není a ve válce to platí dvojnásob. Nikdo není zlatý a nikdo není špinavý, všichni jsou tak trošku obojí. Ale právě proto jsme novináři od toho, abychom to popisovali, abychom na obě misky vah kladli všechna pro i proti a umožňovali občanovi si na to udělat vlastní názor,“ tvrdí mediální analytik.

Ptá se proto, proč se u nás zamlčují některá fakta. Třeba oznámení západních médií, že malajsijské letadlo neodstřelil systém Buk, nebo to, že se skupina významných nizozemských vědců otevřeným dopisem distancuje od vládní nizozemské propagandy, která je velmi silně protirusky zaměřená. „Ten otevřený dopis obletěl svět. Já jsem položil panu Palatovi otázku, v čem spatřuje problém. A on řekl, že to je tím, že je všechno podvázáno nepříčetnou ruskou propagandistickou masáží. Tak se ptám, jestli výsledkem propagandistické masáže je otevřený dopis elitních vědců z Nizozemska. Domnívám se, že ne. Ale třeba pan Palata nebo jiní novináři mají odlišné vysvětlení, jenom jsem je stále ještě neslyšel,“ říká Petr Žantovský.

Novináři se už neptají, kdo vraždil na Majdanu, a to jim má expert za zlé

Pozastavuje se i nad tím, proč se média u nás neustále neptají na to, kdo vraždil na Majdanu. „Tam nastoupila rota velmi vycvičených profesionálních odstřelovačů, kteří v rámci jedné z těch demonstrací v podstatě ze zálohy velice profesionálně zabili několik lidí. Tenhle fakt spustil ty události, způsobil nucenou abdikaci a útěk tehdejšího legitimního prezidenta Janukovyče. Tenhle fakt dal záminku pro kobercový nálet západních politiků na Kyjev, byla tam Ashtonová, Zaorálek, Štětina, byl tam kdekdo. Každý, na koho si vzpomenete, přijel na Majdan,“ připomíná mediální odborník.

Jejich cesty na centrální kyjevské náměstí přišly hned vzápětí, co na něm došlo k té masové vraždě. „A všimněte si, že žádná média v Česku, myslím z těch oficiálních, liberálních, se dnes neptají, kdo na tom Majdanu vraždil. Kdo, s jakým důvodem, kdo je tam vyslal, kdo je vyzbrojil, kdo je vycvičil, jaký to mělo cíl. Putin to určitě nebyl, protože to je sebevražda. Janukovyč to dvakrát nebyl, protože to by byla další sebevražda, vždyť potom musel zmizet ze scény. Takže kdo tam vraždil? My to nevíme. Proč to nevíme? Na to se naši novináři neptají a já jim to mám hodně za zlé,“ přiznává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace