Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Bratři a sestry v Kristu“ se už šikují do boje! Ve čtvrtek se bude z obrazovky kouřit, zvládne Míša Jílková rozbouřené emoce u kontroverzního tématu?

02.09.2014
„Bratři a sestry v Kristu“ se už šikují do boje! Ve čtvrtek se bude z obrazovky kouřit, zvládne Míša Jílková rozbouřené emoce u kontroverzního tématu?

Autor: ČT

Popisek: Moderátorka Míša Jílková ve svém typickém postoji

Do redakce nám dorazil velmi naléhavý email: „Prosím podpořte modlitbou paní MUDr. Ilonu Burdovou, která spolu s dalšími vystoupí tento čtvrtek večer v pořadu České televize Máte slovo na téma Mají homosexuální páry adoptovat děti? Je třeba mít velkou odvahu jít do tohoto pořadu a zachovat si chladnou hlavu. Je jasné, na čí straně jsou organizátoři tohoto pořadu, prosím hlasujte v anketě na stránkách ČT a případně se zapojte i telefonicky,“ naléhá pozvaná psycholožka MUDr. Ilona Burdová, jejíž názor je už teď naprosto jasný…

Pokud by snad někdo stále úplně nechápal, přichází polopatické vysvětlení - dopis od dotyčné  psycholožky MUDr. Ilony Burdové, v němž nabádá své souvěrce, aby se jednak modlili a druhak se sešikovali do boje, v mailu ostatně nechybí adresa, kde hlasovat…

Milí bratři a sestry v Kristu,  tak jsem si o dovolené dostatečně odpočinula, abych zvládla včerejší telefonát z TV, opět mě zvou do pořadu Máte slovo, tentokrát na téma adopce dětí homosexuálními páry. Čili téma ještě horší než vloni, ale přesto se zúčastním. Je třeba lidi informovat o zvrhlosti genderových ideologií a o rizicích destrukce naší společnosti . Nemusím snad ani připomínat, že v naší "tolerantní, demokratické a multikulturní" společnosti jsme označováni pomalu za nejhorší nepřátele lidu, přesto musíme bojovat. Na lidské rovině je to nerovný boj proti přesile, ale vzato duchovně na naší straně je Hospodin, který nám dal Desatero a v Bibli návod, jak máme žít. Proto prosím o modlitební podporu a o rozeslání tohoto mailu co nejvíce křesťanům. Předem děkuji za pomoc a podporu, vždyť "kdo podá číši vody prorokovi, obdrží odměnu proroka." Podpis: Ilka Burdová

Na stránkách pořadu stojí: Už připravujeme vysílání na příští týden. A začneme kontroverzním tématem: Mají mít homosexuální páry možnost adoptovat děti? Jde o ohrožení rodiny a dětí, nebo pohlaví a orientace rodičů nehraje žádnou roli?

Osvojit si dítě registrovaného partnera? Sněmovna nad změnou váhá

Pro to, aby gayové či lesby měli právo adoptovat dítě svého partnera, je podle červnového průzkumu CVVM 58 procent Čechů a Češek. Zákon to nyní registrovaným partnerům zakazuje. Skupina poslanců už proto připravila novelu, která by to měla změnit. Ve sněmovně se ale o návrh zřejmě ještě bude bojovat. Podle exkluzivního průzkumu, který mezi poslanci provedla Česká televize, by osvojení dítěte partnera stejného pohlaví podpořilo 76 zákonodárců, 46 ale bylo vysloveně proti. Velká část poslanců pak není rozhodnutá, ke komu se nakonec přikloní, píše se na stránkách ČT.

Poslanecký návrh počítá s tím, že by si žena či muž mohli osvojit dítě svého partnera, pokud má v rodném listu uvedeného jen jednoho rodiče nebo pokud jeho druhý rodič o dítě nepečuje a dá souhlas s osvojením dítěte. O adopci by rozhodoval soud. Pokud by dětem bylo víc než 12 let, museli by s osvojením také souhlasit. Adopce cizích dětí ale i nadále možná nebude.

Důležité je, aby dítě vyrůstalo v lásce, ne v ústavu

Pod novelu se dosud podepsalo dvanáct poslankyň a poslanců z ANO, ČSSD, TOP 09 a KSČM. Je mezi nimi například předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) nebo místopředsedkyně Jaroslava Jermanová (ANO). „Důležité je, aby dítě vyrůstalo v lásce, ne v ústavu. Je jedno, jestli se dvěma tatínky nebo maminkami. Některé heterosexuální páry své dítě nejsou schopni zaopatřit," uvedla Jermanová.

Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 vyrůstalo v českých homosexuálních domácnostech přes devět stovek dětí. V rodinách registrovaných partnerů jich bylo téměř pět desítek, ostatní žily u „nesezdaných" párů.

Vlastní děti vychovávají většinou lesbické páry. Gayové vidí svojí šanci na vlastní potomky v náhradní matce. V řadě evropských zemí je ale náhradní mateřství zcela zakázané. V některých státech USA nebo na Ukrajině se z něj naopak stal výnosný byznys. Potomky si díky náhradní matce pořídili i Jiří a Rasmus, kteří žijí ve Spojených státech. Společně vychovávají dvouletou Olivii a ročního Lukase. „Nejdřív jsme museli najít náhradní matku, potom dárkyni vajíčka, což byla anonymní slečna, a potom jsme museli najít kliniku, která to celé umožní," popisuje Jiří Ambrož cestu k vytouženým dětem. Biologicky má každé dítě jiného otce, v rodných listech jsou ale jako rodiče napsaní oba. Jen v kolonce matka je podle Jiřího napsáno rodič dvě a uvedeno jméno jeho manžela. 

Náhradní mateřství je v Česku na hraně zákona

České zákony využití náhradní matky nezakazují, ale také vůbec nezmiňují. Náhradní matku u nás využívají heterosexuální páry, kde žena nemůže vlastní děti odnosit. Ročně se v Česku tímto způsobem narodí desítky dětí. Nejstaršímu je dnes už 21 let. Případ, kdy by si takto pořídila dítě například single matka nebo homosexuální pár, přednosta Ústavu etiky 3. LF UK a katolický kněz Marek Vácha nezná. „Kliniky říkají, že to dělají důsledně pouze párům a jen ze zdravotních důvodů," řekl České televizi.

Má moderátorka Míša Jílková strach?

Soudě z rozhovoru, který poskytla před pár lety České televizi, se na takové téma naopak vyloženě těší: „Mám informace, že některým politikům po skončení pořadu došlo, že ten jejich nápad není z nejlepších a snažili se ho přepracovat. Diváci zase slyší názory ze všech stran a mohou si o tématu udělat jasnější obrázek, lépe problém pochopit. Pokud byste chtěla za čtyřicet pět minut živého vysílání dojít k řešení ve věci, kterou se státní instituce snaží vyřešit dlouhá léta, musela byste být bláhová. Vyřešit do 45 minut daný problém je prostě nereálné. Z této idealistické myšlenky jsem se definitivně vyléčila ve svých pětadvaceti letech, kdy jsem si vzala do hlavy, že vyřeším problémy lidí, které se táhnou třeba pět, sedm let. Pozvu ministra a lidi odpovědné a občana s právníkem... Odvysílali jsme jedno vysílání a já hned po něm s tepem asi 180/min. pochopila, že je to naprostý nesmysl,“ vysvětlila Jílková.

A dodala: „Máte slovo slouží k získání nějakého přehledu, ať už o tématu nebo lidech, k utřídění vašich myšlenek na základě názorů, které si vyslechnete. A v pořadu Máte slovo je nesmírně důležité, že to, co vás jako občana trápí, řekne někdo za vás nahlas a veřejně. Nebo to můžete dotyčnému politikovi, policistovi, úředníkovi říct vy sám osobně. Je přece důležité, že svou nespokojenost nemusíte vyjadřovat jen dopisem, který skončí u nějakého přetíženého lhostejného referenta, ale že v Máte slovo si ho dotyčný zodpovědný funkcionář vyslechne osobně a musí vám na něj odpovědět tváří v tvář. Pro mě je největší odměnou, když mi někdo řekne, že se druhý den lidé v tramvaji bavili o našem pořadu, probírali ho zespoda i seshora.“

Jsem tu pro diváky, ne pro politiky!

„Pokud bych byla moderátorkou, která nechá hosty říkat, co chtějí oni, a nehlídala bych, zda neodbíhají od tématu, či se jen nevykrucují z odpovědi, byla bych právě politiky velmi vyhledávaným a oblíbeným moderátorem. Oni si díky takovým moderátorům říkají, co chtějí a záměrně voliče balamutí. A na takové manipulaci s občany se já odmítám podílet. Nejsem zde pro politiky, ale pro diváky. Pravda je, že neznám politika, který by mě měl rád a to je velká odměna. Protože nejstrašlivější potupa by pro mě byla, kdyby říkali, „Paní Jílkové si moc vážím, k té já chodím rád.“ Nejsem tu od toho, aby mě měli rádi, nesloužím jim,“ zakončila rázně Míša Jílková. Počkejme si tedy, jak zatočí s aktéry čtvrtečního pořadu, pokud by se chtěli příliš vykecávat, anebo jí utekli z tématu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace