Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místní se marně bouří proti mrakodrapu na Litochlebském náměstí

21.03.2013
Místní se marně bouří proti mrakodrapu na Litochlebském náměstí

Foto: Archív

Popisek: Takhle bude vypadat. A čnít...

Praha 11 prodala místní pozemky poblíž parku s pietním místem padlým ve světových válkách developerovi, který zde hodlá postavit 90 metrů vysoké administrativní centrum několikanásobně převyšující okolní zástavbu.

Prodej pozemku silně kritizují opoziční zastupitelé a proti výstavbě mrakodrapu občané marně podepsali petici. 

Pozemek o rozloze 4,5 tisíc metrů čtverečních byl na základě posudku vypracovaného před více než dvěma lety nabídnut developerské společnosti Tweelingen za 11 milionů korun. To se ale nelíbilo občanům, ani Petru Lukešovi, zastupiteli za Hnutí pro Prahu 11, který tvrdí, že prodej pozemku je od počátku v rozporu se zákonem a radnice prodává území pod cenou. „Jde o evidentní tunelování obecního majetku. Máme znalecký posudek o ceně, který je v příkrém rozporu s tím, co tvrdí radnice,“ říká Lukeš. Hnutí podalo na radnici správní žalobu a nyní byl pozemek prodán za téměř čtyřikrát vyšší částku, 38 milionů korun. Přesto obyvatelé Prahy 11 se stavbou nesouhlasí a zhruba šedesát jich přišlo říct svůj názor přímo na jednání zastupitelů. Ti ale jejich názor nevzali v potaz a pozemek pro výstavbu mrakodrapu prodali.

Obyvatelé si chtěli pozemek koupit sami 

Místní obyvatelé před dvěma lety, kdy cena za pozemek byla ještě 11 milionů korun, požádali radnici o posečkání s prodejem, protože chtěli pozemek vykoupit sami. Radnice ale z ničeho nic navýšila původní cenu na trojnásobek. Na tuto částku už občané sbírkou nedosáhli. I taková cena je ale podle expertů pro developerský projekt značně podhodnocená. 

Proti stavbě mrakodrapu na zelené ploše u Litochlebského náměstí se zvedla mohutná vlna odporu a petici proti stavbě podepsalo na 700 občanů. Tato petice donutila zastupitelstvo k mimořádnému zasedání, ale zastupitelstvo svůj záměr pozemky prodat nezrušilo. Odpůrci projektu podali i několik trestních oznámení, které ale podle jejich slov vyzněly do ztracena.

Starosta Mlejnský je pro 

„Chceme zde tvořit centrum Jižního Města na Opatově,“ hájil mrakodrap starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský a snažil se rozhořčené občany přesvědčit tvrzením, že developer zastaví pouze deset procent z uvedeného území a zbytek zůstane parkem. Přesto ale těch 10 % stačí svou výškou zastínit okolní budovy. Opozice ale předložila plánek, ze kterého bylo jasné, že developer hodlá zastavět nejméně polovinu pozemku, protože počítá s velkými podzemními garážemi. "Neznám člověka, kterému by se tento projekt líbil. Vypadá to, že zastupitelé ODS jsou zástupci developerů, ne voličů," řekl nespokojený občan Jan Musil. 

„Proces prodeje běží už dva a půl roku. V okamžiku, kdy měl pozemek územní rozhodnutí na administrativní budovu, nechali jsme udělat nový posudek. Vždy jsem říkal, že cena bude určena až ve chvíli, kdy se prodej bude uskutečňovat,“ hájí kroky radnice Mlejnský, ale Petr Lukeš namítá: „Máme řadu dokumentů a audiozáznam z mimořádného zasedání zastupitelstva z dubna 2010, kdy starosta obhajuje to, že cena pozemků je správná. Ve smlouvě o realizaci projektu se jasně psalo o kupní ceně 10,7 milionu. Mlejnský se novému posudku ze všech sil bránil.“

Pietní místo se naštěstí stěhovat nebude 

Proč se ale cena pozemku za pouhé dva roky tak výrazně změnila? Starosta Mlejnský tvrdí, že rozdíl spočívá v tom, že developer už získal územní rozhodnutí. „Máte-li pozemek, na kterém je tráva a jinak nic, má nižší hodnotu, než když získáte územní rozhodnutí. Pak je ten pozemek komerčně využitelný. Dokud tam nebylo nic a žádné povolení, tak si na tom pozemku můžete maximálně skákat přes švihadlo,“ říká starosta Mlejnský. 

Vedení Prahy 11 mělo dokonce v plánu prodej území, na kterém se nachází lipová alej a pietní místo s tím, že přestěhuje pomníky jinam. V rozbouřeném davu občanů si to ale rozmyslelo.

Čí je Tweelingen? 

Zjistilo se, že v neprůhledné firmě Tweelingen, která pozemek koupila, má akciový podíl Karel Janeček z Nadačního fondu proti korupci. „Společnost Tweelingen je zřízena účelově k realizaci projektu na Litochlebském náměstí. Svou totožnost akcionáři nesdělují,“ odbýval už dříve dotazy na firmu projektový manažer Michal Mezník. 

Redaktor z Prvnizpravy.cz se zeptal starosty Mlejnského, jaký má vztah ke Karlu Janečkovi. Ten odpověděl: „Pan Karel Janeček z Nadačního fondu proti korupci dělá jistě záslužnou práci, ale já jsem se s ním, bohužel, ještě nepotkal.” Následně několikrát vyzvídal, co redaktora k podobnému dotazu vedlo. Když redaktor naznačil spojitost Tweelingenu a Karla Janečka a chtěl komentář i k této informaci, Mlejnský se přestal ozývat.

Manipulace s cenami pozemků 

„Od začátku je to dohoda mezi Tweelingenem, což je firma, která nikdy nic nepostavila, a hochy z radnice," trvá si na svém Lukeš, který si stojí za tím, že na radnici Prahy 11 dochází k podvodům a manipulacím s cenou pozemků. 

Celá záležitost nápadně připomíná prodej pozemků na Opatově, kdy v roce 2010 radnice podala devět pozemků u metra za výrazně podhodnocenou cenu soukromé firmě Starochodovská, která za metr čtvereční zaplatila 1 900 korun, i když odhadovaná cena v místě je minimálně dvojnásobná.

Mrakodrap bude, smiřte se s tím 

Opozice tvrdí, že se parcela pro mrakodrap vůbec neměla prodávat. „Nejde o to, jestli tam jsou nebo nejsou pomníky, ale o to, že v těsné blízkosti bydlí lidé v panelácích 30 metrů vysokých a teď jim vedle vyšvihnou stometrový barák. Kromě toho tam například zhoustne i doprava,“ poznamenal Lukeš. 

Přesto ale vyhrála společnost Tweelingen a mrakodrap na Jižním Městě stát bude, ať se to lidem líbí, nebo ne. A zřejmě nebude jediný. O výstavbě mrakodrapů se již delší dobu mluví i nad metrem Háje a poblíž obchodního centra Chodov. Že by se brzy o matičce Praze nemluvilo jako o stověžaté, ale jako o stomrakodrapové?

Ivana Vaňkátová