Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znechucení, blamáž, vtip pro časopis Sorry. Tak reagují publicisté a experti nad rozsudkem pro Nagyovou. A politolog dodává: Může se ještě stát…

02.07.2014
Znechucení, blamáž, vtip pro časopis Sorry. Tak reagují publicisté a experti nad rozsudkem pro Nagyovou. A politolog dodává: Může se ještě stát…

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jana Nagyová u soudu

Jana Nagyová, nyní Nečasová, odešla od soudu s podmíněným trestem. Právo zjišťovalo reakce politiků, a ty jsou opatrné. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale nezakrýval rozčarování. Po humbuku v kauze Nagyové jedna podmínka? Takhle to prý skončit nesmí. K rozsudku měli co říci politici, novináři, publicisté i politologové…

Politici se údajně shodli na tom, že státní zástupci a policie zatím předvedli slabý výkon, ačkoli přes rok inzerují dramatický výsledek, padla jedna roční podmínka. „Ten rozsudek je zatím jen část celé kauzy, navíc nepravomocný. Pokud by mělo zůstat jen u toho, považoval bych to za neuspokojivý výsledek halasně medializované práce policie a státního zastupitelství,“ řekl Chovanec Právu.

Stále se objevují otázky, zda byl zásah na Úřadu vlády oprávněný, či zda státní zástupci a policie zasáhli do české politiky přiměřeně. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek soudí, že rozsudek jasně ukazuje, že státní zástupci jsou jako utržení ze řetězu. Tvrdí také, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nemá nad svým úřadem moc.

„Pavel Zeman je zřejmě slušný člověk, ale vyznačuje se tím, že státní zastupitelství neřídí. Zdá se, že od okamžiku, kdy začal řídit státní zastupitelství, tak státní zastupitelství státu více škodí, než pomáhá,“ uvedl pro Právo Kalousek.

K čemu byl ten velký zásah?

Poslanec ODS a právník Marek Benda výsledek dosavadního snažení státních zástupců a policie rovněž vnímá s jistými rozpaky. „Rozsudek zatím není pravomocný, nicméně pokud by to takhle mělo skončit, tak by měli státní zástupci co vysvětlovat, k čemu byl ten velký zásah v Praze. Jestli se ztratily miliony ze státní kasy za vyšetřování, proběhl pád vlády v přímém přenosu a výsledkem je jedna roční podmínka, pak si kladu otázku, k čemu to celé mělo sloužit,“ cituje Právo Bendu.

Obvodní soud pro Prahu 1 odsoudil Janu Nagyovou k roční podmínce se čtyřletým odkladem. Dostala také zákaz působit ve státní správě. Další obvinění v případu zneužití Vojenského zpravodajství zatím odešli od soudu, který rozhodl po předběžném projednání obžaloby v neveřejném jednání, bez trestu. Případ Milana Kovandy a Ondreje Páleníka soudci předali k dořešení Ministerstvu obrany. V případě bývalého zpravodajce Jana Pohůnka soud trestní stíhání zastavil.

Problém je neveřejný rozsudek, tvrdí Kundra z Respektu

Redaktor časopisu Respekt Ondřej Kundra na webu respekt.cz píše, v čem je podle jeho názoru rozsudek o vině Jany Nagyové špatný. „Problém není ani tak ve výši trestu, ale v tom, že soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová rozhodla neveřejně," píše ve svém sloupku.

Podle redaktora tím soudkyně neumožnila předkládat důkazy veřejně a vyslýchat před soudem obžalované, obžalovaným pak neumožnila veřejně se hájit. „A veřejnosti pak toto vše v klíčovém případu sledovat a nechat ji, aby si udělala názor, zda státní zastupitelství odvedlo práci dobře, nebo naopak mají pravdu jeho kritici," podotýká.

Trend utajování vede k tomu, že veřejnost ztrácí důvěru v právní stát

Ze zákona má sice soudkyně na podobný postup právo, nicméně podle Kundry by moderní justice měla fungovat opačně. Přitom nejde o výjimku, v minulosti byl kritizován postup soudce Jana Šotta za to, že v případě údajného uplácení poslanců Vítem Bártou vpustil do soudní síně novináře. Tento postup ovšem není stále obvyklý, naopak prý můžeme pozorovat trend utajování.

To ale ničemu neprospívá, domnívá se Kundra. „Právě kvůli podobnému přístupu veřejnost může ztrácet důvěru ve fungování právního státu s tím, že vše důležité se řeší stejně někde potajmu. Mělo by proto být v zájmu justice a jejích představitelů napříště ukázat, že tomu tak není. Žalobci již v případu Jany Nečasové avizovali, že podají proti rozhodnutí soudu odpor, takže o projednávání online naštěstí tentokrát nepřijdeme," uzavřel redaktor svůj sloupek.

Podle komentátora Bohumila Pečinky z Reflexu je celý případ blamáží

Obě strany sporu mají na rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 logicky jiný názor. Podle vrchního státního zástupce Ivo Ištvana je výsledek v pořádku a nevidí v něm žádný problém – část sporu se navíc ještě stále prověřuje. „K soudu se dostala prozatím pouze část týkající se Vojenského zpravodajství,“ upozornil v Událostech, komentářích.

Advokát Ondreje Páleníka Tomáš Sokol to však vidí jinak. Jeho klient je výsledkem kázeňského trestu celkem potěšen, ale stále prý zvažuje, jestli nepodá proti tomuto rozhodnutí opravný prostředek. „Nechť si každý daňový poplatník zváží, jestli kvůli dvěma kázeňským trestům a jedné podmínce musely proběhnout tak rozsáhlé policejní manévry,“ vyzval poté právník, který prý nevěří, že vyšetřovatelé přinesou ještě nové, slibované důkazy.

Kritický názor na výsledek kauzy má ale i komentátor týdeníku Reflex Bohumil Pečinka. „Myslím, že to, čeho jsme svědky, je absolutní blamáž obžaloby,“ řekl v ČT. „Ptám se, jestli musela padnout vláda, aby jedna paní Nagyová dostala podmínku a dva lidi kázeňský trest,“ dodal.

Podle něj je celý konstrukce kauzy velmi na vodě a je zvláštní, že celá akce měla obrovské nasazení a je z toho tak „málo“. „Měla to být nejzávažnější větev celé té kauzy, a jestliže výsledkem nejzávažnější kauzy má být podmínka, tak je to jejich obrovská blamáž,“ zopakoval Pečinka.

Ištvan se bude bránit

Ištvanův náměstek Pavel Komár se již odpoledne podivil nad tím, jak stručně obvodní soud argumentoval. Ištvan k tomu doplnil, že trestní příkaz soud ze zákona neodůvodňuje vůbec, takže to je standardní situace. „U těch osvobozujících verdiktů je odůvodnění skutečně méně rozsáhlé,“ připustil.

Vrchní státní zástupce dále připustil, že jeho úřad napadne rozhodnutí soudu opravnými prostředky, aby to bylo přezkoumáno odvolacím soudem. Stále jsou přesvědčeni, že jak Nagyová, tak Páleník s Kovandou a Pohůnkem měli být potrestáni. „My jsme to rozhodnutí vzali na vědomí a jako každá procesní strana máme právo na opravný prostředek, a my jsme ho využili,“ uvedl k tomu Ivo Ištvan.

Podle něj i soud uznal, že všichni čtyři porušili zákon, u tří osvobozených pouze neprokázal subjektivní stránku. „My si naproti tomu myslíme, že věděli, co dělají,“ dodal Ištvan. Ten také nevyloučil, že v hlavním líčení mohou být předloženy i další důkazy.

„Podmíněná Nagyová“, píše Neff

„Jana Nagyová dostala rok podmínku za manipulaci tajnými službami, to není vtip pro časopis Sorry, to je sorryózní, opravuji, seriózní zpráva. Kapsář dostane podmínku, že nebude v dané lhůtě krást. Podmínka má výchovný efekt. Polepší se paní Nagyová neboli Nečasová, že nebude v dohledné době manipulovat tajnými službami? Buď manipulovala, a pak by měla jít sedět a spolu s ní ti manipulovaní, nebo je to celé pitomost a měli by to smést ze stolu – a zaplatit jí odškodné za buzeraci a poškození pověsti,“ stojí na webu Neviditelný pes.

Verdikt nad Nečasovou vyvolal znechucení, říká politolog Kubáček

Kauza Nagyová může pokračovat i žalobou prošetřovaných na Českou republiku a to by byla rána. Už teď přitom politolog Jan Kubáček předpovídá společenskou kocovinu a hovoří o znechucení veřejnosti v souvislosti s udělením prvního trestu.

Roční podmínka s čtyřletým odkladem a zákaz působení ve státní správě pro Janu Nečasovou, dříve Nagyovou. Padl první verdikt v souvislosti s největší kauzou posledních let, která otřásla celou politickou scénou. Další obvinění, alespoň co se týká případu zneužití vojenského zpravodajství, zatím odešli bez trestu. „Na veřejnost působí verdikt do značné míry velmi nevěrohodně a sporně. Společnost, která sledovala celou aféru s určitou nejistotou a pocitem zpolitizování, se jen utvrdila ve svém znechucení a zneklidnění. Velká část společnosti, která naopak toužila po krvi a konečně očekávala zásadní verdikt v aféře vysoce postavených lidí, která byla opepřená pohledem do zákulisí politiky, je teď znechucená příliš měkkým, nereprezentativním a nejednoznačným výsledkem,“ vyhodnotil politolog Jan Kubáček. Hlavní aktéry ovšem čeká po neveřejném jednání soudu ještě hlavní líčení. „Český příjemce zpráv je zvyklý, že se soudy u nás táhnou. Mnozí očekávali, že soudní pře bude pokračovat a že se potáhne, což téměř nikoho nepřekvapí. Pokud verdikt soudu bude ale podobný nebo ještě měkčí, tak to může vést ke společenské kocovině. Nakonec není vyloučeno, že se prošetřovaní mohou ještě obrátit na jiné soudy ve věci újmy a žaloby na Českou republiku. V tu chvíli by to byla pro veřejnost rána doprostřed čela a pocit jisté významné společenské a morální deziluze,“ doplnil.    

Koalice bude mlčet, ODS upozorňovat na cílenou snahu o diskreditaci

Politici se zatím k aktuálním rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 1vyjadřují v médiích velmi zdrženlivě. „Politická scéna se rozdělí. Zástupci bývalých vládních stran budou říkat, že šlo o věc řízenou, o cílenou snahu diskreditovat vládu a nebudou už říkat, že vláda byla demontována proto, že nezískala většinový počet hlasů a vlastně samotní poslanci ODS a poslankyně Lidem nezvedla pro vládu ruku. To už se nebude připomínat. Naopak strany tehdy opoziční budou buď mlčet a vnímat situaci jako věc nebezpečnou a ohrožující politickou scénu nebo budou křičet : „Málo, verdikt soudu měl být razantnější, práce státních zástupců a žalobců je nedostatečná.“ Celá kauza bude ve své politizaci pokračovat,“ předpokládá Kubáček. Politici čekají, jak se věc bude vyvíjet dát a zda bude pokračovat rozkrývání dalších linií celé kauzy jako například rozkrývání klientelistické sítě nebo odhalování udílení trafik pro poslance ODS, nebo jestli vyšumí. „Do jisté míry se obávají, že výsledek může částečně ohrozit stabilitu politické scény a rozhodnout o moci státních zástupců a průběhu dalších vyšetřování. Někteří se mezi řádky bojí, že se může situace ještě otočit,“ dodal s tím, že se poslanci budou snažit tomuto tématu vyhnout, aby se jejich slova neobrátila proti nim.

Kauzy budou mít dopad na přijímaný zákon

Prošetřování kauzy Nagyová pak doprovodí také debaty o síle pravomocí státních zastupitelství. „Určitě se to bude řešit na úrovni celé Poslanecké sněmovny a o to více, že se zdá, že zákon o státním zastupitelství bude postaven na několik měsíců k ledu. Přijímá se velmi zásadní norma o kontrole moci. Fakticky tím zásadním argumentem ale bude kauza Nagyová nebo Dalík, které jsou spojené s vysokou politikou. Určitě se dá očekávat, že průběh vyšetřování bude mít praktický přepad i do obsahu nového zákona,“ upozornil Kubáček. Zásadní dopad na voliče a jejich názory by už ale konečný verdikt soudu mít neměl. „Kuriózně to může pár váhajících voličů přivést pozvolna k ODS,“ doplnil Kubáček s tím, že dokud soud definitivně nerozhodne, je předčasné věc uzavírat. Pravdou ale zůstává i to, že zásah těžkooděnců na Úřadu vlády není dobrá reference pro republiku. „I okolní země celou kauzu sledují a bude je zajímat, zda bude respektována nezávislost soudů a jak rychle bude rozhodováno,“ upozornil Kubáček.

Co se přesně dosud stalo

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) vinnou, dostala roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Zároveň má zákaz působit ve státní správě. ČTK to v pondělí řekl olomoucký státní zástupce Pavel Komár. Žalobci podle něj proti rozhodnutí podají odpor a v případu proto bude nařízeno hlavní líčení.

Pražský soud také rozhodl, že chování bývalých šéfů Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandy má řešit Ministerstvo vnitra. Zastavil také stíhání zpravodajce Jana Pohůnka, jehož stíhání souviselo s částí případu Jany Nečasové. Ta coby šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase měla domluvit nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu.

Na sledování se bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a Janem Pohůnkem. Ten byl podle policie tím, kdo sledování Radky Nečasové prováděl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová