Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neudělal se nezávislý audit a to já považuji za největší zlo! Odcházejí redaktoři, odcházejí editoři, odcházejí moderátoři. Uhde o zákulisí ČT

06.03.2014
Neudělal se nezávislý audit a to já považuji za největší zlo! Odcházejí redaktoři, odcházejí editoři, odcházejí moderátoři. Uhde o zákulisí ČT

Foto: Hans Štembera

Popisek: Milan Uhde

ROZHOVOR Předseda Rady České televize Milan Uhde lituje, že ho jeho kolegové nepodpořili v záměru na provedení nezávislého auditu, který by prokázal, jak to je ve skutečnosti s objektivitou zpravodajství veřejnoprávního média. K řediteli Petru Dvořákovi má kritický vztah, ale přesto nevěří tomu, že by chystal prodej lukrativních pozemků na Kavčích horách, jak o tom v uplynulém týdnu mluvil poslanec Tomio Okamura.

Od předsedy Rady České televize zní hodně nezvykle, pokud prohlásí, že už nevěří zpravodajství České televize. Pořád si za svým nedávným vyjádřením stojíte a pokud ano, díváte se tedy ještě vůbec na veřejnoprávní zpravodajství?

Samozřejmě, že se na ně dívám. Dokud jsem členem Rady, tak považuji za svou povinnost sledovat, pokud možno všechno v České televizi bez ohledu na to, jestli jsem tím nadšen, nebo nejsem. To je povinnost člena Rady, aby věděl, co se vysílá.

Tak to mi alespoň budete moci odpovědět, jak hodnotíte zpravodajství ČT o dění na Ukrajině. V internetových diskusích si lidé hodně stěžují na neobjektivitu České televize, přidal byste se k nim?

Musím říct, že sleduji zpravodajství České televize, které se týká Ukrajiny, zejména pečlivě, ale nemám pocit, že by právě toto zpravodajství bylo neobjektivní. Naopak mám dojem, že o Ukrajině jsem z České televize a od jejích zpravodajů, které tam má, počínaje panem Karasem, informován spravedlivě.

Českou televizi opouští její dlouholetá moderátorka Daniela Drtinová. Jde z pohledu veřejnoprávního média o ztrátu, nebo to lze brát tak, že každý je nahraditelný?

Její odchod vnímám jako důsledek konfliktu ve zpravodajství. Navrhoval jsem Radě České televize, aby se vyřešil provedením nezávislého auditu. To byla původně myšlenka generálního ředitele a podle mě myšlenka velice šťastná. Naopak za velmi nešťastné a zlé považuji to, že k němu nedošlo. Nezávislý audit, ať by byl jeho výsledek jakýkoli, by byl autoritou, kterou by měli přijímat všichni. Rada ČT se ale spokojila s názorem agentury a s průzkumem a výsledky šetření, které provedl generální ředitel se svými lidmi. To má jeden podstatný nedostatek. Nezávislý audit by byl oprávněn prozkoumat natočený materiál a srovnat jej s materiálem odvysílaným. To by byl definitivní a průkazný nález toho, jestli zpravodajství České televize v něčem, já neříkám ve všem, je schopno tu objektivní skutečnost určitým způsobem zkreslovat.

To se nestalo, k tomuto ověření nedošlo a já toto považuji za největší zlo, které se tady v této věci odehrálo. Odcházejí redaktoři, odcházejí editoři, odcházejí moderátoři. Samozřejmě jsou nahraditelní. A neříkám, že ti, kteří přijdou, budou určitě horší. Novinářů schopných je v České republice dost, ale ten neuskutečněný nezávislý audit, ten tam prostě zůstává trčet jako problém. To je můj názor.

Je podle Vás situace v České televizi tak dramatická, jak vyplývá z prohlášení výkonného výboru Nezávislé odborové organizace, v němž se argumentuje i rostoucí spotřebou antidepresiv mezi zaměstnanci v posledních dvou letech, tedy za působení ředitele Petra Dvořáka?

Každopádně bych stanovisko odborářů bral vážně, nemyslím si, že to jsou kverulanti, kteří tu situaci chtějí líčit horší, než je. K nemalému napětí po té výměně názorů tam pochopitelně došlo, no a teď odešli ti, kterým se to tzv. nelíbilo. Tak možná dojde k nějakému uklidnění. Ale to uklidnění se neopírá o ten nezávislý audit, leží to tam obrazně řečeno jako nestrávené jídlo ve zkaženém žaludku. Nemám takové relevantní zprávy, abych mohl hodnotit atmosféru ve zpravodajství, jenom usuzuji. Podle toho se domnívám, že tam panuje atmosféra, která odráží to, co se tam předtím odehrálo.

Média často přetřásají, že Rada ČT je většinově nakloněna generálnímu řediteli, čemuž by nasvědčoval i její postoj při zmíněném konfliktu ve zpravodajství. Vnímáte to jako její předseda také tak a pokud ano, čím si to Petr Dvořák vysloužil?

Netroufnu si říct, jestli je, či není Rada nakloněna. Mohu mluvit jenom za sebe. Uznávám, že generální ředitel Dvořák přišel do České televize s velmi seriózním a přitažlivým plánem, uvedl do pořádku hospodaření České televize, přivedl finančního ředitele, který je na úrovni. To všechno jsou klady. Ale já mám k řediteli Dvořákovi kritický vztah. Nejsem mu nakloněn, ale nejsem ani jeho nepřítelem. Snažím se jeho kroky posuzovat objektivně, a to, že postupoval v tom konfliktu zpravodajství způsobem, který jeho pověst a pověst České televize poškodil, to tvrdit nepřestanu. Naopak třeba založení tvůrčích skupin se projevuje znamenitě. Skupina paní Kamily Zlatuškové podle mě odvádí velmi dobrou a vynalézavou práci. S tím vším přišel ředitel Dvořák a já nejsem zaslepený vůči tomu, co se mu nepodařilo, ale nejsem zaslepený ani vůči tomu, co se mu daří.

Tento čtvrtek se sejde generální ředitel České televize s celým sněmovním volebním výborem. Nedá se načasování této schůzky brát trochu jako pokus o ovlivnění poslanců, jak si počínat v blížící se volbě radních na šest uvolněných míst v Radě České televize?

Mluvil jsem před členy volebního výboru v rámci tzv. slyšení a nabyl jsem dojem, že to nejsou lidé, kteří se dají ovlivňovat. Myslím si, že to opravdu nehrozí. Pamatuji – to mi řekli poslanci jednoho poslaneckého klubu, tehdy to byl velký klub – že na volební výbor přijel bývalý ředitel Janeček, který na poslance apeloval, aby mě nevolili do Rady ČT. Je to už šest let. No a oni na něho nedali, takže si myslím, že to ovlivňování není tak jednoduché, aby jeden ovlivnil a druhý na to dal. To si myslím, že není relevantní obava. Mohu se mýlit, ale spíš očekávám, že to setkání, kterého se také zúčastním, bude mít informativní hodnotu a nikoli plán někoho ovlivňovat.

Poslanec Tomio Okamura minulý týden prohlásil, že má informace, že České televizi hrozí na podzim uměle vyvolaná finanční krize. V té souvislosti se prý připravuje prodej pozemků na Kavčích horách. Slyšel jste o takových spekulacích a co si o nich myslíte?

Co jsem v Radě České televize – a je to šest let – stále slyším, že někdo chce prodat nějaké lukrativní pozemky, které patří České televizi. Nikdy k tomu zatím nedošlo a jsem přesvědčen, že ředitel, který by chtěl prodat pozemky České televize, tzv. lukrativní, by byl smeten, a to i Radou České televize složenou jakkoli. To je prostě věc, přes kterou vlaky nejedou. Pamatuji za ředitele Janečka jakýsi pokus něco prodat. Rada tehdy ačkoli ve většině ředitele Janečka podporovala, kategoricky řekla ne a v zárodku byl ten pokus zastaven. A nešlo ani o nějaké superlukrativní pozemky, ale spíš o něco okrajového, jak si to tak matně pamatuji. Pokus o prodání pozemků ve vlastnictví České televize podle mě nepřichází v úvahu. Považuji to za šeptandu čímsi motivovanou, ale podle mě to nepřichází vůbec v úvahu.

Od října 2011 stojí v čele České televize Petr Dvořák. Po zkušenostech s ním i s jeho prací, dal byste mu hlas stejně jako před dvěma a půl rokem?

Naštěstí se o tom nehlasuje. Ale myslím, že generální ředitel Dvořák si zaslouží ještě šanci přesto, že situaci ve zpravodajství neřešil dobře a poškodil tím své renomé, alespoň v mých očích. To, co udělal v České televizi dobrého, stále platí a já jsem toho názoru, že šanci si zaslouží. Zřejmě bych mu ji dal, ale nestojím před tou otázkou, protože hlasovat se o tom nebude a já 19. března v Radě končím. Takže proto se mi asi na tu otázku odpovídá poměrně snadno.

Před říjnovými volbami se z některých politických stran ozývalo, že je třeba změnit zákon o České televize, momentálně to utichlo. Prospěla by nějaká jeho změna?

Nejsem legislativec ani právník, ale myslím, že ten zákon novelu potřebuje. Vznikal ve velmi napjaté atmosféře – to byla ta televizní krize – a poslanci byli zaujati pro to, aby vyloučili opakování takovýchto krizí. Střízlivý pohled by zákonu prospěl, například pravomoci Rady jsou vymezeny velmi úzce, vždyť je jenom tázána na to, zda Česká televize plní zákon o České televizi a dodržuje kodex České televize. Nemá vůbec pravomoc vyjadřovat se k programu. Nemyslím k jednotlivým, to je pravomoc generálního ředitele, ale přehlížet výsledky programové a poskytovat k tomu určité stanovisko by Rada měla mít možnost, což nyní ze zákona nemá.

Na volbě členů Rady České televize, jak je nastavena, byste nedoporučoval nic měnit?

Mnoho mých přátel je přesvědčeno, že volba členů Rady v té poslední fázi je záležitost politická a že některá politická strana dá přednost podpoře vlastního člena či sympatizanta své politické strany, že tedy bude prosazovat menšího odborníka. Doposud se to tak téměř vždy projevovalo, politický hlas byl samozřejmě slyšet, odrážel se na volbě, ale tentokrát poslanci říkají, že budou přihlížet zejména k nezávislosti kandidátů. Ale zajistit nezávislého odborníka zasvěceného do Rady ČT na sto procent nejde. I kdyby to rozhodovala Akademie věd, tak může dojít k tomu, že tam převládne kamarádské hledisko nad hlediskem odborným.

I do budoucna by tedy podle Vás měla o složení Rady ČT rozhodovat Poslanecká sněmovna?

Poslanci právem říkají: „My odhlasováváme tzv. koncesionářské poplatky, my připouštíme, aby Česká televize měla peníze od poplatníků v takové a takové výši a my si přejeme mít vliv na to, kdo na Českou televizi dozírá, kdo dozírá na to, jak těch peněz, kterých nabyla z koncesionářských poplatků v praxi, využívá. Zda je používá rozumně, na dobrý program, nebo zda je utrácí na nějaké vlastní potřeby, které nejsou bezprostředně nezbytné. To si Poslanecká sněmovna vzít nedá.

Ale stojí za úvahu pokus zabezpečit lepší volbu odborníků, lidí, kteří Českou televizi také sledují. Kandidátů do Rady se nikdo neptá, zda to vysílání sledují, zda se dívají na všechny seriály, alespoň na nějaká pokračování, zda sledují zpravodajství a podobně. Tohle zatím nedopadalo na váhu jako důležitá položka toho volebního hlediska.

Závěrem se vrátím k té Vaší kritice zpravodajství České televize, o níž jsme hovořili v úvodu. Nemůže Vám v blížící se volbě do Rady ČT uškodit?

Já mám důvodné podezření v jednom konkrétním případě, který se mně samému přihodil. Takže to neříkám jenom jako nějaký citový výlev. Umím pojmenovat konkrétní případ. Učiním to veřejně, pojmenuji konkrétní příklad z vlastní zkušenosti, kdy došlo ke zkreslení pravdy ve zpravodajství České televize. Došlo-li k tomu jednou, mám právo se domnívat, že této metody vedení zpravodajství použije, kdykoli se mu to hodí. To je můj odůvodněný postoj, za kterým stojím. A jestli mi to uškodí u někoho, to mi je v tuto chvíli naprosto a srdečně jedno.

Jiří Hroník

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová