Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zaměstnanci ČT jsou líní, řekla místopředsedkyně, předseda rady Uhde zase přestal věřit zpravodajství. Televizní válka eskaluje a ředitel dostal posměšnou přezdívku

04.03.2014
Zaměstnanci ČT jsou líní, řekla místopředsedkyně,  předseda rady Uhde zase přestal věřit zpravodajství.  Televizní válka eskaluje a ředitel dostal posměšnou přezdívku

Foto: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Poslanci z volebního výboru vyslechli celkem šest desítek kandidátů do Rad České televize a Českého rozhlasu, které si na základě svého výběru pozvali na dvoudenní veřejné slyšení. Výbor příští středu sestaví kandidátku, kterou nabídne poslancům. Do Rady ČT vybere 18 kandidátů a do Rady ČRo devět lidí, tedy trojnásobek počtu uvolněných míst. Z nich bude sněmovna v březnu vybírat šest nových členů televizní rady a tři členy rozhlasové rady.

Své místo v Radě ČT dnes přišla obhajovat její místopředsedkyně Dana Eklová (dříve Makrlíková), která mimo jiné hájila postup rady v případě nedávné stížnosti skupiny redaktorů ČT na údajné zasahování do zpravodajství. Řekla mimo jiné, že rada ještě nikdy tak podrobně žádnou stížnost neřešila.

„Pracovala jsem v privátních i veřejnoprávních médiích hlavně ve zpravodajství. Na Českém telekomunikačním úřadě jsem se věnovala digitalizaci a kmitočtovému spektru. Jako absolventka Technické univerzity mám zálibu v číslech. Jako majitelka firmy řeším účetnictví a problémy se zaměstnanci.  Podle mého názoru je Česká televize naším národním majetkem,“ začala svůj projev před poslanci Eklová. 

A pokračovala:  „Jsem zvyklá vycházet z konkrétních faktů. Sama jsem jako radní kritizovala předchozí management, když chtěl prodat pozemky za nevýhodnou cenu, nebo vyhlásil tendr na výběr poplatků za miliardu. Kritizovala jsem také dlouhodobé plány předchozího vedení, které říkalo, že Česká televize bude v roce 2015 téměř bez finančních prostředků a už teď měla být omezována výroba.  Rada schválila v roce 2012 nové dlouhodobé plány, které zavazují současný management, aby na konci roku 2017 byly na účtu České televize 2 miliardy.“

Zaměstnanci jsou nuceni daleko více pracovat

Na závěr svého projevu dodala osobní zkušenost z České televize, která podle ní souvisí se současným děním: „ V roce 2000 jsem pracovala jako krajský redaktor v České televizi. Předtím jsem privátní televizi za jeden den natočila dvě reportáže, postříhala je, editovala celé zprávy a ještě je moderovala a žádná antidepresiva jsem nepotřebovala.  V České televizi mi pan Adam Komers jako můj šéf vždy každé ráno přesně nařídil, co mám či nemám točit. Když jsem chtěla každý den natočit alespoň jednu reportáž, bylo mi řečeno, že nemohu tolik pracovat. Pracovní morálka byla oproti soukromé televizi nesrovnatelná. Pak přišla krize a já se postavila proti vzbouřeným zaměstnancům. Připadalo mi, že si zaměstnanci Českou televizi berou jako rukojmí a chtějí si prosazovat jen své zájmy. Šokovala mě úroveň chování těchto lidí a hrubost blížící se šikaně. Díky nátlaku vzbouřenců byla odvolána rada, která byla přece – jak jinak – zpolitizovaná, jmenován nový ředitel a změněn zákon, aby radní byli voleni způsobem, jaký si vzbouřenci určili.  Uplynulo 13 let a je to tu zase. Zase je vše špatně, zase je ohrožena nezávislost veřejnoprávního média. Skutečnost je ovšem taková, že jsou tito zaměstnanci nuceni daleko více pracovat, nemohou si prosazovat své zájmy a názory a dělat, co chtějí, jako dříve. A tak píší petice poslancům a vytvářejí přes média účelové kampaně.“ 

A její kritika směrem k zaměstnancům ČT gradovala: „A ještě musím dodat, že Nova a Prima omezily výrobu, a tak všichni tvůrci hledí s nataženýma rukama k České televizi. Na všechny se ovšem nedostane. Zavedené systémy byly zrušeny, kamarádšofty nabourány, hlídá se každá koruna. A co s tím? Opět začnou tvůrci psát petice Poslanecké sněmovně, Rada je nekompetentní, je potřeba ji odvolat, stejně jako ředitele, aby tam byly zase nastoleny staré pořádky.“

Zpravodajská redakce se rozkládá

Generální ředitel České televize Petr Dvořák má problém. Pod rukama se mu totiž rozkládá zpravodajská redakce, která je klíčovou součástí televizního vysílání. Pravidelně se objevují výtky o její politizaci, ke které má svými blízkými vztahy k některým politikům přispívat i sám ředitel Dvořák.

Samotnému Dvořákovi se podle magazínu Týden posměšně přezdívá „popelníček“ od chvíle, kdy toto kuřácké náčiní přičinlivě nabídl čerstvě zvolenému prezidentu Zemanovi, bez ohledu na to, že v prostorách ČT se kouřit vůbec nesmí. Právě toto má být jeden z důkazů jeho servility vůči politikům, kterou prý značně zpochybňuje důvěryhodnost ČT, zejména jejího zpravodajství.

Zpravodajské redakci ČT se v minulém týdnu rozpadl moderátorský tým, když odchod ohlásily hvězdy diskusních pořadů Martin Veselovský a Daniela Drtinová. Ta již v minulém roce se svými kolegy předložila stížnost, že se v redakci objevují politické tlaky ze strany vedení redakce. Odbory ČT nato publikovaly apokalyptické stanovisko, podle kterého jsou redaktoři zpravodajství pod brutálním tlakem svých nadřízených, aby vycházeli vstříc nejrůznějším politickým zájmům, a navíc jsou po rozpadu redakce ti zbylí přepracovaní. Perlou stížnosti je konstatování, že u závodní lékařky ČT stouply o sto procent požadavky na antidepresiva.

Uhde zatloukl hřebíček do rakve

Další hřebíček do rakve reputace veřejnoprávního zpravodajství zatloukl předseda Rady ČT Milan Uhde. Ten se doposud k obsahu vysílání vyjadřoval velmi umírněně, nyní se však v rozhovoru pro magazín Týden rozpálil. „Zpravodajství ČT už nevěřím,“ prohlásil Uhde kategoricky. Důvodem byla jeho osobní zkušenost se zpravodajstvím z jednání jeho Rady. Čtyři radní z patnácti, včetně Uhdeho, se tehdy snažili prosadit sestavení vyšetřující komise, která by prověřila stížnost redaktorů zpravodajství na politizaci zpráv. Po jednání dokonce redaktoři požádali předsedu Uhdeho o vyjádření, a ten jim sdělil, že hlasoval pro sestavení nezávislé komise, která by stížnost vyšetřila, ale byl přehlasován.

„Nejenže se to pak ve vysílání neobjevilo, ale dokonce nepadla ani zmínka, že Rada nehlasovala jednotně. Tomu já říkám darebáctví. Když někdo takovou věc spáchá předsedovi Rady ČT, jak mám věřit, že se to neděje i v jiných případech,“ ptá se Uhde.

Problémy „pana popelníčka“

S dalším problémem „pana popelníčka“ přišel v Poslanecké sněmovně Tomio Okamura. Ten ve sněmovně naznačil, že Dvořák se chystá na podzim vyvolat v ČT umělou finanční krizi, kterou by musel řešit prodejem budov a pozemků ČT na Kavčích horách, na které si už prý brousí zuby společnost PPF miliardáře Petra Kellnera, Dvořákův někdejší zaměstnavatel. Kladný vztah k bývalému zaměstnavateli prokázal televizní ředitel již před dvěma lety, když své kolegyni z PPF dohodil zakázku na školení zaměstnanců ČT.

Jak poznamenává Týden, Dvořák navzdory všem problémům nejspíš zatím nemusí mít strach o křeslo. Funkční období mu končí až v roce 2017 a předtím jej může odvolat jen Rada ČT, kterou zatím spolehlivě ovládá. Většinu bude mít i poté, co poslanci v létě zvolí třetinu Rady. Přesto však televizní ředitel nechce riskovat a k přesvědčování poslanců si dokonce najal lobbistickou agenturu.

Na situaci tak prý doplatí zejména diváci, kteří již televizi placené z koncesionářských poplatků budou muset přistupovat s rezervou. ČT je totiž extrémně zpolitizovaná a je jen na poslancích, zda to tak nechají, nebo se to pokusí změnit.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace