Důvěra v ČT klesla za 3 roky o třetinu. Není divu: Redaktor Událostí vzkázal politikovi, že reportáž natočí, jen když mu někdo vyrazí zuby
03.03.2014
Autor: ČT
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
Nejdůvěryhodnějšími médii jsou podle internetového průzkumu společnosti SANEP Česká televize a Český rozhlas. Oběma veřejnoprávním médiím údajně důvěřuje přes 50 procent dotázaných. I přesto však oproti roku 2010 poklesla důvěra v Českou televizi o více než 30 procent.
Na otázku, zda důvěřují informacím ze zpravodajství, odpovědělo kladně 57,9 procenta v případě České televize, 57,1 procenta u Českého rozhlasu a 48,4 procenta v případě internetových zpravodajských médií. Nejnižší důvěře v oblasti zpravodajství se podle tohoto průzkumu těší zpravodajské pořady rozhlasových celoplošných stanic (28,2 procenta).
Česká televize sklízí ostrou kritiku
Zároveň ale respondenti kritizují Českou televizi za její sklony podléhat vlivu politických a finančních skupin. Českou televizi považuje v tomto ohledu za nejovlivnitelnější 18,7 procenta dotázaných. Hned po ní skončily soukromé televizní stanice se 17,2 procenty. Bezmála třetina lidí však míní, že různým zájmovým skupinám slouží všechna média.
Tristně vychází Česká televize ze srovnání s rokem 2010. Tehdy jejím informacím důvěřovalo 88,3 procenta lidí, zatímco dnes už zmíněných 57,1 procenta. Důvěra v Český rozhlas se oproti tomu prakticky nezměnila.
Strana Republika podává žalobu
Vzhledem k údajně neprofesionálnímu chování České televize a záměrnému bojkotu ustavující konference podává strana Republika podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, aby chování ČT prošetřila, informovalo tiskové oddělení Republiky ParlamentníListy.cz.
O co šlo? Republika je přesvědčena o tom, že podle zákona o rozhlasovém a televizním vysílání měla v sobotu 22. února veřejnoprávní televize informovat veřejnost o ustavující konferenci nové celorepublikové strany Republika, která se chystá jít do voleb do Evropského parlamentu. „Máme důkazy o tom, že pracovníci ČT měli v dostatečném předstihu a na několika místech velmi podrobné informace o této akci," tvrdí tiskové prohlášení strany, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici.
„Dále poukazujeme na velmi neprofesionální a arogantní chování redaktora Františka Lutonského, který nám sdělil přes tiskovou mluvčí, že by veřejnoprávní televize přijela udělat reportáž pouze v případě, že by Michalu Babákovi opět někdo vyrazil zuby," upřesnila strana Republika.
Exposlanci vyrazili dva přední zuby
Odpověď Františka Lutonského se získat nepodařilo. „Ve dnech 22.2. - 1.3. jsem mimo ČR. Na Vaše emaily budu schopen odpovídat až po tomto datu," uvedl.
Dodejme, že bývalý poslanec Věcí veřejných Michal Babák se soudí s bývalým boxerem Jaroslavem Hášou, který prý exposlanci úderem pěstí vyrazil dva přední zuby. Obhájce Háši tvrdí, že Babák si zranění způsobil sám tím, že upadl. K incidentu došlo v srpnu 2011 v pražském baru Blue Light. Háša je kvůli tomu obviněn z těžkého ublížení na zdraví, za což mu hrozí až osm let vězení.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová