Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opět další šokující informace o Nagyové: Šperky za deseti miliony v trezoru i v bytě, korzet a bičík na Nečase

22.02.2014
Opět další šokující informace o Nagyové: Šperky za deseti miliony v trezoru i v bytě, korzet a bičík na Nečase

Foto: aTeo

Popisek: A takto vidí grafik aTeo Janu Nagyovou - Nečasovou.

Nečekanou komplikaci museli řešit detektivové z policejního protimafiánského útvaru, když si chtěli prohlédnout obsah trezoru v kanceláři Jany Nagyové, nyní Nečasové, umístěného v budově Úřadu vlády. V trezoru našli detektivové především perly a prsteny. Trezor se jim ovšem zasekl a museli jej otevřít až zámečníci. O podrobnostech píše čtvrteční Právo. A vyšly najevo další fakta, ale i mýty, jež přinesl Blesk…

„Tady je ale věcí,“ tak prý reagoval jeden z policistů, když do trezoru nahlédl. Nečasová údajně měla prohlásit, že šperky, které byly v trezoru, používá na reprezentaci. Při zkoumání obsahu trezoru se jej prý jednomu z policistů podařilo nešťastnou náhodou zabouchnout. „Nemohli ho pak otevřít a požádali paní Nagyovou, ať ho odemkne, jenže klíče se zasekly a nešlo to ani jí. Komentovala to slovy, že to se jí ještě nikdy nestalo,“ řekl listu zdroj, který je s vyšetřováním případu obeznámen. Trezor pak musel být převezen na Perštýn, kde jej pak zámečníci otevřeli během několika sekund.

Poul kupoval šperky a nosil tajné zprávy

V trezoru byly kromě šperků i různé písemnosti, ty ale nic zásadního pro vyšetřování nepřinesly. Zmíněný list také upozornil, že policisté účtenky od luxusních šperků a kabelek Nagyové našli u tehdejšího šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula.

Ten měl také podle středeční MF Dnes umožnit, aby  se mohla Nečasová dostat ke zprávám kontrarozvědky, které jsou v různých stupních utajení. Nečasová je přitom jen držitelkou prověrky na nejnižší stupeň utajení „vyhrazené", prověrky na další tři, vyšší stupně utajení, už dává NBÚ.

Poul údajně s utajovanými dokumenty nenakládal podle zákona. Některé z nich prý měl uložené jen ve skříni, tedy nikoli v trezoru nebo v uzamčené spisovně.

Binec na úřadě

Deník Právo také uvedl, že Poul dokonce musel opakovaně navštívit sídlo NBÚ a vysvětlovat tam nepořádek s dokumenty ve svém bývalém zaměstnání na Úřadu vlády. Zdroj zmíněného listu prý uvedl, že kvůli tomu „binci na úřadě mu nechtějí lidé z NBÚ dát patřičnou prověrku“.

Lubomír Poul před několika dny našel nové zaměstnání jako ředitel kabinetu ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Ve středu ale rezignoval.

Nagyová v garáži i v korzetu

Čtvrteční denní tisk je zaplaven informacemi o Janě Nagyové a případu Ivo Rittiga. Přisadil si i deník Blesk, který příběh pravé ruky expremiéra Nečase zpracoval po svém. Spekulace o nadstandardních vztazích Nagyové s Rittigem, společně s historkami z úřadování Nagyové ve Strakově akademii, přiměly nejčtenější deník v zemi k vytvoření smyšleného obrázkového „absurdního divadla o čtyřech dějstvích“, neboli příkladu, jak to za Nečasovy vlády chodilo.

Představení se odehrává v červnu 2012, kdy mezi podnikateli navázanými na ODS měla vyvolat zděšení hrozba jmenování Lenky Bradáčové do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze. Deník tento strach vyjádřil obrázkem Ivo Rittiga, kterak ve své „garáži“ (jak se přezdívalo podzemním prostorám v jeho vile, kam situoval důležité schůzky) rozčíleně vypráví Nagyové: „Jestli Pospíšil jmenuje Bradáčovou, půjdu do tepláků. A ty budeš mít místo Cartiera kolem krku zase Jablonec."

Péťa to rád vostřejší

Zamyšlená Nagyová hned vymýšlí protitah, který by pro ni zajistil zachování dosavadního standardu: „Položím se do toho s celou svojí ženskostí. Péťa to rád vostřejší,“ prozrazuje doslova Rittigovi. Střihem se přesouváme do domácnosti Nečase a Nagyové. Ta si, oděna do vyzývavého koženého korzetu, premiérovi postěžuje: „Ten Pospíšil mě neoslovuje vrchní ředitelko sekce kabinetu předsedy vlády. A vůbec si nevšiml mého kostýmku, co pochválila i Františka,“ vzdychá.

Ministerský předseda se rozhoduje jednat: „Vrátím ho zase na zem. Vlastně do Plzně.“ Na oplátku žádá od své ředitelky sekretariátu „trochu přitlačit“, což je mu promptně slíbeno. V dalším dějství si pak Nagyová posílá „Lubánka“, čímž je míněn šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, pro „něco lesklýho“. Tato scéna je narážkou na pověsti o devótnosti některých vysokých úředníků vůči Nagyové a rovněž na zjištění policistů, že Poul měl v několika luxusních obchodech v Pařížské ulici otevřený účet.

Vrcholem celé absurdní truchlohry o české politice dle bulvárního deníku je pak samo vyhození Jiřího Pospíšila. „Byl jsi ošklivej na Janičku, a já nechci, aby Janička byla ošklivá na Peťulku,“ vysvětluje předseda vlády ministru spravedlnosti.

Tento pohled do zákulisí Nečasovy vlády podle bulvárního deníku s nadsázkou ukazuje, jak to v té době skutečně chodilo v české politice. Tu prý řídila „blonďatá kštice“ Jany Nagyové, která byla spojkou na podnikatele kalibru Rittiga. 

Deset milionů ve špercích a tři byty

Cennosti v celkové hodnotě deset milionů měli policisté najít u Jany Nagyové, bývalé šéfky sekretariátu a dnes manželky expremiéra Petra Nečase. Spekulují, že tyto dárky mohly být protiplněním za sjednání schůzky s ministerským předsedou. Kromě toho prý bývalá úřednice vlastní celkem tři byty.

Když v červnu loňského roku policisté dělali u Nagyové domovní prohlídku, šokovalo je podle deníku MF Dnes zejména množství luxusních doplňků, které u ženy objevily. Jednalo se například o drahé šperky Cartier, jejichž původ ověřovali minulý týden ve zlatnictví v Pařížské ulici. Kromě toho měla doma několik luxusních kabelek.

Policisté nyní zjišťují, zda si Nagyová ze svých příjmů mohla takový luxus dovolit. V opačném případě by vznikalo velmi silné podezření, že dárky pocházejí z trestné činnosti. Již před Vánocemi vypracoval státní zástupce Ivo Ištvan tzv. vztahovou analýzu spisu, ve které hovořil o hodnotě přesahující deset milionů korun.

Kromě toho je Nagyová rovněž velmi zdatnou nákupčí nemovitostí. V Praze má vlastnit tři byty za celkem deset milionů. Částečně je splatila hypotékami a prodejem nemovitostí v Karlových Varech, ale i tak je porovnání s jejími příjmy velmi podezřelé. Nagyová nikdy nepodnikala, zaměstnaná byla od roku 1996 v sekretariátu ODS a později na ministerstvu a Úřadu vlády pod Petrem Nečasem.  

Za schůzku s Nečasem „odměnu“

Podle MF Dnes se policie domnívá, že drahé módní doplňky byly protihodnotou za sjednání schůzky s Petrem Nečasem. Ivo Ištvan k tomu píše, že „za vyřízení záležitosti v prospěch jiných osob vyžadovala dárky či jinou formu odměny“. Další policejní hypotéza pracuje s tím, že dárcem byl lobbista Ivo Rittig.

Právě díky jeho odposlechům prý policisté na Nagyovou přišli. V odposleších Rittiga, ale i Romana Janouška nebo Tomáše Hrdličky, často zaznívalo, že „Jana to zařídí“. Přímo v rozhovoru Janouška s Hrdličkou mělo dle deníku zaznít: „Ivo platil Janu, to každý věděl".

„Jana Nagyová se začala jevit jako jedna z vůdčích osobností prověřované skupiny podezřelých v oblasti manipulace veřejných zakázek a obsazování funkcí v orgánech státu zájmovými osobami,“ shrnul v analýze spisu žalobce Ištvan.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová