Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opět další šokující informace o Nagyové: Šperky za deseti miliony v trezoru i v bytě, korzet a bičík na Nečase

22.02.2014
Opět další šokující informace o Nagyové: Šperky za deseti miliony v trezoru i v bytě, korzet a bičík na Nečase

Autor: aTeo

Popisek: A takto vidí grafik aTeo Janu Nagyovou - Nečasovou.

Nečekanou komplikaci museli řešit detektivové z policejního protimafiánského útvaru, když si chtěli prohlédnout obsah trezoru v kanceláři Jany Nagyové, nyní Nečasové, umístěného v budově Úřadu vlády. V trezoru našli detektivové především perly a prsteny. Trezor se jim ovšem zasekl a museli jej otevřít až zámečníci. O podrobnostech píše čtvrteční Právo. A vyšly najevo další fakta, ale i mýty, jež přinesl Blesk…

„Tady je ale věcí,“ tak prý reagoval jeden z policistů, když do trezoru nahlédl. Nečasová údajně měla prohlásit, že šperky, které byly v trezoru, používá na reprezentaci. Při zkoumání obsahu trezoru se jej prý jednomu z policistů podařilo nešťastnou náhodou zabouchnout. „Nemohli ho pak otevřít a požádali paní Nagyovou, ať ho odemkne, jenže klíče se zasekly a nešlo to ani jí. Komentovala to slovy, že to se jí ještě nikdy nestalo,“ řekl listu zdroj, který je s vyšetřováním případu obeznámen. Trezor pak musel být převezen na Perštýn, kde jej pak zámečníci otevřeli během několika sekund.

Poul kupoval šperky a nosil tajné zprávy

V trezoru byly kromě šperků i různé písemnosti, ty ale nic zásadního pro vyšetřování nepřinesly. Zmíněný list také upozornil, že policisté účtenky od luxusních šperků a kabelek Nagyové našli u tehdejšího šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula.

Ten měl také podle středeční MF Dnes umožnit, aby  se mohla Nečasová dostat ke zprávám kontrarozvědky, které jsou v různých stupních utajení. Nečasová je přitom jen držitelkou prověrky na nejnižší stupeň utajení „vyhrazené", prověrky na další tři, vyšší stupně utajení, už dává NBÚ.

Poul údajně s utajovanými dokumenty nenakládal podle zákona. Některé z nich prý měl uložené jen ve skříni, tedy nikoli v trezoru nebo v uzamčené spisovně.

Binec na úřadě

Deník Právo také uvedl, že Poul dokonce musel opakovaně navštívit sídlo NBÚ a vysvětlovat tam nepořádek s dokumenty ve svém bývalém zaměstnání na Úřadu vlády. Zdroj zmíněného listu prý uvedl, že kvůli tomu „binci na úřadě mu nechtějí lidé z NBÚ dát patřičnou prověrku“.

Lubomír Poul před několika dny našel nové zaměstnání jako ředitel kabinetu ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Ve středu ale rezignoval.

Nagyová v garáži i v korzetu

Čtvrteční denní tisk je zaplaven informacemi o Janě Nagyové a případu Ivo Rittiga. Přisadil si i deník Blesk, který příběh pravé ruky expremiéra Nečase zpracoval po svém. Spekulace o nadstandardních vztazích Nagyové s Rittigem, společně s historkami z úřadování Nagyové ve Strakově akademii, přiměly nejčtenější deník v zemi k vytvoření smyšleného obrázkového „absurdního divadla o čtyřech dějstvích“, neboli příkladu, jak to za Nečasovy vlády chodilo.

Představení se odehrává v červnu 2012, kdy mezi podnikateli navázanými na ODS měla vyvolat zděšení hrozba jmenování Lenky Bradáčové do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze. Deník tento strach vyjádřil obrázkem Ivo Rittiga, kterak ve své „garáži“ (jak se přezdívalo podzemním prostorám v jeho vile, kam situoval důležité schůzky) rozčíleně vypráví Nagyové: „Jestli Pospíšil jmenuje Bradáčovou, půjdu do tepláků. A ty budeš mít místo Cartiera kolem krku zase Jablonec."

Péťa to rád vostřejší

Zamyšlená Nagyová hned vymýšlí protitah, který by pro ni zajistil zachování dosavadního standardu: „Položím se do toho s celou svojí ženskostí. Péťa to rád vostřejší,“ prozrazuje doslova Rittigovi. Střihem se přesouváme do domácnosti Nečase a Nagyové. Ta si, oděna do vyzývavého koženého korzetu, premiérovi postěžuje: „Ten Pospíšil mě neoslovuje vrchní ředitelko sekce kabinetu předsedy vlády. A vůbec si nevšiml mého kostýmku, co pochválila i Františka,“ vzdychá.

Ministerský předseda se rozhoduje jednat: „Vrátím ho zase na zem. Vlastně do Plzně.“ Na oplátku žádá od své ředitelky sekretariátu „trochu přitlačit“, což je mu promptně slíbeno. V dalším dějství si pak Nagyová posílá „Lubánka“, čímž je míněn šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, pro „něco lesklýho“. Tato scéna je narážkou na pověsti o devótnosti některých vysokých úředníků vůči Nagyové a rovněž na zjištění policistů, že Poul měl v několika luxusních obchodech v Pařížské ulici otevřený účet.

Vrcholem celé absurdní truchlohry o české politice dle bulvárního deníku je pak samo vyhození Jiřího Pospíšila. „Byl jsi ošklivej na Janičku, a já nechci, aby Janička byla ošklivá na Peťulku,“ vysvětluje předseda vlády ministru spravedlnosti.

Tento pohled do zákulisí Nečasovy vlády podle bulvárního deníku s nadsázkou ukazuje, jak to v té době skutečně chodilo v české politice. Tu prý řídila „blonďatá kštice“ Jany Nagyové, která byla spojkou na podnikatele kalibru Rittiga. 

Deset milionů ve špercích a tři byty

Cennosti v celkové hodnotě deset milionů měli policisté najít u Jany Nagyové, bývalé šéfky sekretariátu a dnes manželky expremiéra Petra Nečase. Spekulují, že tyto dárky mohly být protiplněním za sjednání schůzky s ministerským předsedou. Kromě toho prý bývalá úřednice vlastní celkem tři byty.

Když v červnu loňského roku policisté dělali u Nagyové domovní prohlídku, šokovalo je podle deníku MF Dnes zejména množství luxusních doplňků, které u ženy objevily. Jednalo se například o drahé šperky Cartier, jejichž původ ověřovali minulý týden ve zlatnictví v Pařížské ulici. Kromě toho měla doma několik luxusních kabelek.

Policisté nyní zjišťují, zda si Nagyová ze svých příjmů mohla takový luxus dovolit. V opačném případě by vznikalo velmi silné podezření, že dárky pocházejí z trestné činnosti. Již před Vánocemi vypracoval státní zástupce Ivo Ištvan tzv. vztahovou analýzu spisu, ve které hovořil o hodnotě přesahující deset milionů korun.

Kromě toho je Nagyová rovněž velmi zdatnou nákupčí nemovitostí. V Praze má vlastnit tři byty za celkem deset milionů. Částečně je splatila hypotékami a prodejem nemovitostí v Karlových Varech, ale i tak je porovnání s jejími příjmy velmi podezřelé. Nagyová nikdy nepodnikala, zaměstnaná byla od roku 1996 v sekretariátu ODS a později na ministerstvu a Úřadu vlády pod Petrem Nečasem.  

Za schůzku s Nečasem „odměnu“

Podle MF Dnes se policie domnívá, že drahé módní doplňky byly protihodnotou za sjednání schůzky s Petrem Nečasem. Ivo Ištvan k tomu píše, že „za vyřízení záležitosti v prospěch jiných osob vyžadovala dárky či jinou formu odměny“. Další policejní hypotéza pracuje s tím, že dárcem byl lobbista Ivo Rittig.

Právě díky jeho odposlechům prý policisté na Nagyovou přišli. V odposleších Rittiga, ale i Romana Janouška nebo Tomáše Hrdličky, často zaznívalo, že „Jana to zařídí“. Přímo v rozhovoru Janouška s Hrdličkou mělo dle deníku zaznít: „Ivo platil Janu, to každý věděl".

„Jana Nagyová se začala jevit jako jedna z vůdčích osobností prověřované skupiny podezřelých v oblasti manipulace veřejných zakázek a obsazování funkcí v orgánech státu zájmovými osobami,“ shrnul v analýze spisu žalobce Ištvan.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace