Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Kavčích horách je dusno: Co se provalilo na ředitele ČT Dvořáka a Železného juniora?

28.01.2014
Na Kavčích horách je dusno: Co se provalilo na ředitele ČT Dvořáka a Železného juniora?

Foto: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Česká televize po půl roku trvající krizi ohlásila změny, které ji čekají. Zpravodajský tým by se měl proměnit, řízení redakce prý bude čitelnější. První změny už se začínají rýsovat. Jak zjistil server Lidovky.cz, tým moderátorů bude mít na starosti Jakub Železný. Nově vznikl také Editoriální panel. Také ovšem vyšly najevo podivné praktiky generálního ředitele Dvořáka…

„Editoriální panel bude posuzovat podněty, které mohou vzejít z tvůrčích sporů mezi zaměstnanci v redakčních profesích a managementem zpravodajství. Panel bude částečně tvořen šéfredaktory redakcí, částečně zástupci redakčních profesí," prozradila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí televize Alžběta Plívová. Panel by měl tedy řešit případné stížnosti redaktorů a spory v redakci.

Nově vznikne také redakce moderátorů, kterou patrně od února povede Jakub Železný. „Když nedávno Zdeněk Šámal říkal, že není předák party, ale šéf, tak měl naprostou pravdu. Tu větu bych si půjčil, ale otočil ji. Budu rád, když se budu moct cítit jako předák party a ne šéf. Nechci někomu něco nařizovat. Ani to není potřeba, protože úroveň moderátorů v ČT je nadstandardní," uvedl pro server Železný.

Rozhodovací pravomoci v ČT se změní

Zůstane i nadále jedním z moderátorů Událostí. K tomu mu přibude další práce, kterou ovšem diváci u obrazovek neuvidí. Železný také hodlá přivést mezi moderátory nové tváře.

Kromě toho by některé úkoly měly přejít z ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala a šéfredaktora zpravodajství Petra Mrzeny na další zaměstnance. „Každodenní rozhodovací procesy přejdou k lidem přímo odpovědným za vysílání. Redaktorů se proto tato změna netýká," uvedla pro Lidovky.cz Plívová.

Dvořák se bojí o křeslo

Generální ředitel České televize Petr Dvořák má nejspíš strach o své křeslo, své další působení v čele veřejnoprávní televize si proto jistí. Tak vysvětlují Lidové noviny to, že si Dvořák najal lobbisty, kteří by mu měli pomoci zajistit souhlas poslanců se závěrečnou zprávou o stavu financí televize.

Někteří z poslanců se prý netají tím, že zpráva není přehledná a Dvořák bude mít co vysvětlovat. Jeho osud je teď v rukou politiků. Za generálního ředitele podle deníku lobbují špičky ve svém oboru - lidé z PAN Solutions. Spolumajitelkou firmy je bývalá poslankyně Jana Marcová. LN připomínají, že stejní lobbisté mu před dvěma lety pomáhali do čela televize.

„Nedávno mi zavolal pan Alan Hopp z PAN Solutions, chtěl se sejít a popovídat o České televizi," potvrdil zájem lobbistů šéf kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček (KSČM), který pracuje také ve volebním výboru, pod nějž média spadají. Komunistický poslanec doplnil, že se Hopp zajímal o to, zda zpráva o stavu financí televize u poslanců projde.

Po opakovaném neschválení zprávy může přijít pád celé Rady ČT

To, co podle deníku vypadá jako pouhá byrokracie, prý ale Dvořákovi může srazit vaz. Pokud totiž poslanci závěrečnou zprávu neschválí dvakrát po sobě, podle zákona padá celá Rada České televize, což by Dvořákovu pozici mohlo znejistit.

Že jsou obavy Dvořáka namístě, prý potvrdil televizní radní Radek Mezulánik, který vystoupil s tím, že čísla uvedená v závěrečné zprávě neodpovídají skutečnosti. Z tohoto důvodu zprávu nepodpořil poslanec TOP 09 Daniel Korte. Generální ředitel se obává, že by takových poslanců mohlo být více.

KSČM proto není jedinou stranou, kterou lidé z PAN Solutions oslovili. Podle informací LN stáli i o názory politiků TOP 09 a hnutí ANO. Nováčky ve sněmovně prý poněkud překvapilo, že se o hlasování zajímají lobbisté. „Je to pro mě novinka, ale nemám problém se s nimi sejít, musí to však být na půdě Poslanecké sněmovny a veřejnost se dozví, o čem jsme jednali," řekl deníku poslanec ANO Martin Kolovratník.

Česká televize žádá víc peněz

Televize dnes hospodaří se sedmimiliardovým rozpočtem, podle Dvořáka to ale není dost na její rozvoj. Upravit by se prý měla daň z přidané hodnoty, kterou televize odvádí. „Diváci nám pošlou peníze a my jich část obratem ruky posíláme do rozpočtu, v podstatě podruhé zdaněné," vysvětlil Dvořák.

V tomto ohledu se prý politici napříč stranami dohodli, že televizi pomohou k vyšším příjmům. Nově si ČT může nárokovat odpočet DPH, což by rozpočtu přineslo stovky milionů korun ročně. Kromě toho by se podle poslanců měl přehodnotit i výběr televizních poplatků, týkat by se to ale nemělo jejich výše, pouze technologie výběru.

Kolovratník upozornil, že firmy, které by měly poplatek platit za každý televizní přijímač, tak nečiní. To by se podle něj mělo změnit. „Debatu o efektivnější kontrole jsme zatím nevedli, ale shodli jsme se, že právě tady dochází k velkým únikům peněz," prohlásil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová