Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zvratky a šňupání koksu na Bibli v přímém přenosu. ČT kličkuje jak zajíc, ale na dotyčný pořad uvalila cenzuru. Padnou výpovědi?

10.01.2014
Zvratky a šňupání koksu na Bibli v přímém přenosu. ČT kličkuje jak zajíc, ale na dotyčný pořad uvalila cenzuru. Padnou výpovědi?

Autor: repro

Popisek: Tečka s Vanessou

Na zasedání Rady České televize se ve středu debatovalo mimo jiné o kontroverzním dílu nočního pořadu Tečka páteční noci, který Česká televize odvysílala loni v prosinci, kde řádila jak pominutá skupina Vanessa. Mimo jiné se tam zvracelo v přímém přenosu, zpěvák šňupal koks na Bibli a kolem kroužila nahá dívka s lízátkem ve tvaru vagíny. Podle radního Petra Koutného pořad porušil zákon o České televizi, především jeho ustanovení o veřejné službě. Pozastavil se také nad obhajobou pořadu ze strany televize.

Generální ředitel dnes uvedl, že televize si nechala kvůli tomuto dílu od oddělení mediální legislativy zpracovat analýzu, která má být hotova do konce tohoto týdne. „Pořad je jako jedna z mála tuzemských talk show vysílán živě, v čemž spočívá jeho kouzlo, ale i rizika s živým vysíláním spojená. I proto je zařazen do programu až po jedenácté hodině a včerejší vydání bylo označeno i hvězdičkou. Vanessa je bezesporu kontroverzní hudební počin, který má ale své místo na českém kulturním poli, stejně tak jako například spirituální kultura a její současné podoby, které se bude Tečka věnovat v některém z dalších vydán," sdělila ČTK mluvčí televize Alžběta Plívová. Dvořák také doplnil, že pokud chystaná analýza odhalí nějaká porušení zákona, televize je připravena zajistit, aby se tato situace již neopakovala.

Nic se nestalo, ale…

ČT sice tvrdí, že se „nic zvláštního nestalo", ale záznam dílu Tečky páteční noci, která byla odvysílána v noci z pátku 20. prosince na sobotu 21. prosince na ČT art, už není možné z archivu televize přehrát. Jsou u něj slova „litujeme, tuto část nelze zařadit do iVysílání. Autorská práva pro Internet nejsou dostupná". U ostatních dílů přístup ale existuje. Na jiném místě ČT sděluje, že „tento pořad nelze v současné době přehrát". Pokud byl tak nevinný, je otázkou, proč byl z archivu vymazán, jak napsal Reflex.cz.

„Bylo jasný, že když si pozvete Vanessu a Samira Hausera, tak se pokusí o cokoli, aby nabořil hranice. Mně to přijde spíš srandovní, žádný hranice už dávno neruší. Sranda. Navíc už se ani nepoblil pořádně, protože už mu to nejde. Takže si jen dal Jamesona a trošku si tak jako ublinknul, nebyly to zvratky. Už to nemá tu sílu. Jistým způsobem to ale obdivuju, protože jsou tam i extrémně vzdělaní lidé, kteří jako vůbec první dělali elektronickou hudbu. Tam jde v první řadě o hudbu a jestli to chytne kontroverzi, tak Hauser bude jedině šťastnej. Ale mně už to na kontroverzi přijde slabé," řekl k tomu pro Lidovky.cz Jiří Havelka, moderátor pořadu.

Co se vlastně ve vysílání odehrálo?

V prosincovém pořadu Tečka na ČT Art páteční noci byla hostem pražská kultovní kapela Vanessa, která dostála své pověsti. Zpěvák skupiny Samir Hauser v úvodu pořadu několikrát na moderátora zařval „Jdi do píči!" V publiku se celou dobu popíjel alkohol a lidé do kamery mávali umělými genitáliemi.  Hned na počátku „povídání o hudbě" se Hauser rozhodl, že si „teď dá lajnu na Bibli" a s pytlíku vysypal bílý prášek. Když se mu pokusila pobělenou knihu uzmout asistentka, osopil se na ni se slovy: „Počkej, počkej, co děláš?" Pak už se jen předklonil a šňupal. „To je samozřejmě všechno sranda, to je jenom mouka nebo cukr," snažil se situaci zachránit moderátor Jiří Havelka. Později během dalšího povídání vztyčil Hauser prostředníček, chvíli s ním vrtěl a pak si ho strčil do krku. Jeho zvracení televize zakryla jinými obrázky. Ozdobou večera byla i polonahá dívka, která neustále oblizovala lízátko ve tvaru vaginy.

Extra.cz. to celkem příhodně komentoval takto: „Kdo před několika dny sledoval na ČT Art pořad Tečka páteční noci, mohl si vychutnat přímý přenos s hlavním hostem, kapelou Vanessa. Kdo zná show, která probíhá během koncertování této partičky, ví, že si na nich může splnit ty nejbizarnější představy. Že něco takového ale proběhne i na veřejnoprávním kanále, to by si nedovolil pomyslet ani ten největší volnomyšlenkář.“

A strhnul se poprask…

Nočních pořadů na dětsko / uměleckém kanále České televize si obvykle nikdo moc nevšímá, ani diváci, zato tento díl Tečky vyvolal doslova mediální hysterii.  Nicméně podle moderátora pořadu Jiřího Havelky bylo vše v pořádku. „Proběhlo to standardně, docela bych si za tím stál," řekl Havelka v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Čekal to prý i horší. „Popravdě vůbec tomu nerozumím. V 90. letech jsme občas v televizi podobný excesy prováděli, ale nikdy se kolem toho nestrhla taková hysterie. Ale alespoň je vidět, v jak přizdisráčský době teď žijem,“ okomentoval to sám aktér Samir Hauser, frontman kapely Vanessa, která je legendou české tvrdé elektroniky už od 90. let. Dlouhou řadu let neexistovala, v roce 2009 však vstala z mrtvých a navázala na svoji kontroverzní pověst albem Ave Agony a následující řadou koncertů vesměs prý pro silné nervy. V říjnu jí po čtyřech letech vyšlo nové album.

A Hauser v rozhovoru pro Lidovky nepokrytě doznal, že pro kapelu bylo kontroverzní vystoupení vynikající reklamou:  „Mám spíš pozitivní ohlasy, hlavně od holek. Píšou, že jsem jejich hrdina a ptají se, jestli mě mohou tiše obdivovat. Líbí se mi na tom, jak celá ta záležitost dělí zrno od plev - nastavíte zům zrcadlo a okamžitě začnou vylézat z děr. Já a potažmo celá Vanessa se chováme svobodně už od samýho začátku. Kdákání přizdisráčů a otroků, který teď občas zaznívá, na tom nic nezmění. A co se týká snahy se zviditelnit - samozřejmě že ano! Co blázníte? Vyšlo nám nový album Antidotum a my se snažíme dělat promo. Myslíte, že chodím do televize šňupat z Bible z nějakýho plezíru? Co mě trochu vadí je, že jsme natočili skvělý CD s vynikajícím producentem Johnem Fryerem, kterej dělal například desky Depeche Mode a Nine Inch Nails, a každýho teď hlavně zajímá, co jsem šňupal, místo aby si radši poslech naší hudbu. Ale pravdou je, že si teď na stahováni z iTunes nemůžeme vůbec stěžovat. Stouplo o 100 procent. Před chvílí mi volali z našeho labelu Xproduction, že pořádaj večírek na mojí počest. Ta firma už to chtěla skoro zabalit, ale tohle je zase nakoplo!“ Takže minimálně kapela je více než spokojená, dostála pověsti nejkontroverznější místní party a prodej desky raketově stoupá.

Komentář člena Vanessy Jakuba Horáka na Facebooku

Rada pro televizní vysílání bude posuzovat páteční Tečku a doporučí ČT, co dělat s lidmi, kteří do vysílání pozvali Vanessu. Video Vanessy v Tečce je nejsledovanějším online videem ČT po finále Stardance. Samir Hauser tím tak nezadržitelně vstupuje do historie moderní české hudby. Ivan Martin Jirous se kdysi svlékal, až Samir umře, v nekrologu bude uvedeno, že šňupal v televizi na Bibli.

Vracím se tedy k tomu tedy i já.

Když pominu bývalého kamaráda Rejžka, který mě ještě před dvěma měsíci zval diskutovat do Artefakt a po jejich zrušení jeho láska ke mně jaksi ochladla a nyní o mě pravidelně ve tři ráno vykládá na svém FB profilu jaký jsem zlojed, důvodem tohoto komentáře je fakt, že fórek zpěváka Vanessy se zjevně ujal. Tečka tam přivádí umělce a kapely odrůzna, ale ať už dneska napíšu na FB cokoli, hned tam někdo reaguje, jestli se bude šňupat na Bibli.

Lidé kolem Vanessy a projektu Bruno Ferrari toho ve své historii zkoušeli v oblasti provokace hodně - na pódiu byly ženy zavřené v klecích, hrálo se za ostnatým drátem, v kabaretu Zlatá kozačka Židé uráželi nacisty a nacisti Židy, do toho Samir aka Bruno na všech koncertech zvracel, rozhazoval po lidech červy, embrya myší, plival umělou krev, nadával všem do kurev a do feťáků - to všechno vzbuzovalo vítanou pozornost pobavených fanoušků. Ovšem na stránky bulváru Vanessa pronikla teprve teď.

Proč? Protože televize je zlaté tele. Jeden francouzský intelektuál o televizi prohlásil, že to je modla - každý se do ní chce dostat. Pokud by Vanessa natočila video na youtube, ve kterém by Samir nejenom šňupal cokoli z čehokoli, ale třeba by se i zastřelil - stejně by to bylo málo. Ovšem televize - to je něco jiného.

Lidé dnes často na FB postují klipy Čtvrtníčkovy České sody z devadesátých let, kde komici odhalují každou faleš, každý manýrismus, každou vyčpělou floskuli a rádoby upřímnou bajku, kterou se veřejné postavy - politici, hlasatelé a šmíráčtí herci - snaží věšet divákům na nos. Obvykle je to doprovázeno údivem a lítostí, jak takové věci mohla televize vůbec natáčet a proč se to neděje už dneska.

Inu - neděje se to, protože naprostá většina lidí ztratila smysl pro humor. Ztratili ho ve chvíli, kdy si pověsili na krk hypotéky, kdy jim došlo, že je kdykoli někdo může vyrazit z práce, že bude bezpečnější vypadat seriózně a rozumně a hlavně nikoho moc nepopichovat, protože tahle popíchnutí si každý pamatuje a buhví kde budu hledat práci zítra. A tenhle strach z toho, co bude, jim sevřel hrdlo a žaludek tak, že si na humor nechali zajít chuť.

Do toho najednou přijde chlápek, co se v televizi napije sodovky a pak jí vyzvrací. V televizi. Mámo koukni na to. Každý z nás někdy použil formulaci, že se mu z něčeho chce zvracet. Tak tady Samir - herec a provokatér - to prostě udělal doopravdy.

Vezměte si letošní rok. Máme tu nikým nezvolenou vládu, prezidenta kterej se potácí ožralej nad korunovačníma klenotama, knížete s mladou štětkou, bývalýho premiéra kterej kvůli svý milence sledující kontrášema jeho ženu sestřelil celou stranu a vládu, bývalýho místopředsedu socdem co ho chytili s krabicí plnou peněz a on teď vydal knížku že mu je tam někdo dal - zkrátka spoustu pokusů zaujmout. Ale vymyslel někdo z nich něco tak originálního jako šňupat v přímym přenosu na ČT Art z Bible?

Já z té pitomosti dostávám záchvaty smíchu ještě teď. A každý rozumný člověk se smyslem pro humor, který nemá Bibli za fetiš a drogy za ďáblovo semeno, myslím taky.

Někteří fanoušci Vanessy byli zklamáni z toho, že v pořadu byly použity atrapy. Inu holoubkové, to v takovém pořadu ani jinak nejde. Útěchou vám budiž, že lidé s určitým druhem právního uvažování jsou taky atrapy, a pro ty není jinak možno.

To důležité, o čem jsem psal, je symbolický význam prvků v té scénce použitých - a na symbolické rovině je to úplně jedno, co tam bylo použitého za materiály. Zemře herec hrající Hamleta na jevišti doopravdy? Nebo je celé představení Hamleta vlastně atrapa?

Emerson kdysi napsal, že každý kus umění je stejně jedinečný, jako je Slunce nebo Měsíc. To Samirovo Slunce je skutečně zvláštní kousek, ale pokud ho tak fascinuje od roku 90 a Vanessa vydala pět desek a má početný tábor fanoušků, nevidím jediný důvod, proč by televize nemohla informovat i o tomhle fenoménu, obzvlášť pokud se tak stalo na uměleckém kanále v jedenáct v noci s hvězdičkou. Přeju členům Rady pro televizní vysílání, aby se během hodnocení adekvátnosti pořadu nedívali na to, co se z umění líbí jim, ale aby ho brali ve smyslu Emersonova citátu.

Povšechná hláška, že něco takového na obrazovku nepatří, neobstojí. Ať už se nám totiž Samirovo show líbí nebo ne, pokud na toto přistoupíme, pak by televize nesměla vysílat ani Pulp Fiction.

A abych neskončil jako nějakej ubrečenej komentátor zanikajících deníků, co se pořád ve všem snaží najít vyrovnanost, doporučuju členům Rady zamyslel se nad citátem z Haška:  „Bůh je něco, co se vás vůbec nebojí, a pořádně s váma zatočí." Poručík Dub.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace