Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Omerta v České televizi: Kdo promluví, dostane padáka. Kdo napíše na Facebook či Twitter, letí také. Jak zákaz obešel Záruba?

16.12.2013
Omerta v České televizi: Kdo promluví, dostane padáka. Kdo napíše na Facebook či Twitter, letí také. Jak zákaz obešel Záruba?

Foto: ČT

Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Zaměstnanci České televize dostali nový příkaz od generálního ředitele: Musejí striktně dodržovat pravidlo o zákazu komunikace s novináři bez předchozího souhlasu vedení. Mluvit bez omezení pro ostatní sdělovací prostředky smí za Českou televizi jen její generální ředitel a tisková mluvčí. Pro ostatní zaměstnance je vyžadováno svolení. Dodržování tohoto pravidla, platného již od loňska, hodlá nyní požadovat generální ředitel ČT Dvořák. Zprávu o tom přinesl internetový deník iHNed.cz.

Podle dvaceti čtyř zaměstnanců ČT dochází k ovlivňování zpravodajského vysílání ve prospěch prezidenta republiky Miloše Zemana. Ředitel televize se nyní snaží, aby aféra nemohla probíhat pod dohledem sdělovacích prostředků.

„Jiné než oprávněné osoby nesmí poskytovat informace o České televizi médiím, zejména svévolně odpovídat na jakékoliv dotazy médiím a vyvíjet aktivity směřující k medializaci témat souvisejících s fungováním České televize,“ cituje deník pokyny generálního ředitele.

„Tento předpis se vztahuje i na komunikaci zaměstnanců prostřednictvím internetu, sociálních sítí, internetových diskusních fór a chatů,“ pokračují pokyny. Když se server IHNED.cz ptal tiskové mluvčí Alžběty Plívové, jaký postih zaměstnancům v případě porušení pravidel hrozí, jen odkázala bez větších podrobností na zákoník práce. V něm se píše, že za porušování právních předpisů hrozí i vyhazov.

Jak zákaz obešel Robert Záruba

 

Co píše „o permanentní krizi v České televizi“ Karel Hvížďala

Snad nejslavnější český novinář pravidelně bloguje na Aktuálně.cz a České televizi věnoval obsáhlé zamyšlení, na které právě upozorňuje sportovní komentátor. Ty nejzajímavější pasáže jsme vybrali:

Neuplyne snad týden, aby z české televize nepronikly na veřejnost zprávy, které její celkovou důvěryhodnost zpochybňují. A to se děje v době, kdy prožíváme jednu z nejnebezpečnějších politických krizí od listopadu 1989 a kdy by právě veřejnoprávní média měla situaci důkladně a do hloubky analyzovat. Tím by mohla alespoň částečně zabránit pohodlným manipulacím s veřejným míněním. Proč tomu tak je?

Připomeňme si nejprve, co se po dvou protestních peticích zaměstnanců k Radě ČT vlastně stalo. Čtrnáct členů Rady ústy svého předsedy Milana Uhdeho oznámilo, že bude úkolovat ředitele Petra Dvořáka, aby prošetřil dvě věci: Jestli v redakci zpravodajství panuje strach, a teprve potom, jestli se v posledních měsících a zvláště kolem prezidentské volby někomu nadržovalo.

Pan Dvořák kvůli prošetření jmenoval 20. listopadu 2013 pětičlennou komisi, která měla stížnost prošetřit. Proti složení zástupci signatářů ČT protestovali, protože s nimi její obsazení nebylo konzultováno, ač se o tom na Radě hovořilo, a vzápětí dva členové komise odstoupili.

Je samozřejmě absurdní, když členy komise si smí jmenovat jen jedna strana sporu a když se o to pokouší druhá strana, je obviněna z toho, že by byla porušena nestrannost a nezávislost.

Předseda Rady ČT Uhde vyjádřil pochybnosti nad tím, že se panu Dvořákovi podaří komisi doplnit. Doslova řekl: „Kdybych byl nezávislý odborník a byl bych o to požádán, nevstoupím tam ani za milion. Domnívám se, že ti lidé odcházejí proto, že zadání pro ně není přesvědčivé..."

Na situaci v ČT reagovali veřejně pak její redaktoři Michal Kubal v HN a František Lutonský v MFD, kteří se vedení zastali. Problém však nastal v okamžiku, kdy se zjistilo, že oba články byly zaslány z PR agentury Bison a Rose, konkrétně z adresy Jany Lutonské, manželky šéfeditora ČT24 Františka Lutonského. To samozřejmě vzbudilo podezření, že ČT za peníze koncesionářů využívá najatou PR agenturu k mediálnímu denunciování kritizujících zaměstnanců. A jak upozornily Lidovky.cz, existuje i vážné podezření, že v Událostech ČT protizákonně pracuje i se skrytou reklamou firem, o nichž reportáže pojednávaly, když vydávala za zákazníky lidi přímo napojené na firmy: Jablotron, Raiffeisen - stavební spořitelna a Seznam.cz.

Když se novináři zeptali bývalého redaktora BBC a současného spolupracovníka ČT v Londýně Ivana Kytky na to, jak by podobnou situaci řešila BBC, odpověděl: „Ta situace je nesouměřitelná. Když si ale například vezmete skandál kolem Jimmyho Savila (moderátor BBC, který sexuálně zneužíval mladé dívky, pozn. red.), nejméně dvěma redaktorům se nelíbil postup editora publicistického pořadu Newsnight, který chtěl skandál odložit ad acta. Tak šli a poskytli informace konkurenční televizi, která je zveřejnila. Editor musel rezignovat, nakonec odešel generální ředitel i šéfredaktorka zpravodajství." Kdyby se něco podobného stalo v České televizi za současného vedení, je možné se důvodně domnívat, že oba redaktoři, kteří poskytli informace konkurenční televizi, by byli vyhozeni a vedení by zůstalo.

Důvod, proč tomu tak je, je ale evidentní: protože Česká televize není veřejnoprávní, my jsme jen přemalovali název, ale vnitřní struktura zůstala stejná jako v dobách, kdy ČT byla státní televizí.

Rada ČT není radou, která by měla bránit podnik před vlivem politiků a byznysmenů. Volí ji Parlament a politické strany si tam odkládají své sympatizanty či bývalé politiky. Český problém je ale poznamenán i tím, že politický provoz je řízen lidmi, kterým tato situace vyhovuje. Snad jen proto je možné, že u nás máme neodpovědného prezidenta, vládu v demisi, jejíž mandát se neúměrně protahuje a která činí zásadní rozhodnutí, dva policejní prezidenty atd. atd. A v takovém prostředí je nedůvěryhodná a vnitřně rozháraná televize důležitým spoluhráčem, protože vše ještě více zamlžuje a poskytuje politikům, na které je kvůli jejich pochybným krokům upozorňováno, snadné výmluvy typu: Média jsou hnůj, nevěřte jim.

Item: Dobré médium musí mít charakter a musí mít odvahu riskovat, a to je přesně to, co České televizi v roce 2013 chybí. Pokud si ČT nedobude zpět věrohodnost, pokud redaktoři nebudou současnému vedení důsledně vzdorovat, nemohou přispívat k tomu, aby politika byla věrohodnější. Naopak budou podporovat už beztak silně zapáchající marasmus. Nebo jak by řekli Hrabalovi šogři: budou upíjet mrtvému ucho.

Smutný konec Dvořákovy komise

Šéf ČT Dvořák začal požadovat dodržování pravidel po středečním jednání Rady ČT. Na něm oznámil, že rozpouští komisi, která měla vyšetřit stížnost 24 zaměstnanců na ovlivňování vysílání. Podnět prý vyřešil sám. A výsledek? „Podle mých zjištění nedošlo k porušení zákona o České televizi ani etického kodexu České televize a nedošlo k vážnému narušení vyváženosti a korektnosti zpravodajství ČT," uvedl Dvořák. Zároveň prý udělal za vším tlustou čáru. „Hodlám se nevracet k řadě porušení interních pravidel, která proběhla v posledních měsících, a neřešit s tím spojené pracovněprávní souvislosti," dodal. Plus zakázal všem zaměstnancům podávat komukoliv jakékoliv informace, čímž se vracíme obloukem na začátek. Vážně prima ředitel, pardón, nova ředitel…

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace