Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká televize se definitivně zbláznila? Místo rosniček budou počasí hlásit bezdomovci, je to prý veřejnoprávní

23.11.2013
Česká televize se definitivně zbláznila? Místo rosniček budou počasí hlásit bezdomovci, je to prý veřejnoprávní

Foto: ČT

Popisek: Bezdomovecký moderátor počasí v ČT Petr Bláha

Bezdomovci si vyzkouší práci televizních rosniček a ve vybraných dnech se objeví jako moderátoři zpráv o počasí. Česká televize tak chce upozornit na problémy bezdomovectví a ohrožení sociálním vyloučením. Součástí kampaně je i upozornění na další aktivity, do kterých se může veřejnost zapojit. Bezdomovci ale nebudou mluvit jen o předpovědi. Zmíní také například to, jaký vliv má počasí na život v ulicích, a s veřejností se podělí o další postřehy z jejich perspektivy.

Lidé ohrožení sociálním vyloučením a bezdomovectvím se objeví v rámci projektu neziskové organizace DivaDNO místo klasických rosniček v televizním zpravodajství o počasí ve vysílání Studia 6 Víkend během následujících čtyř sobot a nedělí. Po odvysílaných vstupech s předpověďmi počasí pak budou ještě hosty Studia 6 Víkend a moderátor je vyzpovídá na téma nových zkušeností s televizním vysíláním, jejich životních peripetií a především snahy se z nepříznivé situace dostat.

„Velmi si vážím toho, že Česká televize věnuje úsilí, čas a prostor ve svém vysílání problematice bezdomovectví a že podpořila záměr celého projektu, kterým je v první řadě skutečná pomoc lidem, kteří o ni stojí," říká místopředseda sdružení DivaDNO Jan Malec.

Pracovní zkušenost pro bezdomovce

Manažerka charitativních aktivit České televize Michaela Fričová dodala: „Projekt by měl být pro lidi bez domova hlavně motivační, ale také jim přinese konkrétní pracovní zkušenosti a příležitost ukázat, že o šanci na uplatnění skutečně stojí. Jedním z cílů je totiž bořit u veřejnosti obavy, že případná pomoc těmto lidem nebude plně využita a že lidé bez domova nemají sami snahu dostat se zpět do normálního života."

Česká televize věří, že lidem bez domova může zapojení do vysílání mimo jiné pomoci v jejich cestě z bludného kruhu bezdomovectví. Nejde pouze o charitu, ale o moderní formu sociálního přesahu v televizním vysílání. Mezi prvními se na obrazovce objeví pětačtyřicetiletý Petr Bláha, jehož příběh přibližuje jeden z medailonů níže. Za vstupy budou bezdomovci náležitě finančně oceněni.

„Věřím, že tento originální projekt, který svou myšlenkou zcela souzní s posláním televize veřejné služby, zaujme širokou veřejnost, přispěje k celospolečenské debatě o problému sociálního vyloučení a v neposlední řadě podpoří ty, kteří stojí o svou druhou šanci. Rádi bychom v podobných charitativních projektech, které mají šanci ve společnosti rezonovat, pokračovali i do budoucna," uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Bezdomovecký moderátor počasí v ČT Petr Bláha

Příběh pětačtyřicetiletého Petra Bláhy, původní profesí zámečníka, by se dal nazvat příznačným – poté, co svou zálibu ve hře na automatech přestal mít pod kontrolou, se mu rozpadla rodina a začala jeho dlouhá cesta dolů. Po rozvodu se snažil rozjet podnikání ve stavebnictví, ze záměru mu však zůstaly pouze dluhy, které vyústily v exekuci. Odtud už byl jen krůček k tomu, aby v roce 2002 přišel o byt a ocitl se na ulici. Z Krupky u Teplic, kde do té doby žil, se pak vydal do Prahy, kde začal prodávat Nový Prostor. Na ulici byl až do roku 2010. Boj o důstojný život ale nevzdal. Dnes se snaží využít jakékoli pracovní příležitosti, vychovává tříletou dceru, kterou má se svou druhou ženou, a rád by, jak říká, svému okolí ukázal, že v něm přeci jenom něco je.

Bezdomovecký moderátor počasí v ČT Emil Jíra

Šestapadesátiletý Emil Jíra, v současné době s hlášeným bydlištěm na městském úřadu Prahy 1, vystudoval střední průmyslovou školu dopravní. Pracoval v několika zaměstnáních, v roce 1984 se oženil, narodil se mu syn. Později ho však kombinace rozvodu a psychického onemocnění v roce 1999 přivedla na ulici, kde žije doteď. Mnoho let přespává po různých ubytovnách, azylových domech nebo squatech. Před 12 lety ho srazilo auto, z nehody se dlouho zotavoval. Následně mu byl přiznán invalidní důchod. Vidinu práce už sice vzdal, účast v projektu si ale ujít nenechal. "Je to pro mě skvělá příležitost, ještě se necítím na roli důchodce, který v parku krmí ptáčky," říká.

Bezdomovecký moderátor počasí v ČT Jan Verteleckyj

Příběh sedmačtyřicetiletého Jana Verteleckého začíná nedokončeným studiem zahradnického učiliště. V šestnácti letech odešel z domova a začal žít na ubytovně, o dva roky později už z něj byl alkoholik. S tím přišly i krádeže a další trestná činnost, která vedla v jeho dvaceti letech k prvnímu výkonu trestu. Od té doby se do vězení vrátil ještě několikrát, naposledy před třemi lety. Na ulici je od svých 22 let. Než dosáhl plnoletosti, zplodil dceru, ke které se nikdy oficiálně nepřiznal, dodnes se s ní ale pravidelně stýká. Před osmi lety se oženil a převzal příjemní své ženy, původem z Ukrajiny. Dnes žijí odděleně. Jan prodává Nový Prostor, dostává příležitostné brigády a nedávno dokončil kurz pracovníka v sociálních službách. Žije na ubytovně a snaží se vyvarovat se alkoholu.

Bezdomovecký moderátor počasí v ČT Jan Kuchta

Jan Kuchta přezdívaný Attila se narodil v roce 1976. Vystudoval chovatelství zvířat, své profesi se ale nikdy nevěnoval. Začal pracovat v bezpečnostní agentuře, pak využíval možnosti různých brigád. V roce 1994 se mu narodil syn, který zemřel záhy po narození. O pár let později se mu narodil druhý syn, který však zemřel ve třech letech na rakovinový nádor. Po této tragédii se Janovi rozpadl vztah, rezignoval na všechno a skončil na ulici. Za nějakou dobu se odstěhoval za rodinou na Moravu, kde začal pracovat jako horník. Kvůli vážnému úrazu strávil dva roky v nemocnici. Po zotavení odešel do Prahy, kde se opět protloukal ulicí. Noclehy si zajišťoval na ubytovnách a v azylových zařízeních. V současnosti pracuje u jednoho výrobce automobilů a s přítelkyní plánuje na příští rok svatbu. Bydlí spolu v bytě bez elektřiny a plynu, hledají proto jiný pronájem.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace