Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tento týden ukončilo úspěšně léčbu v protonovém centru čtyřleté ruské děvčátko. Proč mají české holčičky s rakovinou smůlu?!

09.11.2013
Tento týden ukončilo úspěšně léčbu v protonovém centru čtyřleté ruské děvčátko. Proč mají české holčičky s rakovinou smůlu?!

Foto: PTC

Popisek: Čtyřletá Ksenie

Čtyřletá Ksenie S. z Ruska se stala dalším odléčeným dítětem v rámci dětského programu, které pražské centrum zahájilo letos na jaře. V současné době se v Pražském protonovém centru (PTC) léčí jediné české dítě, hrazené z veřejného zdravotního pojištění - je to klient VZP. Celkem tak dosud absolvovalo léčbu pouze šest dětí, přičemž ročně by mělo protonovou léčbu dostat asi 100 českých dětí. Česká republika je jedinou zemí na světě, která je díky existenci vlastního protonového centra v poměru k populaci schopná v případě dětských onkologických pacientů pokrýt 100% potřeb léčby touto nejmodernější a šetrnou metodou!

Vzhledem k tomu, že až dosud bylo letos protonovou terapií léčeno pouze šest dětí, znamená to smutnou skutečnost – letos bylo zbytečně ozářeno s vedlejšími nežádoucími účinky několik desítek dětí, které budou mít v dalším životě nejrůznější zdravotní problémy, jímž by se jinak díky fyzikálním vlastnostem protonů s vysokou pravděpodobností vyhnuly. Kupříkladu přednosta kliniky radiační onkologie v Brně profesor Pavel Šlampa, kterému projde rukama třetina dětí s rakovinou určených k ozáření, neposlal do pražského centra ani jediné…

Ksenie byla sluníčko

Ošetřující lékař pražského protonového centra MUDr. Branislav Sepeši, radiační onkolog, vypráví: „Kseniina nemoc vychází z výstelky mozkomíšních obalů. Jelikož všechny struktury v těchto obalech jsou obmývány mozkomíšním mokem, často se stává, že se nádorové buňky uvolní a tímto mokem doplují až na místo, kde založí novou metastázi. Některé z nich lze odstranit operací, jiné reagují dobře na chemoterapii a další zase na ozařování. Proto i Ksenie podstoupila takovouto komplexní léčbu. Nejednou se však stane, že se nemoc opět probudí. Třeba v místě, kde ho nelze operovat, chemoterapie selhává a dávku předchozího záření si zdravé, nepostižené tkáně „pamatují“. Proto jedinou možností, jak je ochránit před fatálním poškozením, je protonová terapie, kterou lze jako jedinou ze všech ozařovacích metod směřovat přímo a jenom do nádoru. Holčička tedy po správném rozhodnutí svých rodičů absolvovala v pražském protonovém centru 33 ozáření nejmodernější technikou protonového paprsku s modulovanou intenzitou v módu skenování nádoru tenkým tužkovým paprskem. Nezvyklou zajímavostí bylo, že aplikaci záření dokázala čtyřletá Ksenie nehybně ležet  v ne právě komfortní masce fixující její hlavičku a to bez anestezie, což je u tak mladého dítěte malý zázrak. Díky přesnému zacílení protonového paprsku po celou netrpěla žádnými nežádoucími účinky. Svou veselou povahou dělala radost celému ošetřujícímu personálu a svou dobrou náladu přenášela na všechny pracovníky, ale i další pacienty. I když objektivně bude možné zhodnotit účinek protonové léčby až za 3 – 4 týdny, dosavadní zkušenosti svědčí pro výbornou a dlouhotrvající lokální kontrolu ozářených metastáz. Je jisté, že Ksenie ještě všechno trápení za sebou nemá, ale velkou nadějí pro ní je, že komplexní léčbu nyní absolvuje v britském Royal Marsden Hospital, jednom z nejrenomovanějších onkologických pracovišť na světě, které ani při tak závažném onemocnění ještě rozhodně zbraně neskládá. Všichni přejí této malé bojovnici, aby se její nemoc vyvíjela už jen k lepšímu, nicméně stejně jako londýnská nemocnice tak i pražské protonové centrum ještě „střelivem“ pro boj s Kseniinou nemocí disponuje a v případě potřeby je připraveno ho použít.“

Matka Ksenie Jelena byla se svým dítětem každou minutu jeho pobytu v pražském protonovém centru. Jedinou výjimkou bylo, když Ksenie ležela na ozařovně, ale i v tuto dobu byla matka jen pár metrů od ní a své dítě sledovala na monitoru. Po skončení léčby řekla: „Jsem velmi vděčná celému týmu protonového centra za vynikající péči, přátelskou atmosféru, lidský přístup a podporu, kterou jsem cítila po celou dobu léčby. Pro mě jako matku bylo nesmírně uklidňující vidět, že se o mojí dceru stará špičkový tým profesionálů. Ksenie dostala novou šanci.“

Léčbu Ksenie zaplatila veřejná sbírka

Na léčbu Ksenie probíhala veřejná sbírka. Protonové centrum však spolupracuje s řadou fondů, zejména v Ruské federaci. K nejaktivnějším patří Rusfond, který již uhradil léčbu jednoho pacienta a v současné době probíhá sbírka na dva další. V plánu je nejenom přivážet dětské pacienty, ale také zajistit možnost, aby v Praze během léčby byl i jeho ošetřující lékař.

Při nedávné návštěvě pražského protonového centra řekl jeden z nejvýznamnějších radiačních onkologů současnosti, prof. Dr. James Metz, který vede Univerzitní nemocnici v Pensylvánii: „Protonové léčbě se věnuji již třináct let. Vedu největší nemocnici na světě, která poskytuje jak konvenční radioterapii, tak protonovou léčbu. Výsledky a účinky obou těchto metod mám dennodenně před sebou. Díky tomu mohu směle tvrdit, že protonová léčba je léčbou budoucnosti, u většiny dětských nádorů však léčbou dneška.  Nechápu, proč doktoři dobrovolně posílají děti na klasické ozařování, když máme k dispozici účinnější a bezpečnější metodu. Pražské protonové centrum nabízí špičkovou péči a tu nejnovější technologii, která je dnes dostupná. Je to fantastické zařízení a je jasné, že pomůže také mnoha pacientům ze zahraničí. Proč by se v něm neměli léčit Češi? Na své centrum byste měli být hrdí!”

Bojkot ze strany pojišťoven

Přesto PTC zaznamenává ze strany českých zdravotních pojišťoven takřka bojkot, jak přiznal vedoucí PR PTC Vladimír Šulc. Jedinou výjimkou je Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP ČR), která podepsala s pražským protonovým centrem jako první česká zdravotní pojišťovna dlouhodobou smlouvu zaručující jejím pojištěncům, že se k nejmodernější, šetrné a účinné metodě léčby rakoviny dostanou všichni její klienti.

Protonové centrum je léčba budoucnosti

Právě protonová léčba znamená další rozvoj radioterapie a pro mnohé pacienty se stala novou nadějí. Jen v tomto roce bylo, anebo bude uvedeno do provozu deset center (4 x USA, 2 x Japonsko, Čína, Německo, Itálie, Taiwan), v příštím roce to bude třináct center (Čína, 2 x Japonsko, Švédsko, Jižní Korea, 5 x USA, Francie, Polsko, Německo) a v roce 2015 šest (3 x USA, Saudská Arábie, Čína, Rakousko). V delším výhledu jsou naplánována centra ve Velké Británii, Nizozemí, Švýcarsku, Dánsku, Rusku. I přes nebývalý rozmach protonové terapie bylo dosud léčeno celosvětově jen kolem 100 000 pacientů, přičemž 80 000 v posledních deseti letech.

Z těchto údajů vyplývá, že protonová terapie je novým fenoménem, který v blízké budoucnosti jistě nahradí konvenční (fotonovou) léčbu u těch diagnóz, kde má jasný přínos pro pacienty. Zejména se jedná o dětské nádory, dále pacienty s nádory plic, prostaty, hlavy a krku, mozku nebo slinivky břišní. V pražském protonovém centru byl na jaře úspěšně zahájen dětský program a v současné době byly odléčeny, anebo léčbu podstupují děti ze Slovenska, Ruska a dalších zemí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace