Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejbrutálnější mord dvacetiletí, říkají policisté. Vznikl z hádky o úklid! Verdikt? Doživotí!

12.09.2013
Nejbrutálnější mord dvacetiletí, říkají policisté. Vznikl z hádky o úklid!  Verdikt? Doživotí!

Foto: Policie ČR

Popisek: Ilustrační foto

KRIMI V zimě pražští policisté hovořili o dvojnásobné vraždě mladého páru, že to byl čin natolik brutální, že za posledních 20 let nemá tento mord v metropoli obdoby. Pětadvacetiletý Zbyněk Prokop letos 3. ledna v panelákovém bytě v Murgašově ulici na sídlišti v pražské Krči zavraždil 19letý pár. Oba, chlapce i dívku, před smrtí mučil. Nyní stojí před soudem.

Když se v úterý objevil Zbyněk, který se ke svému hrůznému činu přiznává, před soudem, přivedla eskorta z vazební cely na Pankráci třesoucího se muže, často upadajícího v pláč. Člověka, který nezvládl vypovídat vestoje, jak je u soudu zvykem hovořit, a musel se posadit.

Podobně prý na tom byl i letos 3. ledna, kdy v panelákovém bytě v Murgašově ulici na sídlišti v pražské Krči zavraždil 19letý pár. Rány, které oběti zasadil nožem, prý překrýval látkou. „Nemohl jsem se na to dívat,“ vysvětloval přerývaně. „Byl to hrozný pohled.“

Děsivá dvojnásobná vražda, při níž vrah zmařil dva mladé životy, vzešla z banální příčiny. S mladíkem se údajně pohádal kvůli nepořádku v kuchyni, koupelně a na záchodě bytu, který několik mladých lidí sdílelo v rámci studentského spolubydlení. Další dvě dívky a cizinec, kteří tam bydleli, nebyli přítomni. Během sporu Zbyněk P. mladíka zavraždil kuchyňským nožem. „Vzal jsem nůž a bodnul jsem,“ vysvětloval okolnosti rány do břicha s tím, že čin neplánoval. Vlastně prý ani do sporu jít nechtěl; počítal, že se z bytu plného nepořádku odstěhuje. Na pouhou výzvu k „uklízení po sobě“ ale mladík podle jeho slov reagoval tím, že ho napadl.

Zabil jí před očima jejího přítele

Dívku, která byla na návštěvě u svého přítele, uškrtil kabelem od tiskárny jako nepohodlného svědka. A předtím ji spoutal a ústa jí zakryl šátkem. Pak dále svazoval obě těla podle vlastních slov již mrtvá. O tom se prý vrah přesvědčil pozorováním hrudníku, zkoumáním tepu i řezáním a pícháním do kůže. Proč to dělal, nedokázal vysvětlit. Jeho chování ale svědčí o tom, že si dobře uvědomoval, co se děje. Jedné ze spolubydlících, o níž věděl, že se má po silvestrovských oslavách brzy vrátit, se prostřednictvím SMS zprávy dotazoval, kdy se objeví. Zbyněk P. také tvrdil, že chtěl zabít i sebe, bodnout se ale nedokázal.

Kriminalistům po svém dopadení řekl, že ho dívka prosila, aby ji nechal na pokoji a kvůli tomu se sama nechala připoutat k posteli. Podle policejních detektivů ji skutečně spoutal; pak ale do pokoje, kde bezvládně ležela, přitáhl jejího zraněného partnera a vraždění dokonal před jejíma očima; teprve potom uškrtil i ji. Mladíka s ústy přelepenými lepicí páskou a spoutaného kabely podle obžaloby řezal do krku a škrtil. To Zbyněk P. nepopírá, trvá ale na tom, že v té chvíli byly obě oběti už po smrti.

Než utekl z bytu, kde těla s ponechanými pouty zanechal, ukradl peníze, platební karty, z nichž skutečně vybíral hotovost. Nezapomněl na telefony, notebooky ani hudební přehrávače a hodila se mu i karta fotbalového klubu. Těla zavražděných objevili po dvou dnech policisté, když z podnětu rodičů pátrali po pohřešované dívce. Muž přiznávající se k vraždě, se podle svých slov živil hraním karet, tvorbou webových stránek a ukázalo se pak, že také podvody, byl posléze dopaden na Zlínsku.

Padlo doživotí

Státní zástupkyně navrhla doživotní vězení pro pětadvacetiletého Zbyňka Prokopa Muž podle žalobkyně zabil devatenáctiletého mladíka a jeho přítelkyni stejného věku obzvlášť trýznivě.

Městský soud v Praze dnes nepravomocně udělil doživotní trest vězení pětadvacetiletému Zbyňku Prokopovi za brutální lednovou vraždu mladého páru v pražské Krči. Podle rozsudku muž zabíjel kvůli nepořádku v bytě. Znalci ho označili jako těžko zařaditelného zpět do společnosti. Proti verdiktu je možné podat odvolání k vrchnímu soudu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová