Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bizarní. Nová infoshow ČT diváky vyvolává paniku, před kterou varuje. Odborník radí, nedívejte se

03.03.2020
Bizarní. Nová infoshow ČT diváky vyvolává paniku, před kterou varuje. Odborník radí, nedívejte se

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Takovéto záběry z Česka ukázala nedělní ČT 24 - Události

Skutečnost, že zpravodajský kanál ČT 24 musí zaplnit celodenní zpravodajství, ve svém důsledku způsobuje vysílání mnoha zbytečných či dokonce absurdních pořadů. Platí to i v případě mediální exploze, věnované tématice koronaviru. Diváci jsou neustále atakováni množstvím informací a rozhovorů nebo dramatickými reportážemi, které vyvolávají celostátní paniku. Ti samí aktéři, co ji odstartovali, nyní veřejnost vyzývají, aby jí nepodléhali.

Ani toho nejchladnokrevnějšího diváka nemohou nechat v klidu záběry, zachycující, jak jsou na případné nemocné připraveni zaměstnanci nemocnic a speciálních zařízení. Kamery je ukazují zcela ukryté ve skafandrech a kombinézách, což logicky evokuje podezření, že je nový virus obzvláště nebezpečný. Vrcholem byla nedělní reportáž, zachycující, jak prvního pacienta s nákazou odvážela sanitka z jedné nemocnice do druhé za účasti policie. Proboha, proč? To jsou policisté většími odborníky než zdravotníci? Nebo snad hrozilo, že pacient, jenž sám zodpovědně kontaktoval odborníky, uprchne jako zločinec? 

Smrtelné to není?

Stejně tak vyvolává nedůvěru chlácholení lékařů, že více než koronavirus je pro nás nebezpečnější virus chřipky. Logicky se ale vnucuje otázka: proč se tedy kolem nové nákazy konají takové manévry a kvůli chřipce nikoliv? A to přesto, že na ni u nás ročně zemřou stovky lidí. Premiér Babiš, který se pasoval na největšího odborníka na celosvětově se šířící virus, klidně diváky ujišťuje, že nejde o nemoc smrtelnou, přestože na ni dosud již zemřely nejméně tři tisíce lidí. Varuje před cestami do lokalit, odkud se virus šíří, avšak v rozporu s jeho radami odcestovala do Číny, kde epidemie vypukla, agilní delegace z prezidentské kanceláře. Její odjezd, pobyt i návrat (a údajná domácí karanténa) jsou jako vždy zahaleny mlhou nejasností a staly se zdrojem řady zajímavých spekulací. Zatímco v případě prvních třech nakažených osob, vyskytujících se na našem území, se musí čekat na potvrzení diagnózy ze zahraničních laboratoří, u hradní delegace byla nákaza vyloučena podezřele rychle. Navzdory tomu, že inkubační doba nákazy virem Covid-19 může trvat až čtrnáct dnů.

 

Nedívejte se!

Česká televize se také snaží diváky přesvědčit, že nejdůležitější prevencí je mytí rukou, avšak virové infekce se šíří především vzduchem jako kapénková nákaza. Nelze se divit, že si tak spousta lidí právem myslí, že mytí rukou nestačí a zamýšlí se, zda lze opravdu nebezpečný vir zkrotit pouze vodou a mýdlem. Stejně tak ČT diváky neustále ujišťuje, že je zcela zbytečné nakupování roušek a povýšeně varuje před panikou, kterou ovšem sama svou celodenní infoshow vyvolává. Psycholog Štěpán Vymětal přitom přímo v ČT 24 uvedl, že lidé by sice měli sledovat informace, ale pouze v rozumné míře a z odborných zdrojů. „Informace, která obsahuje nejistotu, nás může více vystrašit,“ uvedl. „Já bych to viděl tak, že bych netrávil veškerý čas u sdělovacích prostředků,“ poradil divákům u obrazovek, z nichž se na ně celý den valí jedna hrozivá zpráva za druhou.

 

Letadla ano, auta ne?

Některé okamžiky nové veřejnoprávní infoshow jsou doslova zábavné. Protože premiér dospěl k názoru, že to v „Itálii nezvládli“, vláda se rozhodla s okamžitou platností zakázat některé lety z této destinace. Jaksi ovšem pozapomněla, že dva ze tří nakažených se k nám dostali z Itálie autem a autobusem. Zakážou také je? Z kategorie černého humoru pochází politické přestřelky na téma, zda máme či nemáme dostatek státních hmotných rezerv. Sám šéf SSHR připouští, že namísto nutných tří dnů by vystačily pouze na den jediný, zatímco premiér to popírá. Může se pak někdo divit lidem, že berou obchody útokem? Známý karikaturista Tomáš Břínek je navíc přesvědčen, že prázdné regály s moukou a cukrem způsobila více než obava z koronaviru veřejnoprávní soutěž Peče celá země.

Vložil: Adéla Hofmanová