Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Eldorádo v České televizi. Výmluvy, arogance a milionové odměny. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.03.2020
Eldorádo v České televizi. Výmluvy, arogance a milionové odměny. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Petr Dvořák, generální ředitel České tunelovací televize

Server Hlídací pes zveřejnil text o výši odměn pro 15 vysokých manažerů, které si vydržuje Česká televize. Dle zjištění Hlídacího psa si tito manažeři mezi sebou rozdělí ročně odměny ve výši 46 542 678 korun. Na jednoho manažera tak v průměru připadne 3,1 milionu korun na odměnách ročně. Na dotaz Hlídacího psa odmítá Česká televize vypsat přesné částky odměn s tím, že informace nejsou pro veřejnost důležité a relevantní. A má pravdu, nejspíš nejsou.

ČT, ač se zajíká při ujišťování, že její hospodaření je v pořádku, by si očividně zasloužila zcela zásadní změnu v Radě České televize. Protože po tom přímo volá. Česká televize říká – my hospodaříme s péčí řádného hospodáře – a odmítá veřejnosti ukázat, jak takový řádný hospodář hospodaří, když je ochotný patnácti lidem vyplatit odměny ve výši 46 542 678 korun. Taková částka je totiž… nehospodárná. A jelikož se ČT staví do role toho, kdo není vázaný zodpovědností, a venkoncem není ani hlídaný nějakým externím orgánem, který by sloužil v zájmu koncesionářů (je, samozřejmě, ale jeho kontrolní činnost vypadá vůči České televizi velmi submisivně), zaslouží si převrat. A rozhodně ne další spacákový, který vedl k současnému stavu.

Lipovská, Pikora, Xaver

Tento měsíc proběhne druhé kolo volby členů do Rady České televize. Velké emoce už v prvním kole vzbudila ekonomka Hana Lipovská, jejíž nominace do Rady vybičovala senátora Hilšera až k tomu, aby porušil Ústavu České republiky. Lipovská podle všeho nebude submisivní. Obdobné vášně vzbudila nominace Luboše Xavera Veselého, který také zcela očividně nemá v úmyslu potvrzovat České televizi její výsadní právo. Nakonec je tu i konzervativní ekonom Vladimír Pikora, který sloužit zájmům ‘takovéto‘  televize rozhodně nebude.

A Česká televize si vysloveně říká o to, aby do její rady usedli právě tito lidé. Tedy lidé, kteří budou v jejím hospodaření šťourat a dožadovat se věcí, které jsou nynějšímu vedení televize výsostně nepříjemné. Jako právě například zveřejnění a obhájení toho, proč se patnácti lidem na odměnách rozdá přes 46 milionů korun, ač každý tuší a vpravdě i ví, že taková výše odměn je přinejmenším nemorální a zahrává si s praktikami těch nejarogantnějších nadnárodních korporací.

Praktiky korporace

Ale jak víme, Česká televize není nadnárodní korporace, která si ve výsledku se svými penězi může dělat to, co se jí zamane. Česká televize je veřejnoprávní médium, které má skládat účty svým koncesionářům, kteří jí z nařízení zákona musí ročně nalít oněch sedm miliard korun, s kterými má pak s péčí řádného hospodáře pracovat. Informace o 46 milionech pro 15 lidí svědčí o něčem ale úplně jiném. A právě takové chování vedení ČT zpochybňuje její roli a úlohu. Každý má teď v ruce argument o 46 milionech pro 15 manažerů a může díky tomu tvrdit, že vedení České televize samotnou ČT tuneluje. Což je naprosto nepřípustné.

A to Hilšer ve své nedemokratičnosti může vyrazit klidně vraždit do ulic, přesto je nyní zcela očividné, že Česká televize potřebuje radikální řez, aby z ní mohl vytéci hnis podobného tunelování. A ten řez může přijít s nástupem kritiků a oponentů do Rady České televize. Jsou tam nesmírně potřeba, protože vedení ČT udělalo z televize něco nedotknutelného, něco, u čeho máme jen platit a držet hubu. ČT není soukromá korporace, ale veřejná služba.

 

Vložil: Štěpán Cháb