Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pes sežral herečce dvacet tisíc. Řešili to i v České televizi. A k tomu tu mezinárodní ostudu

13.12.2019
Pes sežral herečce dvacet tisíc. Řešili to i v České televizi. A k tomu tu mezinárodní ostudu

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Pořad Newsroom si tuto neděli vzal ´na paškál´ opět a znovu fake news. A starostu Pavla Novotného

Česká televize je posedlá tématikou údajných dezinformačních webů a fenoménu fake news. Ačkoliv jsou falešné zprávy staré jako lidstvo samo, řeší je současně ve dvou pořadech, z nichž jeden je hloupější než druhý. Namísto toho, aby ČT uváděla na pravou míru lživé výroky našich či zahraničních politiků, z nichž někteří se už ani netají, že lžou ráno, v poledne i večer, zabývá se třeba tím, zda bulvární média pravdivě informují o životě celebrit nebo pranýřuje jiné televizní stanice.

Opravdu se nechce věřit, že Česká televize vynakládá prostředky koncesionářů na to, aby v nedělní zábavné šarádě ´To se ví´ zjišťovala, jak vypadá ideální chlap podle Mahuleny Bočanové a zda je pravda, že jí pes sežral dvacet tisíc. Škoda, že nám autoři spíše neprozradili, kolik ´sežral´ z rozpočtu ČT tento přihlouplý pořad. Vrcholem ubohosti nejnovějšího vydání byla ta část, kdy se ČT opět trefovala do privátní televizní stanice Barrandov a jejího majitele a ´multimoderátora´ Jaromíra Soukupa. Je to důkaz toho, že obě stanice trpí vzájemnou posedlostí. Bohužel, na úkor svých znechucených diváků.

 

Mahulena Bočanová v pořadu To se ví, který atakuje dno televizní zábavy

Marná snaha

Pokud má být cílem To se ví, aby se naivní diváci či ´kluci a holky´ naučili rozeznávat pravdivé zprávy od falešných, je to dost často marná snaha. Jak historie i současnost ukazují, mnohdy to nezvládnou ani zkušení odborníci. U příležitosti letošního 30. výročí sametové revoluce stojí zato připomenout, že dramatické události vygradovala jedna z nejproslulejších fake news naší historie. Ta zburcovala letargickou veřejnost podstrčenou informací, že na Národní třídě byl zabit student Šmíd. Této lavinovitě šířené zprávě tenkrát podlehl nejen naštvaný dav v ulicích, ale i novináři z renomovaných médií. Ostatně, jak jsme nedávno zmínili, kolem 17. listopadu dodnes panuje řada mýtů a dezinformací, ale dosud se je nepodařilo ani vyvrátit, ani potvrdit.

 

Formát akorát tak k naštvání

Zatímco lze tento podivný (a opět ze zahraničí převzatý formát) považovat s velkou mírou tolerance za zábavný, rozhodně to neplatí o pravidelném publicistickém týdeníku ČT 24 Newsroom. Ten se urputně snaží diváky varovat před fake news a údajnými dezinformačními médii, ale jak dokazuje diskuse na jeho stránkách, v převážné míře je spíše rozzuří. Třeba když se v posledním vydání Newsroomu opřeli do nedávného pořadu ruské státní televize Rossija. Ač si o řadě ruských médií rozumný člověk určitě myslí své, tentokrát jim nejspíše dal zapravdu. Politická show 60 minut se totiž pustila do starosty Řeporyjí Pavla Novotného kvůli jeho úsilí postavit v Praze pomník vlasovcům, přičemž jeho živý vstup ilustrovala záznamem nejrůznějších nechutných exhibic, jichž se v minulosti dopustil. Namísto kritické analýzy, věnované tomu, jak neslavně se kontroverzní starosta na této stanici předvedl, se však Newsroom nad ruským kanálem (potažmo domácími dezinformačními médii) pokrytecky pohoršoval. Jeden z diváků autorům Newsroomu proto vzkázal: „O co vám jde? Můžete si s Rusy podat ruce. Děláte stejnou propagandu, ale s opačným znaménkem.“

 

Ubavit a utancovat do zblbnutí?

Když už Česká televize tak ráda kritizuje jiné, měla by si především zamést před svým prahem a svým koncesionářům se každý den předem omluvit, že ve zpravodajství ČT zazní řada lží některých bezskrupulózních politiků, řídících se osvědčenou metodou, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou, a ve svých publicistických pořadech by měla nepravdivé nebo zavádějící výroky ihned vyvrátit. Namísto toho poskytuje velkolepý prostor lidem, jimž je slovo pravda zcela cizí a jímž její moderátoři (až na pár výjimek) nedokážou věcně oponovat.

Jak dokazují různé databáze lží, jejich častým šiřitelem jsou právě veřejnoprávní média. Přitom by měla dělat pravý opak a zmateným divákům se spíše snažit pomoci orientovat se v lavině lží, která se na ně z obrazovek valí. Jenže, jak už jsme několikrát upozornili, namísto nich tak činí soukromé servery, zatímco Česká televize se nejspíše rozhodla své diváky ubavit a utancovat do zblbnutí.

Vložil: Adéla Hofmanová