Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pes sežral herečce dvacet tisíc. Řešili to i v České televizi. A k tomu tu mezinárodní ostudu

13.12.2019
Pes sežral herečce dvacet tisíc. Řešili to i v České televizi. A k tomu tu mezinárodní ostudu

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Pořad Newsroom si tuto neděli vzal ´na paškál´ opět a znovu fake news. A starostu Pavla Novotného

Česká televize je posedlá tématikou údajných dezinformačních webů a fenoménu fake news. Ačkoliv jsou falešné zprávy staré jako lidstvo samo, řeší je současně ve dvou pořadech, z nichž jeden je hloupější než druhý. Namísto toho, aby ČT uváděla na pravou míru lživé výroky našich či zahraničních politiků, z nichž někteří se už ani netají, že lžou ráno, v poledne i večer, zabývá se třeba tím, zda bulvární média pravdivě informují o životě celebrit nebo pranýřuje jiné televizní stanice.

Opravdu se nechce věřit, že Česká televize vynakládá prostředky koncesionářů na to, aby v nedělní zábavné šarádě ´To se ví´ zjišťovala, jak vypadá ideální chlap podle Mahuleny Bočanové a zda je pravda, že jí pes sežral dvacet tisíc. Škoda, že nám autoři spíše neprozradili, kolik ´sežral´ z rozpočtu ČT tento přihlouplý pořad. Vrcholem ubohosti nejnovějšího vydání byla ta část, kdy se ČT opět trefovala do privátní televizní stanice Barrandov a jejího majitele a ´multimoderátora´ Jaromíra Soukupa. Je to důkaz toho, že obě stanice trpí vzájemnou posedlostí. Bohužel, na úkor svých znechucených diváků.

 

Mahulena Bočanová v pořadu To se ví, který atakuje dno televizní zábavy

Marná snaha

Pokud má být cílem To se ví, aby se naivní diváci či ´kluci a holky´ naučili rozeznávat pravdivé zprávy od falešných, je to dost často marná snaha. Jak historie i současnost ukazují, mnohdy to nezvládnou ani zkušení odborníci. U příležitosti letošního 30. výročí sametové revoluce stojí zato připomenout, že dramatické události vygradovala jedna z nejproslulejších fake news naší historie. Ta zburcovala letargickou veřejnost podstrčenou informací, že na Národní třídě byl zabit student Šmíd. Této lavinovitě šířené zprávě tenkrát podlehl nejen naštvaný dav v ulicích, ale i novináři z renomovaných médií. Ostatně, jak jsme nedávno zmínili, kolem 17. listopadu dodnes panuje řada mýtů a dezinformací, ale dosud se je nepodařilo ani vyvrátit, ani potvrdit.

 

Formát akorát tak k naštvání

Zatímco lze tento podivný (a opět ze zahraničí převzatý formát) považovat s velkou mírou tolerance za zábavný, rozhodně to neplatí o pravidelném publicistickém týdeníku ČT 24 Newsroom. Ten se urputně snaží diváky varovat před fake news a údajnými dezinformačními médii, ale jak dokazuje diskuse na jeho stránkách, v převážné míře je spíše rozzuří. Třeba když se v posledním vydání Newsroomu opřeli do nedávného pořadu ruské státní televize Rossija. Ač si o řadě ruských médií rozumný člověk určitě myslí své, tentokrát jim nejspíše dal zapravdu. Politická show 60 minut se totiž pustila do starosty Řeporyjí Pavla Novotného kvůli jeho úsilí postavit v Praze pomník vlasovcům, přičemž jeho živý vstup ilustrovala záznamem nejrůznějších nechutných exhibic, jichž se v minulosti dopustil. Namísto kritické analýzy, věnované tomu, jak neslavně se kontroverzní starosta na této stanici předvedl, se však Newsroom nad ruským kanálem (potažmo domácími dezinformačními médii) pokrytecky pohoršoval. Jeden z diváků autorům Newsroomu proto vzkázal: „O co vám jde? Můžete si s Rusy podat ruce. Děláte stejnou propagandu, ale s opačným znaménkem.“

 

Ubavit a utancovat do zblbnutí?

Když už Česká televize tak ráda kritizuje jiné, měla by si především zamést před svým prahem a svým koncesionářům se každý den předem omluvit, že ve zpravodajství ČT zazní řada lží některých bezskrupulózních politiků, řídících se osvědčenou metodou, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou, a ve svých publicistických pořadech by měla nepravdivé nebo zavádějící výroky ihned vyvrátit. Namísto toho poskytuje velkolepý prostor lidem, jimž je slovo pravda zcela cizí a jímž její moderátoři (až na pár výjimek) nedokážou věcně oponovat.

Jak dokazují různé databáze lží, jejich častým šiřitelem jsou právě veřejnoprávní média. Přitom by měla dělat pravý opak a zmateným divákům se spíše snažit pomoci orientovat se v lavině lží, která se na ně z obrazovek valí. Jenže, jak už jsme několikrát upozornili, namísto nich tak činí soukromé servery, zatímco Česká televize se nejspíše rozhodla své diváky ubavit a utancovat do zblbnutí.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace