Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veřejnoprávní televize po česku. Politici v ní mohou lhát i urážet. Vyšší práh bolesti, tvrdí ředitel

komentář 29.07.2018
Veřejnoprávní televize po česku. Politici v ní mohou lhát i urážet. Vyšší práh bolesti, tvrdí ředitel

Foto: KVIFF

Popisek: Generální ředitel Petr Dvořák

Rozhodně není mým cílem zpochybňovat poslání veřejnoprávní televize a kdykoliv to je možné, tak její práci pochválím (viz například pořad ČT24 Hydepark civilizace). Bohužel se však v poslední době ve vysílání ČT objevuje neblahý trend, zřejmý především ve srovnání s privátními stanicemi. Zatímco třeba televize Seznam.cz vysílá odvážné investigativní reportáže a rozhovory, ČT se mění ve stanici, sloužící politikům více než svým koncesionářům. Její generální ředitel Petr Dvořák to vysvětluje tím, že je drsná doba.

Právě ve srovnání se soukromými médii lze zjistit, jak se postupně kdysi odvážná ČT mění k horšímu. Zatímco věnuje spoustu času tomu, zda některý z ministrů nové vlády před několika lety opsal část své diplomky, podstatně vážnější prohřešky samotného premiéra Andreje Babiše v poslední době spíše přehlíží nebo se jim věnuje zcela okrajově. Babišovi naopak dává velkorysý prostor, dokonce i k útokům na redaktory ČT. 

Koza se nažrala

Přesto, že průšvihy některých ministrů, týkající se jejich diplomek nestačí ani na to, aby jim byl odebrán titul, premiér vlády čelí trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu. Ale to není zdaleka jediný jeho vážný problém. Velmi podivných kauz je kolem něj mnohem víc a přesto se o nich nyní v ČT mlčí, což je nápadné ve srovnání s dřívější dobou, kdy se jim ČT věnovala velmi podrobně. Téměř bez povšimnutí jsou přecházeny informace protikorupční organizace Transparency International, která zveřejnila důkazy o tom, že premiér Babiš nadále ovládá svůj svěřenský fond, i když tvrdil, že se Agrofertu zbavil. Trasparency navíc zjistila další důležitou okolnost: „Babiš podle nás porušuje český zákon o střetu zájmů, a to v tom, že ministr či premiér nesmí vlastnit média,“ řekl v rozhovoru pro časopis Respekt šéf Transparency International David Ondráčka. Česká televize tuto zásadní zprávu přešla kratičkým, ani ne minutu trvajícím rozhovorem na ČT 24 s premiérem Babišem i Davidem Ondráčkou, avšak bez bližší analýzy. Celou záležitost tak vyřešila metodou „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. 

Rekordní dotace

Stejně tak je nápadné, že ČT rozpitvává kdejakou ekonomickou zprávičku a především atakuje diváky informacemi o neustálém ekonomickém růstu, či o tom, kolik dotací nám letos EU poslala, ale že premiér české vlády je největším příjemcem dotací a získal díky nim jenom za loňský rok rekordní 2,1 miliardy korun, nepodrobuje bližšímu zkoumání. Namísto toho je Babišovi poskytován nebývalý prostor coby mediátorovi v kauze H-Systém, aniž se zdůrazňuje fakt, že z H-Systému proudily peníze do ČSSD, koaličního partnera ANO. Na tento šokující fakt upozornila v jiných médiích například právnička Hana Marvanová, ale když tento týden dostala prostor v Událostech komentářích, nikdo se jí na to nezeptal. Jako by to byla bezvýznamná podružnost. Namísto závažných informací, týkající se premiéra české vlády, se stala hlavním prázdninovým tématem ČT záchrana chlapců z jeskyně v Thajsku. 

Vyšší práh bolesti?

Vysvětlení se nabízí v souvislosti s tím, že se vedení České televize ocitlo pod obrovským politickým tlakem. Připouští to i samotný generální ředitel České televize Petr Dvořák. Leccos prozradil v rozhovoru pro soukromou televizi DVTV, do níž mimochodem odešli dva bývalí výrazní moderátoři České televize, Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Připustil například, že chce podat žalobu na výroky ředitele TV Barrandov Soukupa (který ve svých pořadech kritizuje hospodaření ČT), ale skandální výroky Andreje Babiše, jenž reportéry ČT označil za jednu zkorumpovanou pakáž, točící pořady na objednávku, před soud nepožene. Podle něj je prý nutné rozlišovat a u politiků je zapotřebí mít vyšší práh bolesti. „Řada těch politiků používá prohlášení, která jsou v některých případech také lživá v rámci svých politických proklamací, takže na tom bychom si asi měli trochu více zvykat. Ta doba je drsná,“ postěžoval si.

 

Pokleslá kultura

Na otázku Martina Veselovského, zda není Česká televize vůči chování politiků příliš měkká a nedává jim tak další munici, zareagoval, že jde pouze o pokleslou politickou kulturu. Mnohem nebezpečnější jsou podle něj politické tlaky, například pokus některých poslanců, aby nebyla schválena výroční zpráva České televize.

A když mu Veselovský připomněl, že se před časem politiků ptal na fungování ČT, divil se, proč by o tom s nimi neměl mluvit, nebo se s nimi setkávat: „V momentě, kdy sedím na schůzce s premiérem Babišem minulý týden, kdy premiér Babiš zmínil, že se mu nelíbí něco z našeho vysílání, mám si zacpat uši?“

Vložil: Adéla Hofmanová