Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Mluvím o životě, ale je to o smrti.“ Smutná jubilea Luďka Munzara a Jany Hlaváčové, trápí je zdraví

23.03.2018
„Mluvím o životě, ale je to o smrti.“ Smutná jubilea Luďka Munzara a Jany Hlaváčové, trápí je zdraví

Foto: Praha 12 / stránky městské části

Popisek: Jana Hlaváčová a její manžel Luděk Munzar obdrželi z rukou primátora Bohuslava Svobody Cenu hlavního města Prahy – Stříbrnou medaili za rozvoj pražské kulturní scény. Obdrželi ji 26. 4. 2013 v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Manželé bydlí dlouhá léta v pražských Modřanech.

Na tento týden připadají narozeniny dvou vynikajících českých herců, Jany Hlaváčové (80) a Luďka Munzara (85). Zatímco on je přes pokročilý věk i různé zdravotní potíže stále aktivní, jeho ženu před časem zcela paralyzovala Parkinsonova choroba, která jí znemožňuje nejen pracovat, ale také vycházet z domu. Nemoc, lidově výstižně nazývaná obrna třaslavá, totiž způsobuje, že pacient postupně ztrácí schopnost ovládat své pohyby. A obzvláště pro herce je fatálním projevem obtížná artikulace, komunikace a ztráta paměti.

Právě z tohoto důvodu  byla  vůbec poslední role Jany Hlaváčové  více méně symbolická. V představení Vinohradského divadla To byla moje písnička se už objevila pouze na pár okamžiků, aby řekla jedinou větu. Je smutným paradoxem, že v této roli nahradila další legendu, Jiřinu Jiráskovou, která se zdravotně necítila ani na tuto maličkou roličku. Ze slavné sestavy této prestižní scény tak mizí jedna vynikající umělecká osobnost za druhou a postupně je nahradily nové hvězdy, například Tereza Bebarová, Kateřina Brožová nebo Andrea Elsnerová. Generaci Jiřiny Jiráskové a Jany Hlaváčové dnes již zastupují pouze Libuše Švormová a Hana Maciuchová.

 

Manželská dvojice byla dlouho v angažmá v Národním divadle. Zde na snímku ve hře Páni Glembayové

Až na dno

Dodnes se vědcům nepodařilo zjistit, co vlastně Parkinsonovu chorobu způsobuje. Určitou roli může hrát genetická zátěž, případně dříve prodělaná infekce. A právě těžká  infekce z dětství poznamenala Janu Hlaváčovou jednou pro vždy. Kvůli ní totiž přišla o část vlasů, a tak musela téměř po celou svoji uměleckou kariéru hrát v parukách. Jejímu zdravotnímu stavu nepřidal ani stres, způsobený nejen její nemocí, ale také zdravotním stavem jejího manžela Luďka Munzara. Ten prodělal  nejen rakovinu, ale i infarkt, a má řadu dalších zdravotních potíží. Přesto se oba manželé navzájem statečně podporují, ale přiznávají, že to vůbec není lehké a že padli na úplné dno. Navzdory tomu čelí nepřízni osudu nesmírně statečně. 

Když to slíbil...

Letos v únoru  bilancoval Luděk Munzar (85)  svůj pestrý život v  dojemném rozhovoru pro Český rozhlas. Moderátorce Martině Kociánové přiznal, že se mu v poslední době dost změnil život. Ale nechce se zbavit krásného hledání vzpomínek. „Já jsem prožil jeden z  nejkrásnějších úseků  svého života,“ prozradil v návaznosti na skutečnost, že nedávno namluvil audioverzi své knihy, nazvané „Když jsem to slíbil“. A  prozradil, že svému otci kdysi slíbil, že se stane letcem a pochvaloval si, že  mohl zaletět nad „barák“, když ještě tatínek žil a byl zdravý. Netají se tím, že je pro něj létání mnohem větší vášní než samotné herectví: „Létání je zkrátka nezaměnitelné. To se nedá ničím nahradit. To se musí prožít, “ vyprávěl s dojetím.

 

Divadlu chybí pokora

Na druhé straně ale připustil, že dalším  krásným obdobím jeho života byla přece jenom jeho umělecká  kariéra. I když byly v jeho životě dny, kdy se do divadla těšil, a pak zase éra, kdy se tam netěšil. A dokonce prozradil, že už současné divadlo nesleduje, protože mu v něm chybí pokora. Při svém bilancování si smutně posteskl: „Mluvím o životě, ale je to o smrti.“

Vložil: Adéla Hofmanová