Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Mluvím o životě, ale je to o smrti.“ Smutná jubilea Luďka Munzara a Jany Hlaváčové, trápí je zdraví

23.03.2018
„Mluvím o životě, ale je to o smrti.“ Smutná jubilea Luďka Munzara a Jany Hlaváčové, trápí je zdraví

Autor: Praha 12 / stránky městské části

Popisek: Jana Hlaváčová a její manžel Luděk Munzar obdrželi z rukou primátora Bohuslava Svobody Cenu hlavního města Prahy – Stříbrnou medaili za rozvoj pražské kulturní scény. Obdrželi ji 26. 4. 2013 v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Manželé bydlí dlouhá léta v pražských Modřanech.

Na tento týden připadají narozeniny dvou vynikajících českých herců, Jany Hlaváčové (80) a Luďka Munzara (85). Zatímco on je přes pokročilý věk i různé zdravotní potíže stále aktivní, jeho ženu před časem zcela paralyzovala Parkinsonova choroba, která jí znemožňuje nejen pracovat, ale také vycházet z domu. Nemoc, lidově výstižně nazývaná obrna třaslavá, totiž způsobuje, že pacient postupně ztrácí schopnost ovládat své pohyby. A obzvláště pro herce je fatálním projevem obtížná artikulace, komunikace a ztráta paměti.

Právě z tohoto důvodu  byla  vůbec poslední role Jany Hlaváčové  více méně symbolická. V představení Vinohradského divadla To byla moje písnička se už objevila pouze na pár okamžiků, aby řekla jedinou větu. Je smutným paradoxem, že v této roli nahradila další legendu, Jiřinu Jiráskovou, která se zdravotně necítila ani na tuto maličkou roličku. Ze slavné sestavy této prestižní scény tak mizí jedna vynikající umělecká osobnost za druhou a postupně je nahradily nové hvězdy, například Tereza Bebarová, Kateřina Brožová nebo Andrea Elsnerová. Generaci Jiřiny Jiráskové a Jany Hlaváčové dnes již zastupují pouze Libuše Švormová a Hana Maciuchová.

 

Manželská dvojice byla dlouho v angažmá v Národním divadle. Zde na snímku ve hře Páni Glembayové

Až na dno

Dodnes se vědcům nepodařilo zjistit, co vlastně Parkinsonovu chorobu způsobuje. Určitou roli může hrát genetická zátěž, případně dříve prodělaná infekce. A právě těžká  infekce z dětství poznamenala Janu Hlaváčovou jednou pro vždy. Kvůli ní totiž přišla o část vlasů, a tak musela téměř po celou svoji uměleckou kariéru hrát v parukách. Jejímu zdravotnímu stavu nepřidal ani stres, způsobený nejen její nemocí, ale také zdravotním stavem jejího manžela Luďka Munzara. Ten prodělal  nejen rakovinu, ale i infarkt, a má řadu dalších zdravotních potíží. Přesto se oba manželé navzájem statečně podporují, ale přiznávají, že to vůbec není lehké a že padli na úplné dno. Navzdory tomu čelí nepřízni osudu nesmírně statečně. 

Když to slíbil...

Letos v únoru  bilancoval Luděk Munzar (85)  svůj pestrý život v  dojemném rozhovoru pro Český rozhlas. Moderátorce Martině Kociánové přiznal, že se mu v poslední době dost změnil život. Ale nechce se zbavit krásného hledání vzpomínek. „Já jsem prožil jeden z  nejkrásnějších úseků  svého života,“ prozradil v návaznosti na skutečnost, že nedávno namluvil audioverzi své knihy, nazvané „Když jsem to slíbil“. A  prozradil, že svému otci kdysi slíbil, že se stane letcem a pochvaloval si, že  mohl zaletět nad „barák“, když ještě tatínek žil a byl zdravý. Netají se tím, že je pro něj létání mnohem větší vášní než samotné herectví: „Létání je zkrátka nezaměnitelné. To se nedá ničím nahradit. To se musí prožít, “ vyprávěl s dojetím.

 

Divadlu chybí pokora

Na druhé straně ale připustil, že dalším  krásným obdobím jeho života byla přece jenom jeho umělecká  kariéra. I když byly v jeho životě dny, kdy se do divadla těšil, a pak zase éra, kdy se tam netěšil. A dokonce prozradil, že už současné divadlo nesleduje, protože mu v něm chybí pokora. Při svém bilancování si smutně posteskl: „Mluvím o životě, ale je to o smrti.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace