Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když jste ´sama doma´, dávejte si pozor na falešné zprávy. Hlavně v ČT. Tak jsme tam napsali

21.02.2018
Když jste ´sama doma´, dávejte si pozor na falešné zprávy. Hlavně v ČT. Tak jsme tam napsali

Foto: ČT

Popisek: ČT; ilustrační foto

Naše milá veřejnoprávní televize se pustila do urputného boje s tzv. fake news, tedy falešnými zprávami. Kromě toho, že se tomuto fenoménu pravidelně věnuje v různých publicistických pořadech, například Newsroomu ČT 24, rozhodla se před ním varovat i ve vlídném poledním magazínu Sama doma, určeném především pro ženy. Jenže, jaksi přitom ignorovala, že jedním z největších šiřitelů falešných informací je právě Česká televize.

V pondělním vydání magazínu Sama doma radila divákům, jak čelit dezinformacím a fámám, politoložka Masarykovy univerzity Petra Vejvodová. Ta vysvětlila jejich nárůst  prudkým  rozvojem informačních technologií a kanálů. Na druhé straně připustila, že existovaly vždy, už od antiky, avšak zdaleka ne v takové míře.  Ničím novým není například zneužívání falešných zpráv v době válečných konfliktů. Vejvodová připomněla i velmi důležitou okolnost, že nepravdivé či zavádějící informace vznikají v něčí mysli, na jejím začátku musí být člověk, který je vytváří s cílem ovlivnit nějakou skupinu nebo  jedince. „Správně postavená dezinformace také pracuje s tím, co nás trápí,“ uvedla jeden z důležitých faktů, o němž se příliš nehovoří. 

Nejlepší  kniha

Petra Voláková je společně Milošem Gregorem autorkou úspěšné knihy, nazvané „Nejlepší kniha  o fake news“, v níž došli k velmi důležitému závěru: „Největší problém není, když nějaký hoax nebo  dezinformace vyjde na malém webu, ale když ji pro svůj prospěch začnou využívat populisté nebo když se třeba dostane do mainstreamových médií.“ Na tuto zásadní věc ovšem v  Sama doma již řeč nedošla. Přitom je mimo jakoukoliv pochybnost, že největšími šiřiteli dezinformací jsou  média, k nimž bohužel  Česká televize rovněž patří. A ta je s pomocí politiků šíří v nebývalé míře.  Téměř každá debata či publicistická relace, v níž vystupují představitelé české politické scény, je plná nepravdivých či nepřesných informací, což mnohokrát zdokumentoval například speciálně zaměřený web Demagog.cz. Ten prokázal, že lídři stran se před volbami dopustili stovek nepravdivých a zavádějících výroků, v „lepším“ případě neověřitelných.

 

Mistři dezinformací

V předvolební kampani to přitom mělo na voliče fatální dopad a bezpochyby to ovlivnilo jejich výsledky. Ne náhodou  nejvíce uspěli  ti politici, kteří fake news používají nejčastěji. Další server, Echo24.cz, popsal v článku „Babišovy fake news o rozpočtu“ řadu jeho nepravdivých nebo zavádějících výroků, týkajících  se například jeho údajných zásluh jako ministra financí. Echo 24.cz  rovněž vyvrátilo řadu Babišových lží o EET.  Server Forum.24.cz zase zveřejnil všechny Babišovy lži, týkající se Čapího hnízda. Dalším mistrem v šíření nepravdivých či zavádějících informací je Tomio Okamura, který se v médiích dopustil desítek lživých a zavádějících tvrzení, avšak   politickým konkurentům nebo médiím sám vytýká, že jsou prolhaní.  Zábavné přitom je, že Andrej Babiš o Okamurovi říká, že je snůškou lží.

 

Velké mlčení ČT

Krajské listy.cz  problém šíření fake new prostřednictvím České televize sledují již delší dobu a vedení ČT zaslaly několik otázek s žádostí o vyjádření. Mimo jiné nás zajímalo, zda může ČT zabránit tomu, aby se na její obrazovce objevovali lidé, kteří často a vědomě zveřejňují  nepravdivé informace. Přesto, že jsme tak učinili již v lednu, dodnes jsme na naše otázky nedostali odpověď. Mluvčí České televize Kateřina Blinková nám na naši opakovanou žádost i urgence odpověděla, že reakci připravuje, prozatím tak neučinila. 

Vložil: Adéla Hofmanová