Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý nuda. Ale kdepak! Prezidenti málem porazili nekonečný seriál. A co se dělo ve studiu, bylo nevídané

13.01.2018
Prý nuda. Ale kdepak! Prezidenti málem porazili nekonečný seriál. A co se dělo ve studiu, bylo nevídané

Autor: Vít Hassan

Popisek: Michal Horáček po natáčení superdebaty na ČT

Ještě den před skončením předvolební prezidentské kampaně si mnozí politologové a novináři stěžovali, že byla nudná. Do jisté míry ano, a překvapivě nedošlo ani k žádnému většímu skandálu, pokud pomineme dění na obrazovce televize Barrandov. Ta se pokusila konkurovat finálovému souboji prezidentských kandidátů v České televizi, avšak marně. Česká televize tentokrát velmi příjemně překvapila.

ČT, patrně poučena z předvolební superdebaty před podzimními parlamentními volbami, sice musela dát opět šanci všem kandidátům, ale zvolila mnohem atraktivnější formát. Zpočátku to sice vypadalo, že se osm uchazečů o post hlavy státu bude zase střídat jako figurky na orloji a odpovídat naučenými frázemi, ale platilo to jenom pro úvodní  zahřívací kolo, v němž  dostali půlminutovou šanci představit se divákům.  Totéž učinily v zajímavých medailoncích i jejich partnerky, potencionální první dámy. Výjimku tvořil syn Petra Hanniga. Pak si všichni vylosovali, kdo bude sedět střídavě  na pódiu a v hledišti, a kdo bude odpovídat na otázky, týkající se domácí politiky, a kdo té světové. 

Téměř milion diváků

Vůbec nejšťastnější byl nápad, aby si všichni ze soupeřů navzájem kladli otázky. V tom okamžiku dostala diskuse skutečný spád a moderátor Václav Moravec, který ji pouze usměrňoval, nadšeně oznámil, že ji sleduje téměř milion diváků. To se skutečně potvrdilo den nato, kdy byla zveřejněna statistika. Znovu se ukázalo, že kromě seriálů má český televizní fanoušek největší zájem o zpravodajství a publicistické pořady.  A navíc, že čeští voliči přistupují k volbě prezidenta  dosti  zodpovědně. Mnozí se ostatně v různých zpravodajských pořadech nechali slyšet,  že čekají do poslední chvíle, jak se rozhodnou, a že mimo jiné spoléhají právě na superdebatu ČT. O mnohém však také vypovídá fakt, že  téměř stejný počet lidí dal místo politice přednost nekonečnému seriálu TV Nova Ordinace v růžové zahradě a poté bulvárnímu magazínu Prásk. V Čechách je to zkrátka stále fifty-fifty. 

Zeman odolal...

Zajímavý byl i souboj, jenž se ve stejné době odehrával mezi televizními kanály. Zatímco na ČT soupeřilo osm prezidentských favoritů, chyběl mezi nimi ten devátý, prezident Miloš Zeman. Ten se jako vždy ve čtvrtek objevil v televizi Barrandov, v publicistickém pořadu Týden s prezidentem. Nutno ale dodat, že byl  předtočen. Alespoň tři minuty v kuse jej vidělo na 290 tisíc zájemců.  A ani o  něm se rozhodně nedalo říci, že byl nudný, ba naopak. Miloš Zeman sice nebojoval se svými  protikandidáty, protože se debaty v ČT předem odmítl zúčastnit, ale se samotným generálním ředitelem této stanice Jaromírem Soukupem, jenž Týden s prezidentem moderuje. Bylo naprosto skandální, jak se snažil  Zemanovi vnucovat svoje  názory.  Naštěstí jeho sofistikovaným léčkám tentokrát mimořádně opatrný prezident odolával. Třeba v  okamžiku, kdy mu Soukup opakovaně podsouval, že by mohla být kauza Čapí hnízdo výsledkem nějaké politické objednávky.  Zeman v reakci  na to věcně odpověděl, že nevěří na konspirační teorie a že je nutné, aby kauzu Čapí hnízdo vyšetřily odpovědné orgány.  

Okamura také...

Mimochodem, o totéž se pokusil vzápětí Soukup ve svém dalším pořadu,  Duelu Jaromíra Soukupa s Tomio Okamurou, ale ani ten mu nenaletěl. Každopádně byly  debaty obou televizních stanic, veřejnoprávní i privátní, velmi užitečné. Některým, až do poslední chvíle nerozhodnutým voličům určitě  pomohly v nesmírně těžkém  rozhodování, koho volit.  

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace