Prý nuda. Ale kdepak! Prezidenti málem porazili nekonečný seriál. A co se dělo ve studiu, bylo nevídané
13.01.2018
Foto: Vít Hassan
Popisek: Michal Horáček po natáčení superdebaty na ČT
Ještě den před skončením předvolební prezidentské kampaně si mnozí politologové a novináři stěžovali, že byla nudná. Do jisté míry ano, a překvapivě nedošlo ani k žádnému většímu skandálu, pokud pomineme dění na obrazovce televize Barrandov. Ta se pokusila konkurovat finálovému souboji prezidentských kandidátů v České televizi, avšak marně. Česká televize tentokrát velmi příjemně překvapila.
ČT, patrně poučena z předvolební superdebaty před podzimními parlamentními volbami, sice musela dát opět šanci všem kandidátům, ale zvolila mnohem atraktivnější formát. Zpočátku to sice vypadalo, že se osm uchazečů o post hlavy státu bude zase střídat jako figurky na orloji a odpovídat naučenými frázemi, ale platilo to jenom pro úvodní zahřívací kolo, v němž dostali půlminutovou šanci představit se divákům. Totéž učinily v zajímavých medailoncích i jejich partnerky, potencionální první dámy. Výjimku tvořil syn Petra Hanniga. Pak si všichni vylosovali, kdo bude sedět střídavě na pódiu a v hledišti, a kdo bude odpovídat na otázky, týkající se domácí politiky, a kdo té světové.
Téměř milion diváků
Vůbec nejšťastnější byl nápad, aby si všichni ze soupeřů navzájem kladli otázky. V tom okamžiku dostala diskuse skutečný spád a moderátor Václav Moravec, který ji pouze usměrňoval, nadšeně oznámil, že ji sleduje téměř milion diváků. To se skutečně potvrdilo den nato, kdy byla zveřejněna statistika. Znovu se ukázalo, že kromě seriálů má český televizní fanoušek největší zájem o zpravodajství a publicistické pořady. A navíc, že čeští voliči přistupují k volbě prezidenta dosti zodpovědně. Mnozí se ostatně v různých zpravodajských pořadech nechali slyšet, že čekají do poslední chvíle, jak se rozhodnou, a že mimo jiné spoléhají právě na superdebatu ČT. O mnohém však také vypovídá fakt, že téměř stejný počet lidí dal místo politice přednost nekonečnému seriálu TV Nova Ordinace v růžové zahradě a poté bulvárnímu magazínu Prásk. V Čechách je to zkrátka stále fifty-fifty.
Zeman odolal...
Zajímavý byl i souboj, jenž se ve stejné době odehrával mezi televizními kanály. Zatímco na ČT soupeřilo osm prezidentských favoritů, chyběl mezi nimi ten devátý, prezident Miloš Zeman. Ten se jako vždy ve čtvrtek objevil v televizi Barrandov, v publicistickém pořadu Týden s prezidentem. Nutno ale dodat, že byl předtočen. Alespoň tři minuty v kuse jej vidělo na 290 tisíc zájemců. A ani o něm se rozhodně nedalo říci, že byl nudný, ba naopak. Miloš Zeman sice nebojoval se svými protikandidáty, protože se debaty v ČT předem odmítl zúčastnit, ale se samotným generálním ředitelem této stanice Jaromírem Soukupem, jenž Týden s prezidentem moderuje. Bylo naprosto skandální, jak se snažil Zemanovi vnucovat svoje názory. Naštěstí jeho sofistikovaným léčkám tentokrát mimořádně opatrný prezident odolával. Třeba v okamžiku, kdy mu Soukup opakovaně podsouval, že by mohla být kauza Čapí hnízdo výsledkem nějaké politické objednávky. Zeman v reakci na to věcně odpověděl, že nevěří na konspirační teorie a že je nutné, aby kauzu Čapí hnízdo vyšetřily odpovědné orgány.
Okamura také...
Mimochodem, o totéž se pokusil vzápětí Soukup ve svém dalším pořadu, Duelu Jaromíra Soukupa s Tomio Okamurou, ale ani ten mu nenaletěl. Každopádně byly debaty obou televizních stanic, veřejnoprávní i privátní, velmi užitečné. Některým, až do poslední chvíle nerozhodnutým voličům určitě pomohly v nesmírně těžkém rozhodování, koho volit.
Vložil: Adéla Hofmanová