Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Metoda odhazování volebních lístků. Po debatě v ČT je jasno. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.01.2018
Metoda odhazování volebních lístků. Po debatě v ČT je jasno. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook ČT24 / repro

Popisek: Generální zkouška na velkou předvolební debatu ČT

Páteční a sobotní volby prezidenta republiky. Do přímé volby prezidenta jdeme podruhé, a podruhé to vypadá na obdobný výsledek jako minule. Velká debata kandidátů na prezidenta, kterou ve čtvrtek odvysílala Česká televize, se nesla v duchu silných provolání kupodivu plných většinou prázdných slov. Síla člověka, který má stanout v čele státu, byla popřena milou a usměvavou nekonfliktností, nevýrazností a trochu vtíravým marketingem myšlenek, které už zazněly tolikrát, až se stávají trochu nudnými.

Úvod možná vyzněl hloupě. Jako kdybych očekával od diskuse šarádu, která má pobavit. Neměla pobavit, ale zaujmout, měla zaujmout natolik, abych byl schopný říct bez váhání – to je on. A jsem toho schopný? Ani vzdáleně. Začnu tedy pracovat na bázi volby menšího zla. Koho volit, abych se necítil ale úplně trapně a zároveň proti komu budu muset volit.

Kdo má šanci uspět jako Zemanův protivník

Z nabízených osmi uchazečů o Hrad pouze jeden. Zcela škrtám Petra Hanniga. Je to muž vzpurný, srdečný a naivní. Neměl by šanci ustát tlak, který je s funkcí prezidenta spojen. Odhazuju lístek Marka Hilšera. Veselý intelektuál zahloubaný do své sociální bubliny, která je opakem bubliny Zemanovy. Je, obdobně jako Hannig, dokonale naivní, a při představě, že je hlavou republiky, se jen usmívám. Mačkám lístek Vratislava Kulhánka. Pan Kulhánek je nevýrazný, jeho osobnost nedokáže strhnout, vložit do politiky potřebnou ráznost a rozhodnost. Nevěřím, že by obstál, kdyby přišla krize. S trochou lítosti mačkám lístek se jménem Jiří Hynek. Jeho postoj je racionální, dostatečně svobodomyslný a jasný. Jeho politika by byla čitelná. A byl by jedním z mála, který by ono pověstné rozdělení společnosti reálně uklidňoval a zmírňoval. Ale jeho šance jsou mizivé, protože není dost vulgární osobností. Pavel Fischer, nevýrazný kandidát s výraznou touhou po hluboké integraci do Evropské unie, který v Evropské unii vidí spasitele toho našeho politického bordelu. Šance s takovým postojem v tradičně euroskeptické zemi téměř nulové.

Michal Horáček

Na přetřes přijdou poslední tři kandidáti, kteří mají podle průzkumů největší šance. Michal Horáček. Úsměv na tváři, úsměv v srdci, úsměv v politice. To je jeho politika, která na mě září. Nakolik je to marketing, netuším. Možná podobně, jako srdíčko v Havlově politickém marketingu. Vím, že právě Michal Horáček skutečně pomáhá. Nemluví o tom, skutečně pomáhá. Pomáhá bez touhy po ovacích, pomáhá, protože mu to dává smysl. Ovšem jeho otevřená mysl lásce k bližnímu v mnoha jeho vyjádřeních naráží na bariéru právě lásky. Jeho lásky. Nebyl by ve své lásce demokratickým prezidentem. Byl by prezidentem jedné vyhraněné skupiny. Důovod je vlastně jednoduchý - tu druhou skupinu prostě nemá rád.

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš je člověk tvrdý, ale podle mého pocitu i člověk poslušný. Jeho osobnost nevyčnívá, je strohá, úřednická, plochá a dá se říci, že bez vlastních myšlenek. Politicky je silně prounijní. Což by nemělo být na úkor ničemu, ovšem Drahošova prounijní politika je právě tou politikou, kterou republika v současné době skutečně nepotřebuje. Nyní je potřeba politik se silně kritickou, ale konstruktivní politikou. Z Hradu musí zaznívat kritika, snaha o reformy, snaha o převrácení trasy, kterou se Evropská unie vydala. Pan Drahoš by pouze přijal to, co z Bruselu přijde. Je to člověk přikývnutí. Člověk bez vlastních vizí a cílů. Je to člověk funkce. A takového člověka nyní republika nepotřebuje vůbec.

Mirek Topolánek

Poslední zbyl Mirek Topolánek. Člověk s historií, která je problematická. Spojení s kmotry, kontroverzní kauzy z jeho práce na postu premiéra vlády, jeho hulvátství, arogance. Je to ovšem jediný kandidát, dle mého pohledu, který je schopen vyzvat Miloše Zemana a skutečně ohrozit jeho jasnou cestu za znovuzvolením na hrad. Je dostatečně dravčí, aby dokázal vzdorovat, aby se dokázal rvát a aby měl dost koule na to, aby prostě řekl NE. Z výše uvedených kandidátů by NE neřekl nikdo. A pokud ano, nebralo by se to od něj vážně. Mirek Topolánek je tedy jediným, který dokáže Miloše Zemana porazit, protože by jej volila jak kavárna, tak i hospoda. Své slovo má v obou. Volil bych podle vlastního nejlepšího svědomí Topolánka? Nikdy. Topolánek je jen menší zlo, než zlo ostatních sedmi kandidátů. A zbyly mi nějaké jiné lístky? Ten s Milošem Zemanem. Že by? Souboj Topolánka a Zemena v druhém kole, to byl fičák.

 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb