Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prasárny v České televizi. Jak dlouho ještě?

06.01.2018
Prasárny v České televizi. Jak dlouho ještě?

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Moderátor Daniel Takáč

Pozorný divák České televize rozhodně nemůže přehlédnout, jak se v tomto médiu, které je placeno z peněz koncesionářů a má jim tedy neomezeně sloužit, den ode dne mění situace. Je mimo jakoukoliv pochybnost, že se vedení ČT v poslední době ocitlo pod mimořádně silným tlakem politiků, především těch, o nichž zpravodajské a publicistické pořady referují kriticky. Důsledkem tohoto neblahého trendu je skutečnost, že ČT stále častěji ignoruje princip vyváženosti a objektivity a dává prostor lidem, kteří neříkají pravdu nebo bez důkazů obviňují jiné.

Zatímco jsou někteří politici či hosté ve studii okřikováni, jiní si mohou na obrazovkách dovolit vše. I prasárny. Skutečně šokující počínání předvedl  v pořadu ČT24 Události komentáře člen hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který  společně s Andrejem Babišem figuroval v kauze  Čapí hnízdo.  Moderátor Daniel Takáč vůbec nebyl schopen čelit bezprecedentním Faltýnkovým výrokům, v nichž obvinil hned dvě osoby z korupce a ze lži, a to bez jakékoliv   možnosti  se bránit či uvést informace na pravou míru.   

Mě to nezajímá

V reakci na Takáčův dotaz, týkající se vyšetřování dotací pro Čapí hnízdo Evropským úřadem proti podvodům OLAF, Faltýnek doslova řekl: „Zpráva OLAFu, pana Giovanního Kesslera, který lítá v korupční aféře za jeden a půl  miliardy korun, který byl obviněn  bruselským státním zástupcem, který ho zbavil imunity, mě zpráva tohoto OLAFu, tohoto pana Giovanniho Kesslera nezajímá. Mě tato zpráva absolutně nezajímá. Mě zajímá, co říká pan policista Nevtípil k obvinění mé osoby, kde účelově lže a vymýšlí si a nemá pro to důkazy.“ 

Je to celý prasárna

Moderátor tato velmi vážná obvinění přešel bez povšimnutí, zatímco Faltýnek pokračoval  v útocích na vyšetřujícího policistu a svůj skandální útok zakončil slovy. „Může se stát teoreticky, že část těch lidí dojde k závěru, že je to celý prasárna, politická, objednaná, zaplacená a dojdou k tomu závěru, že právě proto, aby se tyto prasárny neděly, tak  k tomu slouží poslanecká imunita.“ Diváci České televize, kteří se v celé kauze Čapí hnízdo dostatečně neorientují, tak mohli zcela právem nabýt dojmu, že ji vyšetřuji lháři, podvodníci a korupčníci a že  jde skutečně o „prasárnu“. 

Neschopnost, nebo úmysl?

Je skutečně neomluvitelné, že moderátor České televize dopustil, aby český politik, podezřelý z podvodu, obviňoval současného generálního ředitele OLAFu Giovanniho Kesslera, který má za sebou dlouholetý boj proti korupci a sicilské mafii, v němž dosáhl  mimořádných úspěchů. Ve skutečnosti pouze čelil podezření, že v rámci vyšetřování korupčních kauz byly  nelegálním způsobem odposlouchávány některé telefonické rozhovory. Česká televize má k dispozici dostatečný zdroj informací a její moderátor měl  Faltýnkův útok přinejmenším uvést na pravou  míru.  Nebo alespoň zdůraznit, že Evropská komise vyhověla žádosti belgických úřadů,  Kesslera zbavila imunity a ten  se kvůli tomu obrátil na  Soudní dvůr EU.

 

Nejenže tak neučinil, ale ČT promarnila šanci, aby divákům Událostí a  komentářů  zdůraznila, že  i vrcholný funkcionář EU se musí podrobit právu a spravedlnosti, aniž by někoho  obviňoval z provokací, účelovek či dokonce politicky objednaných a zaplacených prasáren.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová