Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Principál má za sebou kriminál a neplatí hercům. Poplach v Branickém divadle

26.11.2017
Principál má za sebou kriminál a neplatí hercům. Poplach v Branickém divadle

Foto: Facebook

Popisek: Branické divadlo

Branické divadlo v Praze sice sídlí na periferii, ale rozhodně nejde o nějakou bohem zapomenutou scénu. Hrají zde i velmi známé tváře z televize a u diváků je oblíbené. O to více překvapila zpráva o tom, že jsou zdejší vztahy velmi pošramocené a že divadlo může být odstřiženo od obecních peněz. Oč jde?

O kauze prvně informoval časopis Tučňák. Jde o periodikum radnice Prahy 4, jehož zastupitel Michal Hroza popsal prý velmi neradostnou situaci v divadle. Divadlo získala k provozování firma  BCD CZ a.s., která zde uvádí hry různých hereckých společností. Principálem je zde Václav Čížkovský, bratr herečky Evy Čížkovské, který má také máslo na hlavě. Zastavme se právě u jeho osoby, o které třeba Blesk informuje velmi zajímavě. Václav Čížkovský se měl před pár lety dostat do vězení. Podle jeho slov v Blesku prý sedě za leasingový podvod a za to, že porušil podmínku. Z vězení ho propustili v roce 2011, o pět let později se mu podařilo získat Branické divadlo, ve kterém sice rozjel zajímavý dramaturgický program, ale zároveň začaly sílit hlasy, že zde není  vše košer. 

Nedostali zaplaceno

Hlavním problémem byly pochopitelně honoráře umělcům. Že nedostali zaplaceno, se podle Blesku ozvala třeba manželka herce Josefa Dvořáka, a to dokonce za tři měsíce. Těžko si představit, že oblíbený „Vodník“ Pepa Dvořák by si vymýšlel, že hraje zadarmo… Největší haló ale způsobila trojice umělců ve složení Michal Tarant, Petr Našic a Stanislav Lehký, z nichž si měl třeba jeden odnést dokonce i část kulis, když se nemohl od divadla dovolat výdělku… Právě na tuto situaci a hlavně na podněty od občanů prý reagoval radní Michal Hroza. Navíc se vyjádřil v tom smyslu, že i způsob, jaký Václav Čížkovský divadlo získal, by neměl být úplně v pořádku. A hlavně, pohrozil tím, že by divadlo mohlo být odstřiženo od financování prostřednictvím dotací. A na to už divadlo pochopitelně zareagovat muselo, dotace jsou pro podobná zařízení totiž  pro přežití  zcela klíčová. 

Dokázali jsme toho hodně

Vedení divadla tedy sepsalo poměrně dost emotivní otevřený dopis, ve kterém situaci po svém komentuje: „Je asi zbytečné vyjmenovávat, co vše jsme v období prvního roku našeho fungování v Braníku dokázali. Ti, kterým jde opravdu o divadlo, to vědí, ti, kteří se jen tak tváří, to vidět nechtějí, neboť se jim to lidově řečeno „nehodí do krámu“. Samozřejmě, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, ale používají-li se jako takové pomyslné hole prachsprosté drby nebo „informace neověřené“, používá-li je dokonce politik, jedná se o činnost navýsost nízkou a ubohou,“ píše se v dopise divadla. 

Dva alkoholici a zloděj?

K „hříšníkům“ se divadlo zcela přesně vyjadřuje: „Stručně řečeno dva alkoholici a jeden zloděj si stěžují a kontrolní výbor dojde k závěru, že divadlo, které se takto chová, má být odstřiženo od poskytování podpory MČ? To je vtip?“ píše se v oficiálním vyjádření vedení divadla, které se zřejmě nezdráhá použít ty nejdrsnější výrazové prostředky. Těžko říci, kdo konkrétně dopis koncipoval, zřejmě nikoliv profík v oboru PR, neboť v něm padají vyjádření jako: „A pokud kontrolní výbor již tajně? kontroluje, proč již napřed předjímáte, že jsme vinni, aniž byste se nás na cokoliv zeptal?“ 

Za vše může havárie!

V divadle nedávno zrušili několik představení, podle vedení nikoliv kvůli dlužným honorářům: „Je sice pravda, že jsme museli zrušit vloni několik představení, ale ta byla zrušena z důvodů náhlé havárie, kdy nám z městského odpadního řadu pronikly fekálie skrze odpady do prostoru divadla.“ Co vlastně chtěli  dopisem říci, nevědí  ani jeho autoři: „Vážený pane Hrozo, chtěli jsme Vás požádat o omluvu. Zvažte sám, jestli jste takového kroku schopen,“ obracejí se dost vágně na Michala Hrozu ze zastupitelstva.

 

Zrušeno 16 představení

Reakce Hrozy na sebe nenechala dlouho čekat: „Překvapilo mě, že přesto, že jde zřejmě o reakci na můj článek v posledním čísle obecního časopisu Tučňák, není ve vašem dopise nic, co by vyvrátilo má tvrzení z tohoto článku. Naopak přiznáváte, že jste opravdu ve sporu s řadou vystupujících ve vašem divadle, potvrzujete rušení představení i nelibost nad tím, že se situace divadla stala objektem zájmu médií.“ Jak to tak ale vypadá, vedení divadla je ve sporu tím poraženým: „Kontrolní výbor se na základě stížnosti rozhodl požádat úřad městské části o prověření plnění smluv uzavřených s provozovatelem divadla a doporučil radě města do ukončení této prověrky neposkytovat další veřejné finanční prostředky. Toto považuji za standardní postup, který nic nepředjímá. Z jednání kontrolního výboru jsem si odnesl informaci, že za relativně krátkou dobu vašeho působení v divadle bylo zrušeno celkem 16 představení. Nezdá se mi možné, že by to mohlo být z důvodů neustálých náhlých havárií městského odpadního řadu.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace