Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Nově se omílalo staré známé, v ČT se Babiš ´ukecl´, chce demontovat systém. Dvě předvolební superdebaty

20.10.2017
Na Nově se omílalo staré známé, v ČT se Babiš ´ukecl´, chce demontovat systém. Dvě předvolební superdebaty

Foto: ČT / repro

Popisek: Andrej Babiš mezi Kalouskem a Bělobrádkem v debatě ČT, nazvané Poslední slovo

Rychlá jízda noční Prahou a na jejím konci stejně rychlý přesun dlouhými chodbami Kongresového centra do sálu, kde už čekali Václav Moravec a další kandidáti. To ve čtvrtek večer čekalo Lubomíra Zaorálka a Andreje Babiše, kteří se účastnili hned dvou závěrečných předvolebních debat… Poslední předvolební večer byl dlouho předmětem čilých spekulací, jak vlastně bude probíhat. Andrej Babiš a po něm i Lubomír Zaorálek přislíbili účast v debatě dvou lídrů na TV Nova. Česká televize ale pořádala v Kongresovém centru velkou debatu deseti premiérských kandidátů největších stran. Nakonec to všichni stihli.

Původně to vypadalo, že přinejmenším Andrej Babiš Českou televizi odmítne. Nakonec však byla jeho účast domluvena, což před oba lídry a jejich štáby položilo velký logistický úkol. Obě debaty dělilo pouze něco málo přes půl hodiny a oba se během toho času museli přesunout ze studia TV Nova na Barrandově na Vyšehrad, kde se v Kongresovém centru již chystali ostatní předsedové. Než se budeme věnovat tomu, co se řeklo, ještě sledovanost

Data sledovanosti dvou zásadních televizních debat

ParlamentnímListům.cz se podařilo získat neoficiální data bez odložené sledovanosti, tedy bez diváků, co si diskuse pustí ze záznamu od dneška do neděle, kterými skončily závěrečné debaty veřejnoprávní České televize a privátní Novy. Doplňme, že Nova vysílala svůj Duel v hlavním vysílacím čase, ČT na něj de facto navázala od 21:30.

Podle zdrojů ve sledovanosti zvítězila Nova. Souboj Lubomíra Zaorálka a Andreje Babiše vidělo více než 930 tisíc diváků, s čímž stanice počítala a díky čemuž se její předvolební debata stala nejsledovanější v zemi. Špatně si rozhodně nevedl ani Václav Moravec, a to navzdory vysokému počtu hostů, kdy se ke slovu prakticky nedostali zástupci STAN anebo Zelených. Takzvané Poslední slovo, jak ČT debatu nazvala, vidělo na ČT1 od 21:30 hodin 550 tisíc diváků, na zpravodajském kanálu ČT24 pak 270 tisíc lidí.

Jste fíkus, parazit a dravec, spustil Zaorálek na Babiše

Vezměme to popořadě, první byl duel na Nově, Babiš versus Zaorálek. Dva nesmiřitelní lídři, kteří spolu seděli čtyři roky ve vládě. Dnes, v předvečer voleb, se sešli s moderátorem Rayem Korantengem v Duelu TV Nova.

Úvodem se Babiš vyjádřil ke svému výroku, že v případě, že se stane premiérem, po čtyřech letech odejde z politiky. „Já jsem to prohlásil proto, abych oslovil občany, aby mi dali šanci, abych mohl sestavit vládu. Pokud bych se stal premiérem, pracoval bych maximálně pro občany. A jinak, než jsou dosud zvyklí,“ řekl Babiš.

Zaorálek pak hovořil o triumvirátu v čele ČSSD. „Nepřipadá mi to nejasné. ČSSD není strana jednoho muže. Když se s někým něco stane, může být třeba člověk trestně stíhaný, tak v sociální demokracii je člověk nahraditelný. Já jsem měl svůj úkol, který jsem se snažil splnit co nejlépe. Myslím si, že strana se rozhodla dobře a jednoznačně se semkla,“ řekl Zaorálek. 

Babiš pak následně vyloučil, že by ANO bylo stranou jednoho muže. „To je klišé. Jsme hnutí, které má stanovy,“ sdělil Babiš, jenž následně pochválil krajské organizace, hejtmany. „U nás je plno lidí, kteří by mě plně nahradili. Nikdy jsem nezasahoval do kandidátek. A to, že jsem měl to právo? Ostatní strany to také dělají, my to řekli transparentně,“ podotkl Babiš. 

„Chci připomenout, že ten program, za který kandiduji, jsem nedával dohromady sám, ale dávali jsme jej dohromady společně. Sociální demokracie je sázka na jistotu. Ta témata, která tam jsou, jsou naše témata, která hlásáme dlouho,“ podotkl Zaorálek a začal útočit, když Babiše označil fíkusem, parazitem a dravcem likvidujícím druhé. „Ať pan Zaorálek ukáže, co udělal za 27 let své kariéry,“ zareagoval Babiš a vyzdvihl své úspěchy. 

Když se pak Koranteng zeptal na to, koho Babiš považuje za své potenciální koaliční partnery, Babiš odpověděl: „My už jsme slyšeli, že je sestavená nová vláda pod vedením pana Bělobrádka, pan Kalousek bude ministrem financí. Mám obavu, že skončíme jako v Hradci Králové v krajských volbách.“ Následně pochválil opět svůj program.

Zaorálek pak sdělil, že pro ČSSD není přijatelná koaliční spolupráce s SPD. „My půjdeme s tím, kdo bude souhlasit s hlavními principy našeho programu,“ dodal. „Mrzí mě, že pan Zaorálek dělá kampaň tak, že každý den říká lež,“ zareagoval pak Babiš, jenž si případně umí představit být s ČSSD ve vládě. Zaorálek si však neumí představit být ve vládě s trestně stíhaným premiérem.

„S trestním stíháním na krku se politika dělat nedá,“ zareagoval Zaorálek. „To trestní stíhání je účelové,“ sdělil Babiš emotivně.

Nízké mzdy? Zaorálek chce zvyšovat minimální mzdu

Prvním tematickým blokem diskuse pak bylo hospodářství. „Za naší vlády se blížíme průměrné mzdě 30 tisíc. Učitelé, hasiči, vojáci, všichni dostali navýšeno na mzdách o 30 %. To jsou navýšené výsledky. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Chceme také navyšovat platy v sociální sféře a také v kultuře. Budeme mít poprvé přebytkový důchodový účet,“ vyprávěl o hospodářství Babiš.

„Máme tady prosperitu, to je dobře. V celé řadě oblastí jsou tady však velmi nízké mzdy. Chceme zvyšovat minimální mzdu, snížíme daně malým a středním firmám, zvýšíme daně velkým firmám,“ rozprávěl Zaorálek, jenž má v úmyslu také podporovat odbory. 

Řeč pak přišla na máslo, kdy Babiš uvedl cenu másla jako 57 korun. Kilogramový bochník chleba stojí podle Zaorálka 28 korun. „Jestli stojí máslo 60 korun, tak by mě zajímalo, kolik na tom pan Babiš trhne. Vyrábějí ho u něj v Hlinsku,“ zaútočil Zaorálek. „Tohle blábolení se nedá poslouchat. A to takhle blábolí už 27 let,“ rozčílil se Babiš. „Máte máslo na hlavě,“ oponoval Zaorálek. „Máslo na hlavě má vaše strana, která má prsty v klientelismu a korupci,“ odvětil Babiš za marného uklidňování Korantenga. 

Ke korupci se pak přešlo jako k dalšímu tématu. „My jsme protikorupční hnutí. A kdybychom tady mluvili o korupci v ČSSD, tak to bude delší seriál než Ordinace v růžové zahradě,“ poukázal Babiš na resort školství, ČEZ a další kauzy. 

„Ryba smrdí od hlavy. Když je někdo trestně stíhaný, nemůže usilovat o tak vysokou funkci. To je špatný příklad,“ poukazoval následně Zaorálek a útočil na Čapí hnízdo. „S korupcí se opravdu nedá bojovat, když ryba smrdí od hlavy,“ zopakoval. „Pan Zaorálek brutálně lže. Čapí hnízdo není žádné rodinné sídlo,“ hovořil Babiš s tím, že stavba pomohla celému regionu. 

Když se pak hovořilo o zajišťovacích příkazech, Zaorálek se rozlítil. „Jste jako buldozer, co jste zničil rodiny,“ láteřil Zaorálek. „To je hrozná lež,“ dodal Babiš. 

Pracují tu otroci, burácel Zaorálek

Následný střet pak byl kvůli dovážení zahraničních pracovníků. „Pan Babiš mě neustále nutí, abych přivážel zahraniční pracovníky,“ vytáhl následně Zaorálek rozsudek, že se v Babišových Vodňanských drůbežárnách zaměstnávají ilegální zaměstnanci. „Je to součástí práce organizovaných mafií. Pracují tu otroci,“ předal Zaorálek Babišovi rozsudky. „To je další sprostá lež. Já vím, že pan Chovanec permanentně posílal cizineckou policii do Vodňanské drůbeže,“ láteřil Babiš.

„Já dostávám na stůl, abych podepisoval šičky z Mongolska a z Východu, kdy tady dělají za minimální mzdy a naše šičky dělají v Lidlu,“ sdělil Zaorálek. „Jako kdyby se nám chtělo předvádět, že se dá za ty peníze vyžít. Tenhle tlak na dovoz otrocké síly je něco, co ekonomice nepomůže,“ řekl Zaorálek.

„Pokud ve zdravotnictví chybějí lékaři a vezmou se z Ukrajiny. ČSSD špatně řídí ministerstvo práce a sociálních věcí. Kdo všechno dělá načerno?“ burácel dále Babiš a poukazoval na lidi, kteří si nadělají děti, aby nemuseli do práce.

Zdravotnictví. Téma, o němž začal hovořit Zaorálek. „Podle mého názoru je na velice slušné úrovni,“ sdělil. „Pokud byl v čele resortu ministr zdravotnictví, který byl stíhán za nákup předražených věcí, tak to o něčem svědčí. Nikdo nikdy pořádně resort neřídil,“ dodal Babiš s tím, že do zdravotnictví teče dost peněz, ale je třeba, aby resort řídil někdo, kdo by byl schopen ušetřit. „Problém je, že starší doktoři odcházejí do zahraničí,“ řekl. Koranteng se následně snažil z obou kandidátů vypáčit vše k důchodové reformě. 

Chceme zastavit nelegální migraci, zdůraznil Babiš

Závěrečným tématem pak bylo téma migrační krize a Evropské unie. „Neakceptujeme kvóty. Chceme zastavit nelegální migraci. Ale do Evropy. Chceme, abychom měli premiéra, který řekne Merkelové a Macronovi, že řešení migrační krize je mimo Evropu. Řešením pašeráků a situace v Sýrii, Libyi. Ale proč nejsme aktivní? Proto, že máme premiéra, jenž neumí anglicky,“ zaútočil Babiš na premiéra za ČSSD Sobotku. 

„Kvóty nebudou. To mohu garantovat a slíbit. Vy tady pořád mluvíte o premiérovi, který nefungoval. Ale Česká republika reagovala naprosto dokonale. Ta vláda fungovala. Proč to nepřiznáte?“ láteřil Zaorálek. „To, že je tady dnes bezpečno, souvisí s tím, že vláda fungovala. Jednoznačný postoj ohledně kvót zřejmě pan Babiš úplně zapomněl,“ dodal Zaorálek. 

Babiš pak zdůraznil, že rozhodně nechce euro. Zaorálek k tomu dodal, že ke vstupu do eurozóny nás v současné době nikdo nenutí. 

A proč je důležité být součástí Evropské unie? „ČSSD se domluvila se Slovenskem a otevřeli jsme otázku toho, že nechceme být odpadkovým košem v oblasti potravin,“ začal s odpovědí Zaorálek. „Nechceme být odpadkový koš v Evropě. Chceme být v Evropě. Kdybychom tam nebyli, tak nám o 40 % klesne životní úroveň,“ dodal. Babiš se však rozčílil, že ČSSD nepředvedla v Evropské unii žádný návrh, například v rámci migrační krize.

„Na Evropskou unii musejí mít zásadní vliv premiéři a prezidenti. Nechci žádnou další integraci, nechci, aby EU řešila, jestli pomazánkové máslo ano, nebo ne. Máme být v Evropě aktivní,“ zmínil.

Zaorálek pak podotkl, že nevěří novým velkým institucím, které vznikají. „Když vidím, že jsou díry mezi Východem a Západem, tak to máme dělat – sbližovat se,“ podotkl k reformování Evropské unie. Zaorálek následně i hájil aktivitu vlády v Evropské unii.  

Pro Czexit Babiš není, láteřil však, že je nutné mít schopného premiéra hájícího české zájmy v Evropské unii. „Pan Zaorálek neprosadil vůbec nic,“ řekl Babiš. „Ježíšikriste,“ řekl Zaorálek. K otázce referenda pak uvedl, že podle něj není potřeba na tuto otázku, jež byla již jednou odpovězená, znovu odpovídat. 

Další otázka pak směřovala k prezidentu Miloši Zemanovi a podpoře v prezidentských volbách. „My jsme si řekli, že nebudeme mluvit o otázkách jiných než o volbách do sněmovny. Takže ani já dnes to neřeknu,“ sdělil Zaorálek. Téma prezidentských voleb není zásadní v současné době ani pro Babiše. Vyjádří se k němu po volbách do Poslanecké sněmovny. 

A co nejvíce vystihuje Babiše podle Zaorálka? „Je to dravec, který likviduje konkurenci,“ podotkl Zaorálek. „Pan Zaorálek je 27 let v politice. On skvěle mluví, dokáže mluvit o všem. A teď v rámci kampaně se změnil a začal brutálně lhát,“ charakterizoval pak Babiš Zaorálka.

„Vážené dámy, vážení pánové. Čekají nás strašně důležité volby. Nic není rozhodnuto. Přijďte k volbám a dejte nám maximum hlasů, aby se nestalo to co v krajských volbách,“ řekl Babiš v poslední větě, jenž chce narušit vládnutí korupčně-klientelistických vlád. Slíbil, že hnutí by bylo aktivní v Evropě. „Podpořte nás. Teď, nebo nikdy,“ uzavřel.

Sociální demokracie udělá vše pro zvýšení platů, slíbil pak Zaorálek. „Sociální demokracie je jediná strana v této zemi, která nebude rozdělovat společnost,“ uzavřel pak Zaorálek. Koranteng pak již jen poznamenal, že oba muži i v reklamních předělech působili nesmiřitelně.

Poslední slovo České televize začalo bez lídrů

Václav Moravec v poslední předvolební superdebatě České televize přivítal lídry jednotlivých stran. To, co se pak dělo v Kongresovém centru v Praze, stálo za to. Sál se v některých chvílích otřásal salvami smíchu. Jindy se ozývalo bučení. Nechyběly ani dlouhé potlesky. Andrej Babiš, Tomio Okamura a další politici si nic nedarovali zadarmo.

Dorazili předseda Pirátů Ivan Bartoš, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, šéf ODS Petr Fiala, lídr TOP 09 Miroslav Kalousek, volební lídr STAN Jan Farský, šéf komunistů Vojtěch Filip, předseda Zelených Matěj Stropnický, šéf SPD Tomio Okamura. Nakonec nechyběli ani volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, byť do Kongresového centra v Praze dorazili se zpožděním.

Moravec citoval titulky zahraničního tisku, který varuje, že se Česko s Andrejem Babišem stane protiimigrantskou zemí. Sám Babiš ale před časem řekl, že vidí nebezpečí jinde. Za „loutku kmotrů“ označil Tomia Okamuru.

Okamura proti ČSSD i ANO

„Já jsem měl radost z toho, když včera pan Zaorálek řekl, že největší hrozbou sociální demokracie není Babiš, ale je to Okamura. Já jsem rád, že si nás všimli,“ usmíval se Okamura. Zdůraznil také, že jeho hnutí SPD je čisté. „My přinášíme dobré ideje, dobrou vizi, a ne špínu a zášť, jaké předvádějí ČSSD, ANO a další,“ doplnil předseda hnutí. 

Na konto Babiše ještě dodal, že on sám je kmotr a ovlivňuje politiku ze zákulisí skrz svá média. Okamura to prý pocítil na vlastní kůži, když Babiš koupil MF Dnes. Okamura se tam prý najednou už nedostal. 

Když dostal slovo Fiala, přiklonil se k varovným zahraničním titulkům. Má obavy, že budou společně vládnout Babiš a komunisté. Filip to rázně odmítl. KSČM se prý k ničemu takovému nechystá, ale komunisté jsou si prý vědomi odpovědnosti, kterou ponesou jako parlamentní strana ve sněmovně. Komunisté se prý budou chovat tak odpovědně, aby oddálili hrozbu dalších předčasných voleb. „Tak vyloučil jste podporu ANO, nebo nevyloučil,“ kroutil hlavou v jednu chvíli Moravec.

Filip se vyhnul odpovědi tím, že by ze spolupráce s ANO mohl obvinit ODS. To by prý komunisté také mohli zase tvrdit, že se především pražská ODS chystá vládnout s ANO. To zase odmítl Fiala.

Piráti s ANO nepůjdou

Případnou koalici rázně smetl ze stolu také Pirát Ivan Bartoš, který rozcupoval vyjádření Andreje Babiše (ANO), že si dovede představit povolební spolupráci. „Já jsem si všiml, že i pan Babiš pouští takové polibky smrti. To je naprostý nesmysl. Piráti už dopředu stanovili případné podmínky vládní spolupráce. Těchto podmínek je asi dvacet a my z nich neustoupíme,“ zdůraznil Bartoš. Jednou z těchto podmínek je, že by premiérem neměl být trestně stíhaný politik, což dnes pan Babiš je.

„Já mu (Babišovi) do hlavy nevidím, ale my si spolupráci s Andrejem Babišem ani s panem Faltýnkem, ani s Agrofertem představit neumíme. Přes své Lidové noviny pouští Babiš nějakou informaci. Nebo o tom mluví TOP 09 ve svém volebním inzerátu v Metru, že Piráti snad získají ministerstvo informatiky, a to je nesmysl,“ rozčiloval se Bartoš.  

V tu chvíli dorazili Babiš se Zaorálkem a šéf hnutí ANO ihned reagoval na úvodní kritiku Tomia Okamury. „My tolik billboardů nemáme, my nemáme tolik peněz jak on,“ pravil Babiš. A sál v Kongresovém centru v Praze vybuchl smíchy. Program Tomia Okamury je podle Babiše totálně nesplnitelný. „Jeho minimální důchod bude stát 308 miliard korun ročně. To bychom rychle zbankrotovali. Pan Okamura tady má strategii, že straší lidi,“ pálil dál Babiš do šéfa SPD.

Ten si to ale nenechal líbit. „Ano, já chápu, že naše návrhy jsou nereálné,“ odvětil Okamura. A sál znovu explodoval smíchy. Ale Okamura obratem doplnil, že prosazoval snížení platů politiků, ale všichni ostatní politici byli proti, takže z tohoto pohledu jsou Okamurovy návrhy neprůchozí.

Kalousek netušil, že to bude taková sranda

Pak dostal slovo předseda TOP 09 Kalousek. „Dobrý večer lidem v sále i u obrazovek. Já jsem netušil, že to bude taková sranda,“ smál se Kalousek. S vážnou tváří dodal, že jsou tyto volby o tom, zda si zachováme svobodu, nebo se staneme zaměstnanci holdingu, který na všechny občany zaklekne. Kalousek také varoval před vystoupením České republiky z EU. To by vedlo k tomu, že budeme v podobné pozici, v jaké je dnes Ukrajina.   

Pak se ke slovu znovu dostal Andrej Babiš a požádal občany, aby mu dali přes 50 procent hlasů, protože jinak nedokáže pořádně čelit systémovým stranám, jakými jsou ČSSD či TOP 09.

„Já jsem ten miliardář, který zachraňuje lidi. Já jsem zachránil Kostelecké uzeniny, Olmu a další. A pokud jde o ten systém, ano, my jsme protisystémová strana. Nedávejte nás do jednoho pytle s SPD, to je extremistická strana. Ale my jsme proti tomu systému tady těch zavedených stran, jako je tady 27 let pan Kalousek a pan Zaorálek. Takže, vážení občané, dejte nám padesát procent,“ zesiloval Babiš hlas před kamerami. Dočkal se potlesku i bučení.

A Kalousek se okamžitě ozval. Když už je prý Babiš tím hodným miliardářem, který se snaží zachránit svou rodinu, „tak já bych tady chtěl poprosit pana Babiše, nezachraňujte nás.“ 

Pro Czexit jen Okamura a komunisté

Moravec poté nastolil otázku jednorázového referenda o vystoupení z EU. Pro toto referendum zvedli ruku jen komunista Vojtěch Filip a Tomio Okamura z SPD. Filip na jednorázovém referendu nevidí nic špatného, protože tohoto jednorázového referenda bylo využito i pro vstup Česka do EU. Zakazovat tedy lidem rozhodovat o případném vystoupení z tohoto společenství se komunistovi jeví nedemokratické.

Zaorálek konstatoval, že ČSSD prosazuje boj proti levné práci a uvítá každého, kdo se přidá. Nezdá se mu prý fér, když je sociální demokracie kritizovaná za to, že mzdy nezvedala víc. Neměli bychom prý zapomínat na to, v jak špatném stavu byla Česká republika v roce 2013, a z té sociální demokraté zemi vyvedli.

V tu chvíli už se ale neudržel šéf ODS Fiala. Zdá se mu, jako by tu poslední čtyři roky nikdo nevládl. „Andrej Babiš sní, Zaorálek vypadá, jako by se snažil řešit nízké platy, když tu teď čtyři roky vládl, a Pavel Bělobrádek se snaží zbavit odpovědnosti za to, že v této vládě byl,“ rozčiloval se Fiala. Jen ODS prý představila 12 jasných bodů, které chce prosazovat pro budoucnost země.

Babiš se okamžitě ohradil a ukázal čtyřicetistránkový dokument, který dokládá, co všechno se mu jako ministrovi financí povedlo. „Pane předsedo, tenhle paklík dokumentů ukazujete každému ve všech televizích už dva měsíce.“ A sál se znovu otřásl smíchy. Moderátor poté Babiše požádal o odpověď na otázku, zda je pro zavedení referenda, nebo proti referendu. „My jsme pro referendum,“ řekl Babiš. „Ale ne pro takové, jaké chce pan Okamura,“ dodal šéf hnutí ANO okamžitě. Pokud by si nějaké referendum přálo 50 procent občanů, pak bude referendum v pořádku, ale panu Okamurovi by stačilo podle Babiše sto tisíc podpisů, a to je podle Babiše nesmyslně málo.  

„My jsme ukázali, že jsme nezkorumpovaní,“ řekl v jednu chvíli šéf hnutí ANO. A ozvalo se dlouhé bučení. „Tento pán udělal 670 miliard dluhů,“ nedbal Babiš bučení a ukazoval na Kalouska. Ten se ihned ohradil. „Udělali jsme spoustu práce, udělali jsme také spoustu chyb, ale nikdy jsme na nikoho neklekli,“ pravil Kalousek. „Ježíš marjá,“ obracel oči v sloup Babiš.

Stropnický: Babiš je parazit

Když se dostal ke slovu Stropnický (Zelení), poukázal na to, že Babiš se holedbá, jak zachraňuje stát, ale už neříká, jak k tomu čerpá evropské i státní dotace. „On je parazit,“ rozkřikl se Stropnický.

Neuběhlo ani pár vteřin a Babiš přešel do protiútoku. Prohlásil, že bez finanční pomoci, kterou Babiš poskytl Stropnickému na Praze 3, by tento politik neuspěl. „Ale to není pravda, to je lež,“ křičel okamžitě Stropnický. Ale Babiš se nedal umlčet. „Díky němu se v Praze nestaví,“ osočil šéf hnutí ANO Stropnického.

Pak druhý nejbohatší Čech rozjel další kolotoč. „Moje trestní stíhání je účelové a vymyšlené.“ Sál se otřásal smíchy. „Kdybych nebyl v politice, tak o Čapím hnízdě nikdo nic neví,“ pokračoval Babiš. Přišla další salva smíchu. Babiš ale dál ubezpečoval voliče, že chce řídit vládu a chce ji řídit s péčí řádného hospodáře.

„Jinými slovy se chcete zapsat do historie jako první trestně stíhaný premiér ČR,“ otázal se Moravec.

Ozval se sáhodlouhý ohlušující potlesk. Až Moravec musel žádat publikum, aby se zklidnilo, a Babiš dostal možnost odpovědět. „U nás policisté ovlivňují politickou situaci,“ odpověděl Babiš. Moravec mu ale okamžitě připomněl, že Babiš jako budoucí politik kritizoval Petra Nečase a policejní zásah na Úřadu vlády z roku 2013. Babiš se ohradil, že by v roce 2013 situaci zneužíval. „Vzpomeňte si na Kubiceho zprávu a ano, vzpomeňte si na pana Nečase.  Kdyby nepadla vláda, tak by byly volby v červnu 2014 a my bychom měli 25 procent a ty volby bychom vyhráli,“ řekl Babiš.

Okamura nezná čísla o zdravotnictví

Moravec poté otevřel téma zdravotnictví a ptal se Okamury, o kolik by chtěl zvýšit finanční prostředek plynoucí do zdravotnictví. Okamura ale tápal. Nevzpomněl si, kolik HDP jde do zdravotnictví dnes, je to asi sedm procent, a poté jen obecně odpověděl, že by tyto finanční toky zvýšil tak, aby kvalitní zdravotní péče byla dostupná pro každého.  

Přesné číslo však Moravec nedostal ani z Kalouska. Ten jen poukázal na to, že potřebujeme do zdravotnictví dostat více soukromých peněz. A tím pořádně naštval Zaorálka. „Tohle je věc státu, kontrolovat kvalitu a kontrolovat dostupnost zdravotnictví, to je něco, co si ten stát musí držet a nedopustit, aby to soukromý sektor rozsekal,“ obořil se Zaorálek na Kalouska. „Pane ministře, pokud jste si nevšiml, tak ambulantní specialisté či dentisté jsou soukromí a vy na nich teď hodně klečíte,“ odbyl Zaorálkova slova Kalousek.

Zato Babiš uměl čísla dobře. Zdůraznil, že oproti Kalouskově a Nečasově vládě navýšila nástupnická vláda finance ve zdravotnictví o 60 miliard. „A my říkáme, pojďme klidně na devět procent HDP, ale využívejme je efektivně,“ zaznělo z úst šéfa hnutí ANO.

Podle Bělobrádka je třeba diskutovat o opětovném zavedení poplatku za den pobytu v nemocnici. „České zdravotnictví je velmi komplikované i v tom, že část té péče dofinancovávají kraje, i když by nemusely. A pak je tady otázka ambulantních lékařů, praktických lékařů, ti všichni začínají chybět. A pak je to také otázka toho, že ministři zdravotnictví bývali ředitelé velkých nemocnic, a i o tom je třeba se bavit,“ zaznělo od Bělobrádka. Prý je také třeba se bavit o tom, aby v každé nemocnici stejný výkon stál stejné peníze.  

Fiala se přiklonil ke Kalouskovi. „Jednoznačně je potřeba definovat, co je standard, co je nadstandard, a dovolit lidem, kteří to chtějí a mají na to, aby si to připlatili... Jeden praktický lékař pečuje asi o dva tisíce lidí, a kdyby skončilo třeba jen sto praktických lékařů, tak si spočítejte, co by to udělalo. Tato vláda klekla na živnostníky a tato vláda zatížila lékaře e-recepty,“ rozzlobil se Fiala. Současná vláda podle předsedy ODS na lékařích klečí místo toho, aby se starala o to, aby těch lékařů bylo dost. Tato odpovědnost jde podle Fialy za vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Zaorálek: Je tam pěkný balík peněz

Farský dal Fialovi za pravdu, stát se i prostřednictvím úhradové vyhlášky musí starat o to, aby lékaři byli ve všech regionech. „Pak je ještě velký nepořádek v rozprostření přístrojů po České republice. Najdete kraje, kde je hodně magnetických rezonancí, a pak najdete kraj, kde není ani jedna,“ kroutil hlavou Farský. Vláda se prý dlouho tvářila, že je vše v pořádku, ale teď ji dohání zametání pod kobereček, ale teď lékaři zase protestují, takže vládě se její pasivita vrací, nešetřil končící kabinet Farský. „A e-recept tak, jak je připraven, je opravdu na zrušení, protože přináší samá negativa,“ řekl volební lídr STAN.

Tím ale neskončil. „Tady se hasí i další požáry. Tady se vydávají jen tři procenta finančních prostředků na pravidelné preventivní prohlídky. A já si myslím, že kdyby se dařilo prosadit častější preventivní prohlídky, pak by bylo možné bavit se o snížení zdravotního pojištění,“ konstatoval.

Zaorálek se znovu vrátil ke Kalouskovi a zaútočil na něj kvůli zdravotnictví. „Já znám ty chlapíky, kteří chtějí podnikat ve zdravotnictví. To bývají pěkně tvrdí chlapíci. On to není jen tady pan Babiš. A proč si myslíte, že oni chtějí ve zdravotnictví podnikat, aby se dostalo péče pro všechny? Ne! Oni chtějí zisk. Já znám ty pěkně tvrdé chlapíky, kteří chtějí druhý pilíř penzijního systému! Proč: Protože tam je obrovský balík peněz,“ křičel ze všech sil Zaorálek.

Pirát Bartoš se rozpovídal o tom, že si bohatší lidé mohou přejít k nějaké soukromé pojišťovně, kde si mohou připlácet, ale stát se musí postarat o to, aby zdravotní péče byla dostupná pro všechny.

Babiš zuřil: My jsme antisystémová strana

Když se dostal ke slovu Babiš, zaútočil na ČSSD. „Já jsem si myslel, že po nástupu k moci ČSSD zlikviduje tenhle Schneiderův systém,“ rozkřikl se Babiš v narážce na někdejšího poslance ODS Marka Šnajdra. „Protože my jsme antisystémová strana, my jsme proti korupci,“ zaznělo z úst Babiše. Ale ČSSD se prý nedokázala postarat o to, aby do českého zdravotnictví přišlo víc lékařů. „Já říkám, že bylo dostatek peněz k tomu, aby paní Valachová zařídila, aby na univerzitách bylo víc studentů medicíny. Paní Valachová dostala všechno, co potřebovala. Dokonce nejvíc ze všech ministrů,“ kroutil hlavou Babiš. 

„Ale když vy tady říkáte, jak ostatní ty resorty neřídili dobře, tak já se vás zeptám, proč se vašemu ministerstvu dopravy nepodařilo prosadit zákon o liniových stavbách?“ otázal se Moravec. „Protože nám ho zarazila Legislativní rada vlády. To se ptejte ČSSD a pana Zaorálka,“ rozčiloval se šéf hnutí ANO. Zaorálek se ihned ohradil, že to Dan Ťok (ANO) nepostavil tolik kilometrů dálnic, kolik sliboval.

Babiš však nastoupil k dalšímu útoku. „Na tý vládě nebude Zaorálek číst Financial Times, Chovanec Hospodářské noviny a všichni tam jsou na mobilech. Tu vládu musí konečně někdo řídit taky,“ zuřil šéf hnutí ANO.

Poslední slovo dostali pak všichni

Moravec debatu směřoval ke konci a vyzval lídry stran, aby oslovili voliče posledním slovem. „Až budete volit, volte, zda chcete volit křesťanské Vánoce, nebo ramadán,“ řekl mimo jiné Okamura. Brojil také proti diktátu Bruselu.   

Pak se ozval Bělobrádek: „Vážení spoluobčané, my jsme nejlepší řešení pro budoucí stabilní vládu. Pokud jste levicoví, volte ČSSD, pokud jste pravicoví, volte ODS. Pokud jste středoví voliči, volte KDU-ČSL,“ doporučoval šéf lidovců s tím, že lidovci vždy budou klidnou silou české politiky.

Babiš znovu požádal občany, aby mu dali všechny hlasy, které mohou. „Nic není vyhráno. Budeme bojovat proti korupci, budeme bojovat proti systému, budeme bojovat proti migraci, budeme bojovat za naše priority v Evropě,“ sliboval.

Kalousek zvolil cestu přes Evropskou unii. „Dámy a pánové, náš program je nepopulistický a moderní. Jsme jediná pravicová proevropská strana. Chceme šťastnou budoucnost v Evropské unii,“ zdůraznil.

Bartoš promluvil o transparentnosti. „Česká pirátská strana vznikla před osmi lety skutečně odspoda. A když nás pustíte i do sněmovny, tak budou všechny smlouvy na internetu...  Pusťte nás na ně,“ žádal.

Stropnický popisoval Zelené jako jedinou čistou stranu. „Menší zlo nakonec zalije krajinu betonem, zašantročí lithium,“ rozčiloval se. Jediní čistí Zelení prý nic takového nepřipustí.  

Filip volal po míru ve světě a bezpečí doma. Farský všechny voliče pozval k volbám a vyzval je, aby volili odpovědné Starosty.

Zaorálek popsal sociální demokracii jako sílu, která pomůže všem, když to budou potřebovat. „ČSSD je určitá jistota. Nám jde o sociální smír,“ řekl jasně Zaorálek.

Také Petr Fiala pozval voliče k volebním urnám a slíbil jim, že hlas pro ODS bude dobře investovaným hlasem, protože občanští demokraté budou usilovat jak o větší bezpečnost, tak o přátelštější stát, který se lidem tolik neplete pod nohy.

Zdroj: Monitor Parlamentních Listů.cz

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .      

Vložil: Anička Vančová