Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V předvolebních debatách předvádějí politici souboj o co největší lež. I koncesionáře ČT ponechala neschopná moderátorka napospas demagogii

komentář 06.10.2017
V předvolebních debatách předvádějí politici souboj o co největší lež. I koncesionáře ČT ponechala neschopná moderátorka napospas demagogii

Foto: ČT / repro

Popisek: Daniela Písařovicová politiky na uzdě neudržela

KOMENTÁŘ Inflace předvolebních debat bohužel českým voličům příliš nepomáhá v rozhodnutí, koho vlastně mají volit. Účastníci různých soubojů a duelů totiž neváhají používat nepravdivé nebo zavádějící informace a korigovat jejich demagogie neumí ani moderátoři. Platí to jak pro veřejnoprávní stanice, tak pro privátní. Až na výjimky nejsou jejich moderátorské hvězdy schopny vyvrátit dezinformace, jimž adepti na poslanecké nebo ministerské posty cynicky obelhávají voliče.

Toto pondělí se bez větší pozornosti ostatních médií odehrála první důležitější předvolební debata na ČT 24. Díky tomu, že byla věnována strategickým státním financím, utkali se v ní kromě dalších osmi stranických expertů na tuto problematiku i dva největší současní političtí sokové, bývalí ministři financí Andrej Babiš a Miroslav Kalousek. A byli to právě pouze oni dva, kdo vleklou debatu čas od času „oživili“ svými vzájemnými útoky. Moderátorka Daniela Písařovicová  plnila většinou funkci ozdoby, nebyla argumentačně vybavena a většinou se zmohla pouze na to, že někomu přidělila či odebrala slovo. 

Rozhodne volby EET?

Hned zkraje veřejnoprávní debaty přišla na paškál otázka čerstvě spuštěné účtenkové loterie a elektronické evidence tržeb, z nichž se s největší pravděpodobností  stane jeden z klíčových argumentů, podle  nějž se voliči rozhodnou, komu nakonec dají svůj hlas. Právě proto jsou EET i tzv. účtenkovka předmětem neuvěřitelné propagandy a ne náhodou byla kontroverzní loterie spuštěna těsně před volbami. Podle Andreje Babiše jde o revoluční projekt, který narovná podnikatelské prostředí a zvýší výběr daní, což se již prý stalo. Bohužel jeho tvrzení nelze nijak ověřit. Zato je mimo jakoukoliv pochybnost, že EET ještě více podnikatelské prostředí zdeformovala, protože některé podnikatelské subjekty se jí musí podřídit a některé jsou od povinnosti hlásit každou korunu on-line státu osvobozeni. Fatální je přitom dopad EET na venkov, kde jsou postupně zavírány menší obchody a restaurace, protože neustále decimovaní živnostníci se další buzeraci odmítli podřídit. Stát hodlá tuto situaci řešit absurdním způsobem, plánuje totiž zaniklé venkovské obchody dotovat nebo prodávat základní potraviny na poště. 

Zbytečná loterie?

Zajímavé je, že kromě hnutí ANO 2011 a ČSSD se již všechny ostatní hlavní strany od EET a „účtenkovky“ distancují. Dokonce i členové KDU-ČSL, kteří pro EET ve sněmovně hlasovali. Nyní se snaží odložit další etapy zavádění EET a o účtenkovou loterii nepodporují vůbec. To Krajským listům potvrdil i samotný šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který nám na náš dotaz odpověděl: „Považuji účtenkovou loterii za zbytečnou.“ A jeho stranický kolega Jaroslav Klaška se na ČT 24   dokonce nechal slyšet, že by tato loterie mohla zvyšovat  gambling. Dosti překvapivý je i postoj KSČM. Podle Jiřího Dolejše je účtenková loterie jen dalším herním prvkem v našem průmyslu, který zásadně neovlivní výběr daní. Zato šéf ČSSD Sobotka trval na tom, že většina zemí EU používá evidenci hotovostních plateb. 

Debata bez faktů

To však není pravda a Písařovicová, která dobře věděla, že na EET přijde řeč, vůbec nebyla schopna nepravdivé výroky eliminovat tím, že by předložila fakta. Pro moderátora veřejnoprávní televize, který disponuje obrovským množstvím údajů, není nic jednoduššího než  zjistit, že obdoba EET existuje pouze v několika málo evropských zemích, že se v Chorvatsku, které je vydáváno za vzor, po jejím zavedení ještě více  zvýšila šedá ekonomika, totéž se stalo v Řecku. V  důležité předvolební debatě ani  nesdělila důležitou informaci, že pro úplné zrušení EET je již šestnáct ze čtyřiadvaceti kandidujících subjektů. Koncesionáři České televize tak byli opět ponecháni napospas demagogii diskutujících politiků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová