Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seriál Bohéma už řeší i radní České televize. Příbuzní napadají zvrhlou dějovou linku. Jenže se ukazuje, že tvůrci měli nezřídka pravdu

03.03.2017
Seriál Bohéma už řeší i radní České televize. Příbuzní napadají zvrhlou dějovou linku. Jenže se ukazuje, že tvůrci měli nezřídka pravdu

Foto: ČT

Popisek: Největší spory vyvolává v seriálu Bohéma postava Zdeňka Štěpánka, kterého ztvárnil Michal Dlouhý

Lepší reklamu si snad ani tvůrci seriálu Bohéma nemohli přát. Zatímco podstatná část současné televizní produkce je tak ubohá, že většině diváků a kritiků nestojí za řeč, Bohéma budí vášně již celé týdny. Musí se jí dokonce zabývat i členové Rady České televize. Ti si ale za seriálem stojí, a navíc získali důkazy, že kritika od rodinných členů slavných umělců, kteří v seriálu vystupují, je často neoprávněná.

Připomeňme, že seriál Bohéma například velmi ostře napadla herečka Jana Štěpánková. Její otec, legendární bard Národního divadla Zdeněk Štěpánek, přitom z Bohémy rozhodně nevychází jako záporná postava, ba naopak. Herečku nejvíc rozlítilo, jak bylo vylíčeno manželství jejích rodičů. Přestože se rozvedli, ona tvrdí, že bylo idylické. Další příbuzný, vnuk Zdeňka Štěpánka a známý novinář Erik Tabery, zase Bohému kritizuje kvůli tomu, že údajně obsahuje smyšlené detaily ze soukromého života jeho dědečka. Je až překvapivé, že právě coby zkušený publicista nezohledňuje fakt, že Bohéma není dokumentem, ale uměleckou fikcí, jež je pohnutými osudy slavných českých umělců, působících v době protektorátu, pouze inspirována.

Zvrhlá linka?

Přesto Tabery na svém facebooku úporně zveřejňuje různá fakta o Zdeňku Štěpánkovi, lišící se od některých scén v Bohémě. Tak například se rozčiluje nad tím, že jeho babičce nebylo šestnáct let, když se s ní dědeček (tj. Zdeněk Štěpánek) seznámil, ale již třiadvacet. Podle něj tento věkový rozdíl vytvořil linku, která měla údajně ukázat jen jakousi zvrhlost Štěpánka a touhu po mladší ženě. To ovšem většina diváků, šokovaných tím, za jakých děsivých okolností se točily dodnes populární české filmy, vůbec neřešila. Mimo jiné to dokazují diskuse na sociálních sítích.

Jasná fakta

Erik Tabery také tvrdí, že jeho dědeček nebyl tím, kdo v rozhlase přečetl prohlášení o odstoupení Sudet Německu. Jenže podle mluvčí České televize Alžběty Plívové nejsou některé stížnosti na historická fakta oprávněné. O vystoupení Zdeňka Štěpánka v rozhlase, v němž přečetl prohlášení československé vlády o přijetí anglo-francouzského ultimáta, existují různé záznamy. Příkladem je článek v dobovém tisku a odkazují na něj rovněž novější publikace. To potvrzuje historik a odborný poradce seriálu Bohéma Petr Koura.

Odvážné dílo

Radní ČT Zdeněk Šarapatka zdůrazňuje, že co se týče zásadních událostí, je seriál fakticky správný. A předseda Rady Jan Bednář dokonce oceňuje odvahu, s jakou se tvůrci pustili do díla, týkajícího se nedávné minulosti naší země. Stejný názor sdílí i renomovaná kritička Jana Machalická z Lidových novin. Ta je přesvědčena, že seriál je i přes určitou fabulaci historicky hodnověrný a autorka scénáře Tereza Brdečková se zjevně opírala o fundované zdroje. Podle Machalické je v Bohémě také velmi dobře zachyceno narůstání atmosféry strachu a utahování šroubů. Rovněž ona připomíná, že scéna, v níž musí Štěpánek přečíst v rozhlase kapitulaci a přijetí Mnichovské smlouvy, popisuje v hercově monografii Jaroslav Vostrý. Nakonec autorka konstatuje, že Bohéma je seriál, který nerezignuje na výpověď a klade otázky, na něž nejsou jednoznačné odpovědi, neboť umělecká svoboda je křehká za všech režimů, dokonce i v demokracii. Ostatně nelibost, kterou Bohéma způsobila a v neposlední řadě výhrůžky tvůrcům, to jasně dokazují.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová