Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Seriál Bohéma už řeší i radní České televize. Příbuzní napadají zvrhlou dějovou linku. Jenže se ukazuje, že tvůrci měli nezřídka pravdu

03.03.2017
Seriál Bohéma už řeší i radní České televize. Příbuzní napadají zvrhlou dějovou linku. Jenže se ukazuje, že tvůrci měli nezřídka pravdu

Autor: ČT

Popisek: Největší spory vyvolává v seriálu Bohéma postava Zdeňka Štěpánka, kterého ztvárnil Michal Dlouhý

Lepší reklamu si snad ani tvůrci seriálu Bohéma nemohli přát. Zatímco podstatná část současné televizní produkce je tak ubohá, že většině diváků a kritiků nestojí za řeč, Bohéma budí vášně již celé týdny. Musí se jí dokonce zabývat i členové Rady České televize. Ti si ale za seriálem stojí, a navíc získali důkazy, že kritika od rodinných členů slavných umělců, kteří v seriálu vystupují, je často neoprávněná.

Připomeňme, že seriál Bohéma například velmi ostře napadla herečka Jana Štěpánková. Její otec, legendární bard Národního divadla Zdeněk Štěpánek, přitom z Bohémy rozhodně nevychází jako záporná postava, ba naopak. Herečku nejvíc rozlítilo, jak bylo vylíčeno manželství jejích rodičů. Přestože se rozvedli, ona tvrdí, že bylo idylické. Další příbuzný, vnuk Zdeňka Štěpánka a známý novinář Erik Tabery, zase Bohému kritizuje kvůli tomu, že údajně obsahuje smyšlené detaily ze soukromého života jeho dědečka. Je až překvapivé, že právě coby zkušený publicista nezohledňuje fakt, že Bohéma není dokumentem, ale uměleckou fikcí, jež je pohnutými osudy slavných českých umělců, působících v době protektorátu, pouze inspirována.

Zvrhlá linka?

Přesto Tabery na svém facebooku úporně zveřejňuje různá fakta o Zdeňku Štěpánkovi, lišící se od některých scén v Bohémě. Tak například se rozčiluje nad tím, že jeho babičce nebylo šestnáct let, když se s ní dědeček (tj. Zdeněk Štěpánek) seznámil, ale již třiadvacet. Podle něj tento věkový rozdíl vytvořil linku, která měla údajně ukázat jen jakousi zvrhlost Štěpánka a touhu po mladší ženě. To ovšem většina diváků, šokovaných tím, za jakých děsivých okolností se točily dodnes populární české filmy, vůbec neřešila. Mimo jiné to dokazují diskuse na sociálních sítích.

Jasná fakta

Erik Tabery také tvrdí, že jeho dědeček nebyl tím, kdo v rozhlase přečetl prohlášení o odstoupení Sudet Německu. Jenže podle mluvčí České televize Alžběty Plívové nejsou některé stížnosti na historická fakta oprávněné. O vystoupení Zdeňka Štěpánka v rozhlase, v němž přečetl prohlášení československé vlády o přijetí anglo-francouzského ultimáta, existují různé záznamy. Příkladem je článek v dobovém tisku a odkazují na něj rovněž novější publikace. To potvrzuje historik a odborný poradce seriálu Bohéma Petr Koura.

Odvážné dílo

Radní ČT Zdeněk Šarapatka zdůrazňuje, že co se týče zásadních událostí, je seriál fakticky správný. A předseda Rady Jan Bednář dokonce oceňuje odvahu, s jakou se tvůrci pustili do díla, týkajícího se nedávné minulosti naší země. Stejný názor sdílí i renomovaná kritička Jana Machalická z Lidových novin. Ta je přesvědčena, že seriál je i přes určitou fabulaci historicky hodnověrný a autorka scénáře Tereza Brdečková se zjevně opírala o fundované zdroje. Podle Machalické je v Bohémě také velmi dobře zachyceno narůstání atmosféry strachu a utahování šroubů. Rovněž ona připomíná, že scéna, v níž musí Štěpánek přečíst v rozhlase kapitulaci a přijetí Mnichovské smlouvy, popisuje v hercově monografii Jaroslav Vostrý. Nakonec autorka konstatuje, že Bohéma je seriál, který nerezignuje na výpověď a klade otázky, na něž nejsou jednoznačné odpovědi, neboť umělecká svoboda je křehká za všech režimů, dokonce i v demokracii. Ostatně nelibost, kterou Bohéma způsobila a v neposlední řadě výhrůžky tvůrcům, to jasně dokazují.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace