Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát ve státě s rozpočtem 6 miliard, ČT mají politici prostě na mušce. Bývalý šéf rady vzpomíná, jak vyváděli. A ten kandidát Jany Nagyové…

28.02.2017
Stát ve státě s rozpočtem 6 miliard, ČT mají politici prostě na mušce. Bývalý šéf rady vzpomíná, jak vyváděli. A ten kandidát Jany Nagyové…

Foto: Repro

Popisek: Milan Uhde

Bývalý ministr kultury, dramatik Milan Uhde tři roky vedl radu České televize. Právě on stál za volnou ředitele Petra Dvořáka, který už to má za pár. A Uhde se v obsáhlém a výživném rozhovoru pro MF Dnes netají tím, že politici měli celou dobu snahu zprávy veřejnoprávní televize ovlivňovat ve svůj prospěch… Možná proto už podruhé do rady zvolen nebyl.

Podle Uhdeho bylo zasahování či spíše pokusy o něj takřka na denním pořádku. „Například se volil místopředseda rady a rozhodovalo se mezi dvěma kandidáty, oba do rady původně navrhla ČSSD. Jednomu z nich jsem slíbil svůj hlas. Jenže druhý pocházel z Ostravy, a tak podle mého odhadu našel podporu u Ostravana Lubomíra Zaorálka a byl zvolen. Byl výborný a žádné neštěstí se nestalo. Ale neúspěšný kandidát mi prozradil, že si byl postěžovat předsedovi ČSSD Sobotkovi a uvedl, že byl favorizován předsedou rady. Pan Sobotka mu prý odpověděl: „Myslel jsem, že tvým předsedou jsem já.“, vzpomíná Uhde na jeden z případů, kdy mu došlo, že rada ČT není až tak nezávislá, jak káže zákon.

Neúplatný Milan Uhde a kandidátka paní Nagyové

On sám ale prý byl neovlivnitelný, konec konců to z pozice svého věku, zkušeností a statutu neměl zapotřebí. A taky na to měl svou fintu. „Netajil jsem se tím, že mi sice jako radnímu mohou volat a nabádat mě třeba k tomu, koho bych měl volit za generálního ředitele, ale dvě minuty po skončení našeho hovoru volám některého z novinářů s tím, že se mě politici snaží ovlivnit,“ říká někdejší poslanec za ODS Uhde. Vzpomíná pouze na jeden případ, kdy se před ním člen ODS zmínil, koho by Petr Nečas rád viděl jako generálního ředitele. Šlo prý ale spíše o kandidátku paní Nagyové a bylo to naprosto absurdní.

Radní při volbě Fera Feniče zklamali

Před šesti lety při volbě současného generálního ředitele Petra Dvořáka byl jeho kandidát, Fero Fenič, vyřazen hned v prvním kole. Tehdy prý deset dalších radních slibovalo, že Feniče podpoří. Hlasovali pro něj jen tři, dva z toho Milan Uhde a jeho kamarád. Zbylých sedm se prý za Uhdeho zády domluvilo jinak. A Petr Dvořák byl další jasnou volbou, politickou podporu ale podle Uhdeho neměl.

Pomůže novela a kde je vlastně problém ČT?

Pomohla by ochránit nezávislost České televize v současnosti projednávaná novela, která by volbu rady nenechávala na poslancích, ale přenesla by ji na nezávislé instituce? Podle Uhdeho je nezávislost České televize značně děravá. „Kritikové radě psali, že je třeba tu vyloučit neustálé napadání Petra Nečase, jindy zase že existuje zaujetí redaktorů proti sociální demokracii nebo že komunisté nemají dost příležitostí k vystoupení. Jenže například dramaturgii hraných pořadů ovlivňují negativně nikoli politikové, nýbrž zastaralá koncepce sázející na průměr, která znamená, že výsledkem je podprůměr,“ pojmenovává Milan Uhde problém ČT.

Naděje vkládané do Dvořáka selhaly

Podle něj v dramaturgii sedí stále titíž, co před třiceti lety, noví autoři nemají šanci. „Když Petr Dvořák nastoupil a já jsem na tu skutečnost poukázal, řekl mi, že plánuje uložit šéfovi programu, aby sestavil seznam řekněme osmdesáti předních českých prozaiků a dramatiků, s nimiž televize nikdy nespolupracovala. Budou vyzváni, aby buď předložili vlastní námět, nebo se zamyslili nad předloženým námětem ze zásob ČT,“ vzpomíná na dobu před šesti lety Uhde.

Televize své diváky hrubě podceňuje

Jenže se nic nestalo. Dvořákovi patrně někdo vysvětlil, že to nejde, tak to nelámal přes koleno. „Vzpomněl jsem si na svého neúspěšného kandidáta Fera Feniče. Stále si myslím, že se měl dostat přinejmenším do druhého, finálového kola, ale kdoví, zda by nenarazil na železobetonovou bariéru návyku a neskončil předčasným odchodem. Když se v těchto dnech dívám na norský seriál Okupace nebo na dánský produkt Vláda, uvědomuju si, že kromě estetické a publicistické kvality mají obrovský výchovný smysl: dávají nahlížet do oblastí, do kterých divák jinak nepronikne, pokud se neuchýlí k pouličnímu bulváru nebo tlachu. Česká televize oba seriály zařazuje v době, kdy lidé vstávající brzy ráno do práce už své televizory vypínají. Podceňuje diváky a trvale sází takzvaně na jistotu,“ kritizuje veřejnoprávní televizi dramatik.

Babišův vliv na televizi by byl zhoubný

Rada ČT, kde je zhruba 8 členů spjatých s ČSSD, podle něj dnes hraje obrannou úlohu proti snahám prezidenta Zemana nebo vicepremiéra Babiše, kteří mají velké námitky proti zpravodajství a publicistice. „Andrej Babiš je představitel vlastnického živlu v politice. Jeho přímý vliv na televizi bych pokládal za zhoubný. Brání mu podle mého názoru právě oněch osm nebo kolik radních spjatých s ČSSD. Ale z gruntu nedobré je, že se vůbec v radě takové ostře politické vlivy střetávají. Ani ČSSD nepokládám za záruku nezávislosti České televize. Takovou záruku nutno hledat jinde,“ tvrdí Uhde. „Ještě za mě – na přelomu let 2013 a 2014 se šuškalo, že se České televize zmocní Babiš. Dodnes se to nestalo. Babiš se však jako Zeman nechal slyšet, že televizi by bylo nejlepší zestátnit. To je to nejhorší. Státní televize musí dělat státní politiku. Opoziční politiku potlačuje. Je to nešťastný plán, který odpovídá Babišově generální představě, že se má stát řídit jako firma,“ varuje Uhde.

Televize se má chovat slušně a transparentně

A nyní má ČT v plánu zaplatit až 12 milionů korun s DPH za služby trojice PR agentur, mezi nimi i jedné, kterou spoluvlastní poradce ministra vnitra Milana Chovance. To podle Uhdeho není „čistotné“, tedy asi ne nezákonné, ale rozhodně ne slušné. „Dvořákovou velkou zásluhou je, že uvedl do pořádku hospodaření ČT, které bylo v zanedbaném stavu. Ale v úsilí o nezávislost by ho měla podněcovat, stát za ním a spoluručit za ni co nejnezávislejší správní rada, jak to navrhuje zmíněná novela. Vyloučila by se tím dnešní redukce problémů ČT na stranicky politická témata,“ poznamenává Uhde.

Kdo stojí za radou?

Radní ČT tento týden rozhodli, že se nový ředitel bude volit v předstihu, pět měsíců před koncem  mandátu Petra Dvořáka. Bude mít současný ředitel – jestli se do volby přihlásí – snadnější pozici díky vztahům s radními? Radní, kteří by měli generálního ředitele kontrolovat, mu ale podle Uhdeho často bývají nakloněni. „Nejméně u poloviny radních vzniká přirozený pocit, že jsou spolupracovníci ředitele. Svoje hlavní hlasování o průzkumu nezávislosti zpravodajství ČT jsem v roce 2013 prohrál na celé čáře, i když jsem ho měl velmi dobře vyargumentované. Předseda je někdy jen náprstkem na tom prstu, kterým hýbe většina rady, a tou snad hýbe ještě někdo,“ varuje Milan Uhde, který za léta v radě České televize nahlédl do zákulisí tohoto molochu s rozpočtem 6 miliard…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .    

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace