Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za povinné ručení platíme jako mourovatí, kde ale naše peníze končí, to nikdo nehlídá. Letos je ve hře dalších 625 milionů

30.01.2017
Za povinné ručení platíme jako mourovatí, kde ale naše peníze končí, to nikdo nehlídá. Letos je ve hře dalších 625 milionů

Foto: pixabay.com

Popisek: Pojištění automobilu, ilustrační foto

Kde jsou ty časy, když jsme na takzvaném povinném ručení, tedy zákonném pojištění vozidla, platili 144 korun. Ti starší jen nostalgicky zavzpomínají, mladší to zpravidla považují za vtip. Dnes platíme jako mourovatí. Je ale otázkou, kde vlastně všechny ty miliony končí. Neuvěříte, jak to ve skutečnosti chodí.

Nad rozdělením 150 milionů korun, vybraných z povinného ručení, tedy od všech řidičů, a určených na prevenci dopravních nehod není jasná kontrola. Peníze rozděluje komise při fondu zábrany škod, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. Ta ale odmítla poskytnout informace dokonce i poslancům z kontrolního výboru. Televize Prima zjistila, že peníze z povinného ručení mizely už v minulosti.

Takzvaná dopravní snídaně. Scházejí se na ní úředníci, politici a policisté a řeší dopravní bezpečnost. Snídani platí řidiči z povinného ručení. Proč nedělají zodpovědní svou práci i nalačno, se ptala televize Prima už před několika měsíci. Nyní se o rozdělování vybraných peněz začali zajímat i poslanci. „Ta částka je rozdělena velmi netransparentně prakticky nikdo nedohledá, jaké projekty a na základě čeho byly vybrány,“ řekl Primě poslanec Martin Kolovratník (ANO).

Co je komu do toho?

Do fondu zábrany škod jdou tři procenta ze zaplaceného povinného ručení. Za minulý rok to dělá 625 milionů korun a na prevenci jde až čtvrtina. Přestože jde o peníze, vybírané ze zákona, informace o jejich přidělování nedostal ani předseda kontrolního výboru sněmovny. „Informace o rozdělení prostředků pro letošní rok ještě nemám vůbec žádné a komise trvá na tom, že jsou to prostředky neveřejné, jsou to prostředky těch pojišťoven,“ sdělil televizi předseda kontrolního výboru, poslanec Vladimír Koníček (KSČM).

O dotaci na osvětu může požádat každý. Odborná firma potom žádosti porovná a ohodnotí a vypracuje tabulku vítězů. Podat nejlepší projekt ale nemusí znamenat peníze dostat. „Komise, která rozhoduje o přidělení prostředků touto tabulkou, není vůbec vázána a může přidělit peněžní prostředky podle svého uvážení,“ dodal Koníček.

Kdo se bude radovat letos?

Dostávají peníze skutečně projekty, které si to zaslouží nejvíc? Nejen na to se zeptala Prima v kanceláři pojistitelů. Rozhovor na kameru nedostala, pouze písemně několik obecných odpovědí. „Nelze připustit, aby komise rezignovala na svoji roli a pouze přebírala externí hodnocení/doporučení,“ napsala v e-mailu kancelář pojistitelů. Jasnou odpověď nedostali reportéři ani na otázku, kdo činnost komise kontroluje.

O tom, že nezávislá kontrola by měla smysl, svědčí prý i televizní reklama na linku 1224. Peníze na ni dostaly pojišťovny rovněž z povinného ručení. „V mých očích je to flagrantní střet zájmů, protože stejní lidé rozhodují o tom, kam půjdou peníze, a zároveň jsou příjemci těch peněz,“ upozornil poslanec Kolovratník. Touto reklamou podle kritiků vstupují pojišťovny na trh soukromých asistenčních služeb a díky povinnému ručení ji mají zadarmo. „Já to považuji de facto za daňový únik,“ dodal Kolovratník. Kdo všechno se bude letos radovat z 625 milionů korun, bude jasné na konci března. Jestli budeme vědět i proč, stále není jasné. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace