Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za povinné ručení platíme jako mourovatí, kde ale naše peníze končí, to nikdo nehlídá. Letos je ve hře dalších 625 milionů

30.01.2017
Za povinné ručení platíme jako mourovatí, kde ale naše peníze končí, to nikdo nehlídá. Letos je ve hře dalších 625 milionů

Autor: pixabay.com

Popisek: Pojištění automobilu, ilustrační foto

Kde jsou ty časy, když jsme na takzvaném povinném ručení, tedy zákonném pojištění vozidla, platili 144 korun. Ti starší jen nostalgicky zavzpomínají, mladší to zpravidla považují za vtip. Dnes platíme jako mourovatí. Je ale otázkou, kde vlastně všechny ty miliony končí. Neuvěříte, jak to ve skutečnosti chodí.

Nad rozdělením 150 milionů korun, vybraných z povinného ručení, tedy od všech řidičů, a určených na prevenci dopravních nehod není jasná kontrola. Peníze rozděluje komise při fondu zábrany škod, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. Ta ale odmítla poskytnout informace dokonce i poslancům z kontrolního výboru. Televize Prima zjistila, že peníze z povinného ručení mizely už v minulosti.

Takzvaná dopravní snídaně. Scházejí se na ní úředníci, politici a policisté a řeší dopravní bezpečnost. Snídani platí řidiči z povinného ručení. Proč nedělají zodpovědní svou práci i nalačno, se ptala televize Prima už před několika měsíci. Nyní se o rozdělování vybraných peněz začali zajímat i poslanci. „Ta částka je rozdělena velmi netransparentně prakticky nikdo nedohledá, jaké projekty a na základě čeho byly vybrány,“ řekl Primě poslanec Martin Kolovratník (ANO).

Co je komu do toho?

Do fondu zábrany škod jdou tři procenta ze zaplaceného povinného ručení. Za minulý rok to dělá 625 milionů korun a na prevenci jde až čtvrtina. Přestože jde o peníze, vybírané ze zákona, informace o jejich přidělování nedostal ani předseda kontrolního výboru sněmovny. „Informace o rozdělení prostředků pro letošní rok ještě nemám vůbec žádné a komise trvá na tom, že jsou to prostředky neveřejné, jsou to prostředky těch pojišťoven,“ sdělil televizi předseda kontrolního výboru, poslanec Vladimír Koníček (KSČM).

O dotaci na osvětu může požádat každý. Odborná firma potom žádosti porovná a ohodnotí a vypracuje tabulku vítězů. Podat nejlepší projekt ale nemusí znamenat peníze dostat. „Komise, která rozhoduje o přidělení prostředků touto tabulkou, není vůbec vázána a může přidělit peněžní prostředky podle svého uvážení,“ dodal Koníček.

Kdo se bude radovat letos?

Dostávají peníze skutečně projekty, které si to zaslouží nejvíc? Nejen na to se zeptala Prima v kanceláři pojistitelů. Rozhovor na kameru nedostala, pouze písemně několik obecných odpovědí. „Nelze připustit, aby komise rezignovala na svoji roli a pouze přebírala externí hodnocení/doporučení,“ napsala v e-mailu kancelář pojistitelů. Jasnou odpověď nedostali reportéři ani na otázku, kdo činnost komise kontroluje.

O tom, že nezávislá kontrola by měla smysl, svědčí prý i televizní reklama na linku 1224. Peníze na ni dostaly pojišťovny rovněž z povinného ručení. „V mých očích je to flagrantní střet zájmů, protože stejní lidé rozhodují o tom, kam půjdou peníze, a zároveň jsou příjemci těch peněz,“ upozornil poslanec Kolovratník. Touto reklamou podle kritiků vstupují pojišťovny na trh soukromých asistenčních služeb a díky povinnému ručení ji mají zadarmo. „Já to považuji de facto za daňový únik,“ dodal Kolovratník. Kdo všechno se bude letos radovat z 625 milionů korun, bude jasné na konci března. Jestli budeme vědět i proč, stále není jasné. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace