Za povinné ručení platíme jako mourovatí, kde ale naše peníze končí, to nikdo nehlídá. Letos je ve hře dalších 625 milionů
30.01.2017
Foto: pixabay.com
Popisek: Pojištění automobilu, ilustrační foto
Kde jsou ty časy, když jsme na takzvaném povinném ručení, tedy zákonném pojištění vozidla, platili 144 korun. Ti starší jen nostalgicky zavzpomínají, mladší to zpravidla považují za vtip. Dnes platíme jako mourovatí. Je ale otázkou, kde vlastně všechny ty miliony končí. Neuvěříte, jak to ve skutečnosti chodí.
Nad rozdělením 150 milionů korun, vybraných z povinného ručení, tedy od všech řidičů, a určených na prevenci dopravních nehod není jasná kontrola. Peníze rozděluje komise při fondu zábrany škod, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. Ta ale odmítla poskytnout informace dokonce i poslancům z kontrolního výboru. Televize Prima zjistila, že peníze z povinného ručení mizely už v minulosti.
Takzvaná dopravní snídaně. Scházejí se na ní úředníci, politici a policisté a řeší dopravní bezpečnost. Snídani platí řidiči z povinného ručení. Proč nedělají zodpovědní svou práci i nalačno, se ptala televize Prima už před několika měsíci. Nyní se o rozdělování vybraných peněz začali zajímat i poslanci. „Ta částka je rozdělena velmi netransparentně prakticky nikdo nedohledá, jaké projekty a na základě čeho byly vybrány,“ řekl Primě poslanec Martin Kolovratník (ANO).
Co je komu do toho?
Do fondu zábrany škod jdou tři procenta ze zaplaceného povinného ručení. Za minulý rok to dělá 625 milionů korun a na prevenci jde až čtvrtina. Přestože jde o peníze, vybírané ze zákona, informace o jejich přidělování nedostal ani předseda kontrolního výboru sněmovny. „Informace o rozdělení prostředků pro letošní rok ještě nemám vůbec žádné a komise trvá na tom, že jsou to prostředky neveřejné, jsou to prostředky těch pojišťoven,“ sdělil televizi předseda kontrolního výboru, poslanec Vladimír Koníček (KSČM).
O dotaci na osvětu může požádat každý. Odborná firma potom žádosti porovná a ohodnotí a vypracuje tabulku vítězů. Podat nejlepší projekt ale nemusí znamenat peníze dostat. „Komise, která rozhoduje o přidělení prostředků touto tabulkou, není vůbec vázána a může přidělit peněžní prostředky podle svého uvážení,“ dodal Koníček.
Kdo se bude radovat letos?
Dostávají peníze skutečně projekty, které si to zaslouží nejvíc? Nejen na to se zeptala Prima v kanceláři pojistitelů. Rozhovor na kameru nedostala, pouze písemně několik obecných odpovědí. „Nelze připustit, aby komise rezignovala na svoji roli a pouze přebírala externí hodnocení/doporučení,“ napsala v e-mailu kancelář pojistitelů. Jasnou odpověď nedostali reportéři ani na otázku, kdo činnost komise kontroluje.
O tom, že nezávislá kontrola by měla smysl, svědčí prý i televizní reklama na linku 1224. Peníze na ni dostaly pojišťovny rovněž z povinného ručení. „V mých očích je to flagrantní střet zájmů, protože stejní lidé rozhodují o tom, kam půjdou peníze, a zároveň jsou příjemci těch peněz,“ upozornil poslanec Kolovratník. Touto reklamou podle kritiků vstupují pojišťovny na trh soukromých asistenčních služeb a díky povinnému ručení ji mají zadarmo. „Já to považuji de facto za daňový únik,“ dodal Kolovratník. Kdo všechno se bude letos radovat z 625 milionů korun, bude jasné na konci března. Jestli budeme vědět i proč, stále není jasné.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Redaktor KL