Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Tóbra čééska sokolóvna“ jedinou perličkou dalšího slepence ČT, který spolkl miliony. Kde nic, tu nic, dobří autoři již zemřeli. Pak už zbývala jen hospoda – konstatují diváci

30.01.2017
„Tóbra čééska sokolóvna“ jedinou perličkou dalšího slepence ČT, který spolkl miliony. Kde nic, tu nic, dobří autoři již zemřeli. Pak už zbývala jen hospoda – konstatují diváci

Foto: ČT

Popisek: Četníci z Luhačovic Pavel Zedníček, Martin Donutil a Robert Hájek

Česká televize se chlubí úžasnou sledovaností Četníků z Luhačovic, tentokrát to ale vážně není zásluhou kvality projektu. Děj zřejmě vymýšlel uspávač hadů, Zedníčkovo jazykové patlámo bránice nerozkmitá a už i ta Tomicová úplně ztratila šmrnc. Hlavně že to zase stálo pár mega z kapes koncesionářů.

„Ja Céska. Ja sem tóbra céska sokolóvna,“ říkávala stařičká sousedka mé tchyně v pohraničí, když se někdo odvážil říci o ní, že je Němka. Dcerka německých rodičů se tam narodila, prožila celý život a o jejím chování svědčil i fakt, že po válce nikoho ani ve snu nenapadlo, že by snad tahle paní měla jít do odsunu. Vzala si Čecha a východní Němce, kteří přijížděli lodí přes Hřensko rabovat naše obchody, ze srdce nenáviděla. „Pšijedou tím panánemšífem, fšechno vykoupějí…“ rozčilovala se. Česky se ale nikdy pořádně nenaučila. Zdaleka nebyla jediná a právě to má být hlavním vtipným prvkem seriálu Četníci z Luhačovic. Česko-německé patlání vložili scenáristé do úst Pavlu Zedníčkovi. No, nikdo se moc nesměje. Tím spíš, že stařičký četník Hans Gebert v jeho podání by už za první republiky byl dávno v penzi.

Zmizel vtip i ráznost

O šmrnc připravil scénář i jindy mimořádně vtipnou Pavlu Tomicovou. Rázná ‘herdekbaba‘ s úžasnou mimikou se přičiněním autorů bohužel jako Růžena Hejkalová scvrkla jenom v neforemnou hospodyni s rukama věčně založenýma pod bujným poprsím, která tu a tam někoho pořádně sjezdí. Jenže ono není ani moc za co. Fórky, které dodávaly šmrnc předchůdcům nových postaviček v tolik úspěšných Četnických humoreskách, se tentokrát vůbec nepodařilo do děje vklínit. Zato ponurosti je v něm nadbytek, dokonce snad režie kvůli ní objednala i speciální filtry na objektivy kamer, aby bylo vše povětšinou šedomodronijaké. Zřejmě tak chtěla dodat příběhům na dramatičnosti, když už se to při psaní dějových linek jaksi nevyvedlo. Jalové jsou prozatím i postavy mladých četníků, kteří svým představitelům Martinu Donutilovi a Robertu Hájkovi dělají spíš medvědí službu. „Mladej Donutil a mladej Hájek jsou protekční synáčkové, co neumějí hrát. Obzvlášť Hájek je nesympatickej,“ komentuje jejich výkony v internetové diskusi divák se zkratkou ejvm1712. Mám potřebu dodat – oni za to tentokrát fakt nemůžou!

Rekordní sledovanost?

Česká televize se pyšní, jak v pátečním hlavním vysílacím čase opět díky Četníkům převálcovala konkurenci. Diváci jsou ale jiného názoru. „Jestli to není tím, že už horší program nebyl. Pak už jít jedině do divadla, kina nebo hospody,“ rýpnul si Mescalin. „Plně věřím tomu, že Četníci z Luhačovic převálcovali konkurenci. Dokonce i já jsem se na ně díval. A to je co říci. Nebylo to však proto, že by mě tak zaujali, ale protože na ostatních programech byla katastrofa ve výběru,“ konstatoval Moiaza a Radar666 byl ještě tvrdší: „Ono se není ani čemu divit! Když se člověk podívá do programu televizí na onen pátek, chce se mu zvracet!“

A zase ta moravština

Kritika se snesla na hlavu České televize dokonce i na jejím portálu. Řadu diváků zlobí historické nepřesnosti, například cesta pana prezidenta na Slovensko přes Luhačovice. „Kdo někdy v Luhačovicích byl, tak ví, že je to konec lokální trati Újezdec u Luhačovic – Luhačovice. Kam by prezidentův vlak jel dál, snad by mu přidělali nožičky?“ rýpnul si Kuceraj. Taktika506 zase vytočil pokus o místní ‘moravštinu‘. „Tak možů mluvit enom pražáci, šak to je katastrofa, tak sa tady nigdá nemluvilo, to ste pozbírali v Praze? Tož to sa kurňa rychlo naučte a nevalte do ludí bludy, šak tak to nigdy nebylo. Vejmysl !!!“ rozpálil se doběla.

Došla inspirace, nebo autoři?

Na utahanost děje a nedostatečnou dynamičnost zápletek poukazují i další. „Nejsou herci, nejsou režiséři, a pak z toho bohužel vyjde tahle nepřirozená a ochotnická fraška,“ povzdychl si Marek a Petr 50 dodal: „Doba je taková, že prestižní scenáristé, dramaturgové a další potřební ke kvalitním snímkům již zemřeli a nová doba se řídí jinými, už jen povrchními pravidly. A bohužel známosti a protekce mají přednost!“ Jak je to s tou protekcí, to přenechejme jiným. Faktem ale je, že se Česká televize zaměřila ve své tvorbě v poslední době především na období první republiky a současnost jakoby se jí netýkala. Možná právě proto, že je její aktuální zpravodajství tvrdě kritizováno ze všech stran kvůli tendenčnosti a neobjektivnosti. A její management stále ještě není tak zaslepený, aby nepochopil, že třeba aktuální seriál o hodném a lidumilném podnikateli, který poctivě ke svým miliardám přišel, by byl už pro diváka opravdu moc silná káva.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace